2022 09 02
Vidutinis skaitymo laikas:
Į Vilnių sugrįžta festivalis „Banchetto musicale“

Sunku įsivaizduoti kitą vietą pasaulyje, kurioje susipina tiek daug skirtingų kultūrų kaip Jeruzalėje. Čia susitinka neįsivaizduojama gausybė skirtingų žmonių, religijų, meno rūšių ir stilių, tad šis miestas nuo senų senovės yra laikomas dvasinio gyvenimo simboliu. Būtent todėl Jeruzalė tapo įkvėpimo šaltiniu šiųmečiam „Banchetto musicale“ festivaliui, kuriame siekiama atspindėti bent dalelę Jeruzalės dvasios, publikai suteikiant galimybę apmąstyti šventojo miesto įtaką praeities ir dabarties pasauliams.
Festivalio atidarymo koncerte „Kelionė į Jeruzalę“ simboliškai bus prisiminta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didiko Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio kelionė į Jeruzalę, vykusi 1582–1584 m. Muzikiniame jo kelionių dienoraštyje, kurį įprasmins ansamblis iš Graikijos „Ex silentio“, skambės muzikiniais garsais perteikti kelionių įspūdžiai iš Palestinos, Egipto, Kretos ir Apeninų pusiasalio.
Istoriniai momentai simboliškai atsispindės ir kituose festivalio koncertuose. Savo programoje „Ego Rex“ senosios muzikos ansamblis iš Ispanijos „Artefactum“ interpretuos ispanų rankraščio „Cantigas de Santa María“ giesmes, kuriose atsispindi biografiniai Kastilijos karaliaus Alfonso X Išmintingojo momentai. Kolektyvas iš Prancūzijos „Ensemble Organum“ koncerte „Chant des Templiers“ pristatys programą, kurioje skambės pirmųjų tamplierių giesmės iš XII a. Šventojo kapo rankraščio. Dirigento ir kompozitoriaus Gintauto Venislovo ir violončelininko Dariaus Stabinsko vadovaujamas projektas „Dangaus stulpai“ bus skirtas tamsiais holokausto metais tragiškai žuvusiems Lietuvos žydams atminti. Koncerte skambės Venecijos žydų kompozitoriaus Salamone‘o Rossi (apie 1570–1630) kompozicijos ir Gintauto Venislovo kūriniai, komponuoti remiantis jaunos Lietuvos žydų poetės Matildos Olkinaitės, Antrojo pasaulinio karo metu kartu su savo tėvais ir seserimis nužudytos Panemunėlyje, eilėmis.
Šiųmetiniame festivalyje bus pagerbti naujai inauguruoti istoriniai Pranciškonų vienuolyno bažnyčios vargonai. Tarptautinės vargonų meistrų komandos sukonstruotas instrumentas skambės net dviejuose lenkų atlikėjų rečitaliuose. Koncerte „Veni, redemptor gentium“ vargonuos Andrzejus Szadejko. Rečitalyje „An Wasserflüssen Babylon“ pasirodys žymus renesanso ir ankstyvojo baroko tyrinėtojas Marcinas Szelestas. Šiuo koncertu festivalis prisidės prie žymaus Hamburgo vargonininko ir kompozitoriaus Johanno Adamo Reinickeno (1643–1722) atminimui skirtų renginių, mininčių 300-ąsias jo mirties metines.
Brėmeno Menų universiteto profesorius Detlefas Bratschke koncerte „Vakarinė“ pristatys Karaliaučiuje dirbusio italų kompozitoriaus Teodoro Riccio (apie 1540–apie 1601), žinomo kaip ambasadoriaus tarp Prūsijos ir Lenkijos, psalmių projektą. Programą atliks lietuvių vokalinis ansamblis „Duodeco“, grigališkojo choralo grupė „Schola Gregoriana Sancti Casimiri“ ir vargonininkas Andrzejus Szadejko iš Lenkijos. Ansamblį „Duodeco“ klausytojai galės išgirsti ir kitame festivalio koncerte „Galantiškoji muzika iš Vilniaus ir Lvivo“, kuriame kartu kartu su „Goldberg Baroque Ensemble“ jis atliks lenkų kompozitorių Wojciecho Dankowskio ir Jano-Piotro Habermanno kūrinius. Abu kompozitoriai kurį laiką gyveno ir dirbo Lvive.
Baigiamajame festivalio koncerte „Sehet, wir gehn hinauf gen Jerusalem” solistai Monika Mauch (sopranas, Vokietija), Franzas Vitzthumas (kontratenoras, Vokietija), Charlesas Danielsas (tenoras, Jungtinė Karalystė) ir Carstenas Krügeris (bosas, Vokietija) ir festivalio choras ir orkestras, vadovaujamas Alinos Rotaru, atliks Johanno Sebastiano Bacho bažnytines kantatas, kuriose kompozitorius apmąsto Jėzaus kančią. Koncertui diriguos italas Christianas Frattima.
Šių metų festivalyje dėmesio bus skiriama ir edukacijai bei jaunųjų talentų palaikymui. Visai šeimai skirtame koncerte „Lauda Jerusalem“ ansamblis „Lux Musicae London“ atliks edukacinę programą, muzikiniais garsais pasakojančią Jeruzalės istoriją. Festivalis „Fringe Day“ renginiui virtualioje atrankoje pasirinko du pasirodymus, kurie ir šiais metais bus transliuojami internetu – tai jaunųjų menininkų kolektyvo „Fangchi Hsu & Consort Olentia Harmonia“ (Taivanas, Vokietija) ir dueto Pooyan Farzin & Danica Buric (Iranas, Serbija) parengti koncertai. Prancūzų legenda kompozitorius ir festivalyje koncertuosiančio senosios muzikos ansamblio „Ensemble Organum“ įkūrėjas Marcelis Pérèsas surengs viduramžių rankraščių giedojimo dirbtuves, kurias vainikuos baigiamasis kursų dalyvių koncertas. Festivalio dalimi vėl taps jau II tarptautinis Žygimanto Liauksmino klavesinininkų konkursas, dedikuotas Lietuvos ir Lenkijos muzikiniam paveldui. Konkurso laureatai virtualiai pasirodys konkurso laureatų koncerte.
Festivalio renginiai vyks 2022 m. rugsėjo 7–25 d. Vilniuje, Valdovų rūmuose, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (pranciškonų konventualų) bažnyčioje, Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje ir internetu.
Organizatorių informacija
Naujausi

Baltijos valstybių užgrobimo byla JAV Kongrese 1953 metais – ką prisimename?

Arkivyskupo G. Grušo žinia apie kunigo K. Palikšos atvejį

Moterų vaidmuo siekiant įveikti skurdą ir badą

Popiežius: Afrika pasiūlys naujovių, lems ateities kelius

Psichoterapeutas E. Laurinaitis: pagyrimas – pagrindinis stimulas vaikui tobulėti

Tarp žurnalistų klausimų arkivysk. G. Grušui – ir dėl incidento su kun. K. Palikša Italijoje prieš daugiau kaip 10 metų

K. Malevskienė apie komunikaciją Bažnyčioje: krizių valdymo pirmoji taisyklė yra greitis ir tiesa

(Ne)išsipildžiusios M. Martinaičio poetinės pranašystės

Didysis Kretingos geradaris prelatas Pranciškus Juras

Kunigas R. Urbonavičius: Bažnyčiai reikia apsivalymo

Tikinčiųjų reakcija į Bažnyčios skandalą: būtinas nepriklausomas ir išsamus tyrimas
