2020 09 15

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Į pagalbą rinkėjui – „ManoBalsas.lt“ politinis kompasas

Pauliaus Peleckio / BFL nuotrauka

Artėjant 2020 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams į pagalbą rinkėjui sugrįžta atnaujintas internetinis rinkimų kompasas www.manobalsas.lt. Šio portalo lankytojai gali atlikti 33 klausimų testą ir sužinoti, kurios partijos ir kandidatai geriausiai atitinka jų pažiūras.

Teste rinkėjui pateikiami klausimai apie rinką, užsienio politiką, tapatybę, jis gali išreikšti savo poziciją karščiausiais pastarųjų mėnesių klausimais – apie Lukiškių aikštės paplūdimį, suvaržymus dėl pandemijos, Astravo atominę elektrinę, Generolo Vėtros atminimo lentą ir kt.

Rinkėjas virtualiame kompase gali matyti, kaip jo nuomonė sutampa su konkretaus politiko ir partijos atsakymais pagal atskiras temines sritis, politinių takoskyrų ašis. Be to, portalo vartotojai gali išnagrinėti, kaip į kiekvieną testo klausimą atsakė juos dominantis politikas, palyginti pastarojo nuomonę su jo partijos oficialia pozicija, rasti prie atsakymų pateiktus komentarus bei trumpą kandidato biografiją, nuotrauką. Pasak portalą administruojančio Pauliaus Vijeikio, duomenys surinkti klausimyną užpildžius kone 300 politikų ir beveik visoms rinkimuose dalyvaujančioms partijoms.

Panašūs politiniai kompasai jau daug metų yra populiarūs visame pasaulyje. Pasak „ManoBalsas.lt“ kūrusių politologų, šių įrankių tikslas – siekis grąžinti vertybines problemas į politinę diskusiją, kurioje vis labiau ryškėja įvaizdžio svarba. Toks metodas nėra skirtas vienareikšmiškai pasakyti rinkėjui, už ką balsuoti, tačiau jis skatina atidžiau susipažinti su politikų pozicijomis, apsispręsti ne prie balsadėžės, rinktis atstovus atsakingai ir informuotai. Projekto bendraautorės Jogilės Ulinskaitės teigimu, šis internetinis įrankis – gera galimybė ir patiems rinkėjams dalyvauti aktualių politinių klausimų svarstyme. Mažvydas Jastramskis, vienas iš testo kūrėjų, mano, kad jis padeda gerinti politikų atskaitingumą rinkėjams: „Rinkėjai kompase mato oficialias partijų pozicijas ir vėliau jas gali priminti, jei politikai nesilaiko vertybių.“ Galiausiai, politikos mokslininkų tvirtinimu, sistema yra patraukli, įdomi ir lengvai prieinama visiems, net ir mažai išmanantiems politiką.

Lietuviškoji politinio kompaso versija – projektas „ManoBalsas.lt“ – veikia nuo 2008 m. ir jau buvo pritaikyta net aštuoneriems rinkimams. „Prieš kiekvienus rinkimus testas yra laukiamas rinkėjų, per 2019 m. Europos Parlamento ir prezidento rinkimus testą užpildė daugiau kaip 90 tūkst. vartotojų“, – tvirtina viena iš kompaso kūrėjų, profesorė Ainė Ramonaitė. „ManoBalsas.lt“ komandos teigimu, šiais metais tikimasi ne ką mažesnio populiarumo.

Projektą „Manobalsas.lt“ įgyvendina Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.