2020 07 11

„Vatican News“

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

„Hagia Sophia“ taps mečete

Hagia Sophia
EPA nuotrauka

Garsioji Stambulo Hagia Sophia (Šventosios Išminties) šventovė, buvusi Konstantinopolio patriarchų katedra, taps mečete. Taip nusprendė Turkijos Valstybės taryba, atšaukdama 1934 m. sprendimą, kuriuo katedra buvo paversta muziejumi.

Šventovę šeštajame amžiuje pastatė imperatorius Justinianas. Beveik tūkstantį metų ji buvo Konstantinopolio patriarchų katedra. 1453 m. miestą užėmę turkai musulmonai krikščionių ortodoksų katedrą pavertė mečete. Žlugus Osmanų imperijai ir iš jos likučių sukūrus Turkijos Respubliką, prezidentas Mustafa Kemalis Atatiurkas Hagia Sophia pavertė muziejumi.

Turkijos valstybės tarybai atšaukus 1934 m. sprendimą, prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasirašė dekretą, kuriuo pakeičiamas bazilikos statusas. Manoma, kad jau liepos 24-ąją mečete paverstoje katedroje bus surengtos islamiškosios pamaldos.

Hagia Sophia
Grupė musulmonų džiaugiasi prie muziejaus, sužinoję apie sprendimą paversti jį mečete.
Hagia Sophia
EPA nuotrauka
Hagia Sophia
EPA nuotrauka

Prieš Turkijos valdžios sprendimą protestuoja Konstantinopolio patriarchatas ir kitos Ortodoksų Bažnyčios. Nepasitenkinimą dėl bazilikos statuso keitimo išsakė ir UNESCO. Į pasaulio paveldo sąrašą įtrauktų objektų paskirtis neturi būti keičiama, sakoma penktadienį paskelbtame pareiškime.

„Hagia Sophia nepriklauso tik tiems, kas ją šiuo metu valdo, bet yra visos žmonijos paveldas, tad turkų tautai tenka didžiulė atsakomybė ir garbė padėti sužydėti šio nuostabaus paminklo universalumui, nes Hagia Sophia kaip muziejus yra susitikimo, dialogo, solidarumo, abipusio supratimo tarp krikščionybės ir islamo vieta-simbolis“, – anksčiau sakė Konstantinopolio Patriarchas Baltramiejus I.

Galvoju apie Hagia Sophia ir mane slegia skausmas, sakė popiežius Pranciškus sekmadienį po vidudienio maldos komentuodamas pastarųjų dienų žinias iš Stambulo.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.