Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 01 28

Loreta Timukienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Iš kalnuotojo Aspeno – į saulėtąjį Fort Loderdeilą. Garbės konsulas dr. Jonas Vytautas Prunskis

Konsulas Jonas Vytautas Prunskis kalba 2022 m. kovo 13 d. Aspene vykusiame protesto mitinge prieš Rusijos karą Ukrainoje. Asmeninio archyvo nuotrauka

Prieš 10 metų, 2013 m. kovo 9 d., tuometinis Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis Aspeno mieste oficialiai atidarė Lietuvos garbės konsulatą Kolorado valstijai. Tą dieną šio miesto centre pirmąkart vyko Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos šventė, į kurią susirinko Kolorado valstijos lietuvių bendruomenės žmonės, vietos politikai, verslo, žiniasklaidos ir kultūros atstovai, keletas kitų Lietuvos garbės konsulų JAV.

Juos pasveikino nauju garbės konsulu paskirtas dr. Jonas Vytautas Prunskis. Šešiose valstijose veikiančių keliasdešimties skausmo klinikų vadovą, mediką dr. J. V. Prunskį pradėti diplomatinę karjerą įtikino Ž. Pavilionis. Atidarydamas naują Lietuvos garbės konsulatą Aspene, tuometinis ambasadorius pabrėžė, kad Lietuva suinteresuota plėsti Lietuvos garbės konsulų JAV tinklą, kuris užtikrintų deramą Lietuvos ekonominių, kultūrinių ir konsulinių interesų gynimą JAV.

Aspenas – vienas garsiausių slidinėjimo kurortų pasaulyje, nors jame šiuo metu priskaičiuojama vos 7000 gyventojų. Aspene niekada nėra buvę jokios šalies diplomatinės atstovybės, tad Jungtinių Valstijų valdžios atstovai nustebo gavę lietuvių prašymą čia atidaryti garbės konsulatą. Tuomet reikėjo net valstybės sekretorės Hillary Clinton užtarimo ir parašo, tam prireikė JAV lietuvių ir dr. J. V. Prunskio veiklą gerai žinančių bei vertinančių žmonių rekomendacijų.

Aspenas dažnai lyginamas su Šveicarijos Davosu, kuriame nuolat vyksta įtakingų JAV ekonomistų, politikų ir kultūros atstovų susitikimai. Neseniai čia vyko Aspeno saugumo forumas, jame pranešimą skaitė ir tuometis užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius. Garbės konsulate yra lankęsi nemažai įtakingų JAV politikų, verslininkų, Lietuvos valdžios atstovų, sportininkų, menininkų.

Dr. J. V. Prunskis ketverius metus buvo oficialus JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas sveikatos klausimais, jis turi pažinčių Vašingtone, o tai padeda sprendžiant ir įvairius su Lietuva susijusius klausimus. Lietuvos vardą mūsų šalies garbės konsulas stengiasi garsinti visuomet, kai tik turi progą. Kaskart eidamas į Baltuosius rūmus JAV lietuvis į švarko atlapą įsisegdavo Lietuvos Respublikos Riterio ordino apdovanojimą. Pasak jo, tai puikus būdas patraukti dėmesį, kalbėti apie Lietuvą ir ją garsinti.

Jonas Vytautas Prunskis ir Billas Browderis. J. V. Prunskio asmeninio archyvo nuotrauka
Garbės konsulas Jonas Vytautas Prunskis, ambasadorius Žygimantas Pavilionis ir Aspeno miesto meras Mickas Irelandas. J. V. Prunskio asmeninio archyvo nuotrauka

Neseniai dr. J. V. Prunskis persikėlė gyventi į Floridą, tad jis toliau nebegalės eiti Garbės konsulo Aspene pareigų, tačiau Čikagoje gimęs ir augęs lietuvis diplomatinei tarnybai lieka ištikimas. Nuo praėjusių metų pabaigos jis Užsienio reikalų ministerijos ir Lietuvos ambasadorės JAV Audros Plepytės paskirtas Garbės konsulu Fort Loderdeile, Floridoje. Šioje valstijoje nemažai metų Garbės konsulu buvo Stanley Balzekas jaunesnysis – 2020-aisiais miręs vienas ryškiausių JAV lietuvių visuomenės veikėjų, Balzeko lietuvių kultūros muziejaus įkūrėjas. Beje, Pietų Floridos diplomatinis korpusas yra trečias pagal dydį Jungtinėse Valstijose po Vašingtono ir Niujorko.

Apžvelgdamas 10 metų darbą Kolorado valstijoje J. V. Prunskis sako, kad Lietuvos Garbės konsulato veikla šioje valstijoje buvo reikšminga ir reikalinga garsinant mūsų šalies vardą. Kasmet konsulate vykdavo Nepriklausomybės atkūrimo šventė, į kurią susirinkdavo ne tik aplink gyvenantys lietuviai, bet ir vietos valdžios atstovai, verslininkai. Šios mūsų valstybės šventės proga Garbės konsulas pasirūpindavo, kad Aspeno meras tą datą paskelbtų Lietuvos diena.

Kai prasidėjo karas Ukrainoje, Aspeno tarybos posėdyje Garbės konsulas dr. J. V. Prunskis Tarybos nariams pristatė Lietuvos poziciją Rytų Europos konflikte, kalbėjo apie mūsų tautiečių pagalbą Rusijos užpultiems ukrainiečiams, Putino inicijuoto karo esmę. Aspeno taryba priėmė dekretą, kuriuo smerkiama Rusijos agresija Ukrainoje ir remiami ukrainiečiai kovoje už savo šalies laisvę.

Dr. J. V. Prunskis su kitais Aspeno lyderiais praėjusių metų pavasarį organizavo protesto akciją šio miesto centre, surinko nemažai lėšų ukrainiečiams paremti. Po protesto akcijos vienos dronus gaminančios įmonės generalinis direktorius, kuris dalį laiko praleidžia Aspene, padovanojo šešis dronus, juos Aspeno vicemeras pats nuvežė į Lenkiją, kur jie buvo perduoti Ukrainai.

Būdamas ŠALFASS (Šiaurės Amerikos fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos) slidinėjimo sekcijos vadovas, dr. J. V. Prunskis prisideda prie kasmetinių kalnų slidinėjimo varžybų Aspene organizavimo. Jose sulaukiama gausaus būrio sporto entuziastų iš JAV, Kanados ir Lietuvos.

„Aspene renkasi daug įtakingų žmonių, o sėdėdamas gondoloje ir kildamas į kalną turi 15 minučių papasakoti jiems apie Lietuvą“, – sako aukščiausiai pasaulyje virš jūros lygio veikusio konsulato vadovas.

Nepriklausomybės atkūrimo šventė LR Garbės konsulate Aspene. Jono Vytauto Prunskio asmeninio archyvo nuotrauka

Prieš trejetą metų iš Garbės konsulato buvo transliuojama CNBC televizijos kanalo laida „Halftime Report“. Šio TV kanalo bendradarbiui, rinkos analitikui Jonui Najarianui komentuojant rinkos pokyčius šalyje ir akcijų biržos naujienas, už jo buvo galima matyti Lietuvos vėliavą.

Anot dr. J. V. Prunskio, per Lietuvos garbės konsulato Aspene veiklos dešimtmetį buvo nemažai įsimintinų akimirkų, daug žymių amerikiečių sužinojo apie mūsų šalies pasiekimus įvairiose srityse, tarpininkaujant Garbės konsului užsimezgė ne viena Lietuvai naudinga draugystė. Dabar garbės konsulas planuoja savo būsimus darbus Floridoje, tačiau žada ir toliau lankytis Aspene, toliau palaikyti čia užsimezgusius ryšius, padedančius stiprinti mūsų šalies įvaizdį.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite