Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2022 02 15

Lietuvių kalbos mokytojas

bernardinai.lt

Skaitymo ir klausymo laikas

86 min.

Gelbėkit: mano vaikas neskaito knygų! Tinklalaidėje – patarimai ir rekomendacijos tėvams

Pexels.com nuotrauka

Vasarį pasirodė ketvirtas tinklalaidės apie švietimą „Prie lentos“ epizodas. Šįkart laidos viešnia – Lietuvos nacionalinės bibliotekos vaikų literatūros specialistė, knygų vaikams autorė EGLĖ BALIUTAVIČIŪTĖ (Gaja Guna Eklė). Laidos tema: „Gelbėkit: mano vaikas neskaito knygų!“

Viso 1,5 val. trukmės epizodo galima nemokamai klausytis „Spotify“, o paremti asmenine iniciatyva kuriamą tinklalaidę ir gauti daugiau unikalaus turinio – „Patreon“ platformoje.

Kodėl reikia skaityti? 

Tinklalaidės metu svarstoma, kodėl šiuolaikiniai vaikai skaito per mažai ir ką daryti, kad situacija keistųsi į gerąją pusę. Laidoje į problemą žvelgiama giliau, tad aptariamos visos vaikų amžiaus grupės ir jų santykis su knygomis: pradedama kūdikyste, o baigiama paauglyste. Pašnekovė taip pat dalinasi vertingų knygų rekomendacijomis bei patarimais tėvams, kartu su lietuvių kalbos mokytoju diskutuoja apie skaitymo naudą. 

„Skaitymas ugdo raštingumą. Rašybos, skyrybos taisyklių galima išmokti lietuvių kalbos pamokų metu, bet, pavyzdžiui, stiliaus, kalbos pajautimo neišmokysi, ypač mokinių, kurie vienuoliktą ar dvyliktą klasę pasiekia turėdami įvairiausių spragų. Kalbos pajautimas ugdomas visą gyvenimą: skaitydamas pleti žodyną, pastebi, kaip konstruojami sakiniai, galop ir tas pačias skyrybos taisykles įsisavini geriau. Kalba mus reprezentuoja: kaip mes išmokstame ją vartoti, taip paskui žmonės į mus ir žiūri. Tarkime, koks direktorius skaitys tavo gyvenimo aprašymą, jei jau pirmame sakinyje pastebės penkiolika rašybos, skyrybos klaidų, o ir stilius bus gremėzdiškas?“ – klausia tinklalaidę „Prie lentos“ vedantis lietuvių kalbos mokytojas. 

Knygų vaikams autorė Eglė Baliutavičiūtė (Gaja Guna Eklė). Asmeninio archyvo nuotrauka

Pavyzdį vaikams turi rodyti tėvai 

Rašytoja E. Baliutavičiūtė įsitikinusi, kad be gero pavyzdžio nieko nepasieksi.

„Jeigu mes sakome vaikams nerūkyti, bet patys einame už kampo patraukti dūmo, tai kas iš to? Su knygomis yra panašiai. Jeigu neskaitote patys, tai ir iš vaikų negalite to reikalauti. Savo pavyzdžiu parodykite jiems, kad knygos yra malonus, įdomus dalykas, kad jose galima labai daug ką atrasti. Nepamirškite praktinių argumentų, bet akcentuokite ir malonumą. Jokiu būdu nesumenkinkite vaiko pasirinkimų, net jeigu jis skaito ir prasčiau parašytą literatūrą, popsą. Neiškelkite pernelyg sudėtingų su knygomis susijusių iššūkių, žiūrėkite, ką vaikas mėgsta, ir po truputėlį tempkite jį vertingesnės literatūros link“, – aiškina E. Baliutavičiūtė. 

Išsamūs patarimai su pavyzdžiais, rekomendacijomis – ketvirtame tvinklalaidės „Prie lentos“ epizode. Jame sužinosite įdomybių ir apie klasikinius vaikų literatūros kūrinius, ir apie „Harį Poterį“, išgirsite, kokios šiuolaikinės lietuvių bei užsienio autorių knygos vertos didžiausio dėmesio.

Kviečia prisidėti prie tinklalaidės kūrimo

Asmeninėmis lietuvių kalbos mokytojo pastangomis kuriamą tinklalaidę „Prie lentos“ finansuoja tik platformos „Patreon“ prenumeratoriai, savo noru pasirinkę prisidėti prie švietėjiškų iniciatyvų. Užsiregistravę ne tik užtikrinsite tinklalaidės gyvavimą, bet ir atrakinsite mokamą turinį – slaptą mokytojo dienoraštį bei mokiniams ir suaugusiesiems skirtas vaizdo pamokas apie literatūrą. Tapę lietuvių kalbos mokytojo „Patreono“ prenumeratoriais, galėsite peržiūrėti tiek buvusius, tiek būsimus įrašus. Visus juos rasite čia.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien