Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2020 10 21

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Geriausiu politikos mokslų dėstytoju išrinktas doc. dr. Mažvydas Jastramskis

„Corp! RePublica“ / Zitos Pakštaitytės nuotrauka

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) docentui dr. Mažvydui Jastramskiui buvo suteiktas VU TSPMI studentų korporacijos „RePublica“ teikiamas Professoris Optimi (PO!) titulas. Šiuo apdovanojimu kas dvejus metus yra įvertinami geriausi politikos mokslų dėstytojai.

PO! inauguracijos ceremonijoje M. Jastramskis skaitė pranešimą „Ką gali ir ko negali (Lietuvos) prezidentas?“ Remdamasis ištraukomis iš savo būsimos knygos „Mums reikia vado? Lietuvos prezidento institucija nuo Brazausko (Landsbergio?) iki Nausėdos“ (darbinis pavadinimas), naujai išrinktas geriausias politikos mokslų dėstytojas aptarė galimas prezidentų galias ir konkrečias Lietuvos prezidento įtakos sferas, galimybes veikti bei vaidmenį politinėje sistemoje.

Anot M. Jastramskio, prezidentas Lietuvoje pagal Konstituciją yra tarsi arbitras tarp Seimo ir Vyriausybės, skatina jų tarpusavio bendradarbiavimą bei atlieka demokratijos, Konstitucijos ir tautos gynėjo funkciją.

„Corp! RePublica“ / Zitos Pakštaitytės nuotrauka

„Visgi atrodo, kad vidutinio rinkėjo akyse prezidentas yra matomas kiek kitaip – jis suvokiamas ne kaip tarpininkas, siekiantis išlaikyti balansą tarp likusių dviejų valdžios institucijų, bet labiau kaip visa sprendžiantis institutas valdžios piramidės viršūnėje. Tiesiogiai rinkdami prezidentą, piliečiai mano, kad jis yra esminis „tautos balso“ atstovas, todėl tikimasi, jog būtent prezidentas bet kuriuo klausimu valstybėje visuomet tars paskutinį žodį, – teigia M. Jastramskis. – Dėl to neretai iš prezidento laukiama kažko daugiau, nei jis gali padaryti atsižvelgiant į Konstitucijos de jure jam suteiktas galias, nors rinkėjai retai kada tiksliai žino, ką ir kaip prezidentas gali veikti.“

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

M. Jastramskio teigimu, Lietuvos Konstitucijoje kai kurios prezidento galios netgi nėra labai aiškiai apibrėžtos, taip savotiškai palikdamos prezidentui lankstumo veikti. Tai lemia, kad kiekvienas prezidentas Lietuvoje veikia ne tik pagal jam Konstitucijos suteiktas galias, bet ir pagal savo asmenybę, sugebėjimą daryti įtaką bei tuo metu esančias aplinkybes, nuo ko ir priklauso, kokią galią prezidentas de facto turi. Toks prezidento institucijos neapibrėžtumas ir dėl asmenybės galintis kisti vaidmuo leidžia manyti, jog tolesnės diskusijos ir prezidentinės veiklos „pilkųjų zonų“ aiškinimasis yra neišvengiamas.

Dr. M. Jastramskis yra VU TSPMI docentas, mokslo darbuotojas, mokslinių Lietuvos ir užsienio žurnaluose publikuotų, straipsnių, taip pat ir knygų, autorius bei mokslinių darbų vadovas, besispecializuojantis rinkiminės elgsenos, partijų ir prezidentų tyrimų lauke.

VU TSPMI studentų korporacijos „RePublica“ įsteigtu Professoris Optimi apdovanojimu nuo 2002 m. jau įvertinti profesoriai Alvydas Jokubaitis, Vytautas Radžvilas, Egidijus Kūris, Egidijus Motieka, Egdūnas Račius, Ainė Ramonaitė, Zenonas Norkus, Jonas Čičinskas, Vitalis Nakrošis, docentė Inga Vinogradnaitė.

2001 m. įkurta korporacija „RePublica“ yra savarankiška, nepolitinė visuomeninė organizacija, jungianti VU TSPMI studentus ir alumnus.

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite