Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2023 02 22

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Išleistas monumentalus albumas „Kazys Varnelis“

LNM išleido monumentalų albumą apie optinio meno meistro ir kolekcininko Kazio Varnelio gyvenimą bei kūrybą. Silvestro Samsono / LNM nuotrauka

Kasmet Vilniaus knygų mugės skaitytojus naujais leidiniais nustebinantis Lietuvos nacionalinis muziejus šiais metais turi išskirtinę naujieną – monumentalų albumą apie optinio meno meistro ir kolekcininko Kazio Varnelio gyvenimą bei kūrybą. Knygų mugėje šį leidinį bus galima įsigyti su nuolaida, o atvykusieji į pristatymą turės neeilinę progą susitikti su į Lietuvą šia proga atvykstančiu dailininko sūnumi dr. Kaziu Varneliu ir kitais leidinio autoriais.

Šis albumas, kaip ir Kazio Varnelio gyvenimas, – tarsi kelionė, nusidriekianti per kelis žemynus, pasakojanti menininko istoriją per gyventas vietas ir sutiktus žmones, o pabaigoje – grąžinanti į pradžią, atgal į Lietuvą.

Dviem kalbomis parengta knyga pirmą kartą taip išsamiai ir nuosekliai pristato K. Varnelio asmenybę ir kūrybą. Straipsnius leidiniui parengė dr. Giedrė Jankevičiūtė, Žydrūnas Mirinavičius, dr. Laura Petrauskaitė, Indrė Urbelytė, dr. Kazys Varnelis.

„Leidinyje atskleidžiamos K. Varnelio kūrybinių principų transformacijos ir jas lėmę biografijos posūkiai, kūrybinio ir istorinio konteksto sąveikos, aktualizuojančios optinio meno tradiciją lietuvių dailės istorijoje, atskleidžiančios K. Varnelio vietą ne tik lokaliame Lietuvos, bet ir globaliame moderniojo meno kontekste“, – pasakoja K. Varnelio namų-muziejaus vadovė ir leidinio sudarytoja dr. Daiva Vaišnienė.

Skaitytojai galės leistis į tapybišką ir įdomiai papasakotą kelionę nuo pat dailininko kūrybos ištakų vaikystėje, sužinoti naujų faktų apie K. Varnelio studijų metus ir ankstyvąją kūrybą Kaune, gyvenimą Vokietijoje ir bažnyčioms skirtus šio laikotarpio projektus, gėrėtis bažnytinio meno studijos laikotarpio darbais ir brandžiojo Čikagos laikotarpio kūryba, pažinti vėlyvosios kūrybos bruožus ir gyvenimą Stokbridže, sužinoti apie grįžimą į Lietuvą ir muziejaus kūrimą.

Kazys Varnelis savo studijoje Didžiojoje gatvėje Vilniuje 2004 m. Arūno Baltėno / LNM nuotrauka
Dviem kalbomis parengta knyga pirmą kartą taip išsamiai ir nuosekliai pristato Kazio Varnelio asmenybę ir kūrybą. Silvestro Samsono / LNM nuotrauka

Taip pat leidinyje skaitytojai ras koncentruotą biografiją, K. Varnelio kūrybinių įvykių (parodų, publikacijų, apdovanojimų) sąvadą; kūrinių reprodukcijas; asmenvardžių rodyklę ir iliustracijų sąrašą.

Naujausios skaitmeninės spaudos technologijos suteikė galimybes atliepti žaismingą K. Varnelio darbų koloristiką: tai padaryta tiksliau ir įtaigiau nei ankstesnėse kūrinių publikacijose.

Menotyrininkų parengtus straipsnius gausiai iliustruoja įvairius asmeninio ir kūrybinio gyvenimo įvykius – parodas, kūrybinę ir gyvenamąją aplinką, sutiktas asmenybes – atspindinčios fotografijos.

„Albumo kokybę įvertino ir Kultūros ministerijos kasmet rengiamo Knygos meno konkurso komisija. Šio albumo dizainerė Vida Kuraitė buvo įvertinta diplomu meno leidinių grupėje“, – džiaugiasi D. Vaišnienė.

Albumo „Kazys Varnelis“ sutiktuvės įvyks Vilniaus knygų mugėje įvyks vasario 24 d. 17 val. (konferencijų salė 5.2). Knygos pristatyme dalyvaus straipsnių autoriai – dailininko sūnus dr. Kazys Varnelis ir menotyrininkė dr.  Giedrė Jankevičiūtė, taip pat menotyrininkas dr. Kęstutis Kuizinas, moderuoja dr. Lolita Jablonskienė.

Lietuvos nacionalinio muziejaus informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite