Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 11 18

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Gyvosios donorystės stebuklas: mama sūnui padovanojo neįkainojamą dovaną

Unsplash.com nuotrauka

Gyvybė ir sveikata – vertingiausios dovanos, kurias galima padovanoti kitam. Praėjusią savaitę LSMU ligoninėje Kauno klinikose mama sūnui padovanojo inkstą ir taip suteikė jam galimybę pasveikti ir sugrįžti į visavertį gyvenimą.

Kauno klinikų Nefrologijos klinikos Inkstų transplantacijos sektoriaus vadovė prof. Rūta Vaičiūnienė Nacionaliniam transplantacijos biurui prie SAM pasakojo, kad inksto transplantacija iš gyvo donoro pavyko sėkmingai.

„Operacija praėjo sėkmingai. Donorė jau išleista į namus, o recipientas dar gydomas Kauno klinikose, tačiau jo būklė, savijauta yra gera“, – sakė gydytoja prof. R. Vaičiūnienė.

Šiemet tai jau penktasis gyvos donorystės atvejis Lietuvoje. Gyvoji donorystė vyksta, kai gyvas žmogus dovanoja savo organą ar jo dalį kitam gyvam ir transplantacijos laukiančiam žmogui. Lietuvoje galima tik inksto transplantacija iš gyvo donoro, o donoru tapti gali tik artimas giminaitis ar sutuoktinis.

Sudėtingas pasiruošimas

Gyvosios donorystės sėkmei užtikrinti reikalingas ilgas pasiruošimas. Svarbu nuodugniai ištirti donorą ir nustatyti, ar abu žmogaus inkstai veikia gerai. Tokie tyrimai skirti apsaugoti tiek donorą, tiek recipientą.

Taip pat labai svarbu ištirti, ar organas tikrai tiks recipientui. Galiausiai, jeigu tyrimai parodo, kad transplantacija yra galima ir saugi donorui bei recipientui – paskiriama operacijos data.

Anksčiau gyvoji donorystė buvo įmanoma tik tada, jei tiek donoro, tiek recipiento kraujo grupės sutampa, tačiau pažengus medicinai dabar yra įmanoma atlikti sėkmingas transplantacijas ir tarp žmonių, turinčių skirtingas kraujo grupes. Tokiu atveju reikalingas dar detalesnis ir sudėtingesnis pasiruošimas.

Transplantacijų laukia šimtai

Organų donorystė ir transplantacija – šiuolaikinis medicinos stebuklas. Tai gali sugrąžinti sveikatą ligoniams tais atvejais, kai visi kiti gydymo būdai jau yra išbandyti.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras po mirties galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 334 žmonės: 74 laukia inksto, 36 širdies, 9 plaučių, 5 širdies ir plaučių komplekso, 55 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelios“, „Eurovaistinės“ arba Gintarinės vaistinės vaistinėje.

Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite