2022 03 15
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
I. Skuodienė: pasibaigus karui Ukrainoje, vaikai grįš į savo tėvynę

Ukrainoje tęsiantis brutaliam karui, į Lietuvą drauge su karo pabėgėliais atvyksta ir vaikų iš Ukrainos globos įstaigų ar kitaip globojamų nepilnamečių, netekusių tėvų globos. Lietuvos valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorė ILMA SKUODIENĖ dalijasi apie šių vaikų situaciją Lietuvoje, jiems teikiamą pagalbą bei jų grįžimo į tėvynę pasibaigus karui perspektyvą.
Kiek vaikų iš Ukrainos globos įstaigų ar kitaip globojamų ukrainiečių nepilnamečių šiandien yra priėmusi Lietuva?
Iš viso į Lietuvą atvyko 76 vaikai, kuriems reikia globos. Tai – keturios skirtingos grupės. 43 vaikai – iš globos namų ir 21, 8 bei 4 vaikų šeimynos, globojamos trijų atskirų globėjų. Tomis grupėmis jie buvo ir apgyvendinti. Pavyzdžiui, Visagine drauge su globėju apsigyveno šeimyna, kurioje – 21 vaikas.
Taip pat į Lietuvą atvyko ir 177 vaikai ne su savo tėvais. Jie atkeliavo arba su lydinčiais asmenimis, arba Lietuvoje jau gyvena žmonės, kurie pasirengę už juos prisiimti atsakomybę. Ir kol kas turime tik vieną vaiką, kuris į Lietuvą atvyko visiškai vienas, jam globa paskirta lietuvių šeimoje.
Kaip Ukrainos vaikų namų ir kitaip globojami vaikai pateko į Lietuvą? Ar buvo organizuojamas jų atvežimas, ar spontaniškai?
43 vaikų grupė iš globos namų atvyko padedama savanorių. Žinau, kad prie to prisidėjo ir „Kautros“ autobusai, ir „Gedimino legionas“.

Kaip buvo ruoštasi ir toliau ruošiamasi priimti tokius vaikus?
Lietuva išties rimtai ruošėsi – ruošėsi ir globos namai, ir savivaldybės. Yra pateiktos apgyvendinimo vietos. Kaip žinome, per „Stiprūs kartu“ platformą Lietuvos gyventojai pateikė savo siūlymų bei galimybes. Taigi buvo visuotinis susitelkimas. Lietuva šių vaikų laukė. Laukė Vaiko teisių apsaugos tarnyba. Jei tai bus globos namų vaikai, mes esame pasiruošę nustatyti globą, jei reikės, rasime globėjus.
Priimti tokius vaikus pasisiūlė beveik 750 šimtai žmonių. Tai yra unikalu, nes tiek žmonių kreipėsi per kiek daugiau nei savaitę. Taigi globėjų turbūt nepritrūks ir, tiesą sakant, norėtume, kad jų tiek nereikėtų, kad karas greičiau baigtųsi ir vaikai, kurie dabar atvyko į Lietuvą, galėtų saugiai grįžti į savo valstybę.
Gal galėtumėte pasidalinti viena kita istorija iš atvykusių vaikų patirties?
Pirmiausia noriu pasidalinti, kad vaikai, kurie apsistojo Trakuose, labai džiaugiasi čia atvykę ir kuo toliau tuo labiau jiems čia patinka. Jie sakosi netgi norintys čia likti. Iš tiesų mūsų visuomenė, įvairūs žmonės labai mobilizavosi, skiria šiems vaikams daug dėmesio, užimtumą. Vaikai lankėsi ir krepšinio varžybose. Taigi džiaugiuosi, kad mūsų tauta svetinga ir skiria tokį dėmesį Ukrainos vaikams.
O vaikų istorijos įvairios. Vieni atvyko iš bombarduojamų vietovių, iš kurių buvo nelengva išvykti. Kiti pasitraukė, kai dar buvo saugu, tačiau buvo žinoma, kad situacija greitai taps nesaugi. Tiesą sakant, kol kas vaikų dar labai nekalbiname ir per giliai nelendame, norime, kad jie apsiprastų, nurimtų. Vienam atvykusiam berniukui yra nustatyta globa su jo bendraklasio šeima. Kaip minėjau anksčiau, kitas berniukas atvyko vienas, o jo mama liko Ukrainoje. Iš tiesų situacijos įvairios. Tačiau kol kas negali sakyti, kad šie vaikai nebeturi tėvų, jog jie žuvę. Patvirtintos tokios informacijos neturime, tačiau matome, kad karas tęsiasi ir kad vaikai gali netekti tėvų kiekvieną dieną ar minutę. Tačiau pasibaigus karui ieškosime vaikų artimųjų, kreipsimės į Ukrainos valstybę ir sieksime, kad šie vaikai grįžtų pas savo artimuosius, taip pat ir vaikai iš globos namų, dabar apsistoję Lietuvoje, grįžtų į savo šalį.
Ar nesama galimybės iš Ukrainos atvykusių globos namų vaikų įvaikinti Lietuvoje?
Tokios galimybės nėra. Tad noriu pabrėžti, kad mes teikiame pagalbą Ukrainai, priimdami jos vaikus, jos šeimas, turėdami tikslą, jog pasibaigus karui jie visi drauge galės grįžti į savo valstybę. Mūsų ministrė kalbėjosi su Ukrainos socialinių reikalų ministre ir patikino, kad tikrai visi vaikai bus grąžinti į jų valstybę, kai pasibaigs brutalūs karo veiksmai Ukrainos atžvilgiu.
Norėčiau dar pridurti, kad nors kol kas vienų atvykusių globojamų vaikų neturime, išskyrus minėtą vieną atvejį, tačiau vos tik gausime kokių žinių, iš karto pasidalinsime, perkelsime juos į šeimas. Tačiau dar kartą noriu pabrėžti, kad galimybės įvaikinti nėra, visi vaikai atvyko laikinai. Jie turės laikinos globos statusą ir sieksime, kad jie visi vėl sugrįžtų į savo kilmės šalį.
Galbūt jau žinoma apie vaikus, kurie dabar yra pakeliui į Lietuvą?
Kiekvieną dieną laukiame, tačiau kol kas nežinome, ar kas nors keliauja. Iš tiesų esame pasiruošę, visos savivaldybės. Žmonės yra labai mobilizavęsi, įsitraukę. Kaip matome, žmonių, paliekančių Ukrainą, skaičiai yra didžiuliai, tad ir Lietuvoje galime sulaukti daugiau vaikų. Tikrai esame atviri, visapusiškai padėsime, priimsime į juos mokyklas, teiksime socialines paslaugas.
Ką dar svarbu žinoti apie atvykstančius žmones?
Ypač svarbu, kad atvykę žmonės užsiregistruotų Migracijos departamente. Tik taip šiems žmonėms galės būti suteiktos visos reikalingos paslaugos – socialinės, švietimo, psichologinė pagalba. Tad norėčiau kreiptis į Lietuvos žmones – jei žinote, pažįstate, o gal ir patys padėjote atvykti žmonėms iš Ukrainos, įsitikinkite, kad jie yra užsiregistravę. O jeigu žinote, kad jie to dar nepadarė, siųskite juos į Migracijos departamentą.
Naujausi

Velykų misterijos uždangą praskleidus. Pokalbis su dr. A. Giniūniene

VU bibliotekoje bus eksponuojamos pirmosios lietuviškos knygos – M. Mažvydo ir M. Daukšos katekizmai

Persekiojamas kas septintas krikščionis pasaulyje

Naujai mąstyti apie karą

Amfetaminas – dvylikos, depresija ir paranoja – keturiolikos. Martyno kova už blaivumą

Išgyvenusieji ir neišdavusieji. „Vaikų akcija“ Kauno gete 1944 m. kovo 27–28 d.

Meno istorikė dr. R. Janonienė: „Man asmeniškai ypač svarbūs buvo Bernardinų ansamblio restauravimo darbai“

Aktorė J. Jankelaitytė: „Leiskime savo vidiniam vaikui kartais išeiti pasivaikščioti“

Gyvenimas gyvenime

Auksiniais scenos kryžiais pagerbti geriausi 2022 m. scenos menininkai

Popiežius: Jėzus prikelia gyvenimui, kad būtume laisvi
