Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 06 17

Irma Petraitytė-Lukšienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Ištikima Miuncheno lietuvių bendruomenės parama Ukrainai

Irma Petraitytė-Lukšienė. Demonstracija Miuncheno Odeono aikštėje 2022 m. balandžio 23 d. Nikolauso Hoenningo O'Carroll nuotrauka

Miuncheno lietuvių bendruomenė buvo įsteigta 1944 m. spalio 29 dieną. 2019-aisiais ji paminėjo savo 75 metų jubiliejų. Renginio, vykusio Nimfenburgo rūmuose (vok. Schloss Nymphenburg), globėju buvo Bavarijos parlamento viceprezidentas Karlas Frelleris. Susirinkusiuosius pasveikino LR prezidentas Gitanas Nausėda, kadenciją baigusi LR prezidentė Dalia Grybauskaitė, tuometinis užsienio reiklų ministras Linas Linkevičius. Pradžioje trumpai apie svarbiausias pastarųjų metų bendruomenės iniciatyvas.

2019 m. kovo 15–17 d. Miunchene įvyko pirmosios Baltijos šalių kino dienos. Jas organizavo Miuncheno lietuvių bendruomenės pirmininkė Irma Petraitytė-Lukšienė drauge su Latvijos ir Estijos bendruomenių lyderėmis bei Miuncheno miesto biblioteka prie Gasteigo kultūros centro.

2019 m. Baltijos šalių kino dienų Miunchene atidarymas. Festivalio kuratorės ir organizatorės

2020 m. rugpjūčio 23 d., pratęsdama Baltijos kelio tradiciją, lietuvių bendruomenė į Miuncheno centrą sukvietė kelis šimtus žmonių, kurie, stovėdami gyvoje grandinėje Odeono aikštėje, išreiškė paramą Baltarusijos visuomenei, taikiai protestuojančiai prieš diktatūros nusikaltimus, pasisakančiai už laisvę ir demokratiją.

2020 m. Vokietijos lietuvių bendruomenės nariai priėmė svarbų sprendimą atkurti ir pratęsti 1981 m. Hiutenfelde (Renhofo pilyje) įkurto Lietuvių kultūros instituto (LKI) mokslinę veiklą. LKI tiek Šaltojo karo metais, tiek ir po Nepriklausomybės atgavimo rengdavo konferencijas, į kurias sukviesdavo mokslininkus ir istorikus iš Lietuvos ir Vokietijos, tarpininkavo tarp abiejų šalių.

Lietuvių kultūros instituto nariai. LKI nuotrauka

Nuo 2020 metų Irma Petraitytė-Lukšienė kartu su Vokietijos lietuvių bendruomenės tarybos nariais nuolat rašė atvirus laiškus Vokietijos Bundestago nariams, tuometinei kanclerei Angelai Merkel (vėliau ir Olafui Scholzui), įspėdami dėl Rusijos ir Baltarusijos keliamos grėsmės Europos saugumui. Prasidėjus plataus masto Rusijos invazijai į Ukrainą, ragino kanclerį veikti aktyviai, atsisakyti Rusijos energetikos išteklių, tiekti Ukrainai būtinų ginklų. Taryba rašė atvirus laiškus ir į NATO, ES, JT, Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą.

Nuo 2022 m. vasario 24 d. Irma Petraitytė-Lukšienė kiekvieną savaitgalį Miunchene dalyvauja demonstracijose prieš Rusijos karą Ukrainoje, sako kalbas, ragindama Vokietijos visuomenę nepriprasti prie karo, nebekartoti klaidų, padarytų po 2014 m., bet aktyviai tiekti humanitarinę ir karinę pagalbą Ukrainai.

Demonstracija Miuncheno Odeono aikštėje 2022 m. balandžio 23 d.

***

Kalba, pasakyta 2022 m. birželio 12 d. Miuncheno Karolio (Stachuso) aikštėje

 Slava Ukraini!

Brangūs Ukrainos draugai, brangūs Ukrainos vaikai ir mamos, brangūs Ukrainos kariai,

šiandien jūs mokate aukščiausią kainą: savo kūnais ir savo gyvybėmis kovojate prieš žiaurų Rusijos okupantą. Jūs ginate mūsų laisvę ir demokratiją. Jūs kovojate už tai, kad mes šiandien galėtume saugiai šildytis saulėje ir mėgautis vakarietišku komfortu. Dėl to savo dienas ir naktis jūs praleidžiate bunkeriuose arba jau masinėse kapavietėse.

Vokietijos kancleris ir ginklai

Kokie yra drąsūs Ukrainos kariai, tokia drąsi turėtų būti ir Vokietijos vyriausybė. Toks pat drąsus turėtų būti ir Vokietijos kancleris. Vokietijos kancleris iki šiol nėra aiškiai pasakęs, koks yra didžiausias Vokietijos tikslas šiame kare.

Vokietijos kancleris pagaliau privalo užimti aiškią poziciją ir tiesiai šviesiai pareikšti, kad Ukraina turi laimėti šį karą, o Rusijos Federacija – pralaimėti. Galutinis tikslas turi būti Rusijos nugalėjimas!

Sklinda spėlionės ir svarstymai, kas iš tikrųjų slypi už šio nuolatinio Vokietijos stabčiojimo ir delsimo. Prašome kanclerio nerengti jokių neoficialių ar slaptų susitarimų, jeigu juose Ukraina nedalyvauja!

Demonstracija Odeono aikštėje. 2022 m. balandžio 9 d.

Jeigu kancleris iš tikrųjų nori taikos Ukrainoje ir jeigu tikrai nenori Trečiojo pasaulinio karo, tuomet jis privalo visas jėgas skirti tam, kad Rusijos kariuomenė nedelsiant būtų sustabdyta mūšio lauke.

Vakarietiška sunkioji ginkluotė į Ukrainą turi būti tiekiama šiandien ir tol, kol iš Ukrainos pasitrauks paskutinis rusų okupantų kareivis. Ne liepos viduryje, ne rugpjūtį ir ne spalį ar lapkritį! Šiandien!

Kiekviena delsimo diena kainuoja šimtus žmonių gyvybių, kiekvienas delsimo mėnesis kainuoja tūkstančius. XXI amžiaus malda turėtų skambėti taip: ginklai, ginklai ir ginklai Ukrainos gynybai!

Lietuva ir „Bayraktaras“

Kol Vokietija delsia, piliečiai iš mažiau nei 3 milijonus gyventojų turinčios Lietuvos, siekdami prisidėti prie Ukrainos gynybos, per tris dienas surinko 6 milijonus eurų koviniam dronui „Bayraktar“. Olena Zelenska pavadino tai neįtikėtinu draugystės ir vienybės ženklu.

Demonstracija Miuncheno Odeono aikštėje. G. Ziemio nuotrauka

Vokietijos piliečiai, parodykite ir jūs tokią draugystę ir vienybę! Aukokite kitiems koviniams dronams. Jeigu kancleriui trūksta ryžto, padėkite jam! Padėkite jam suteikti Ukrainai būtiną karinę pagalbą, kad ji galėtų apsiginti nuo žiaurios Rusijos puolimų. Padėkite sustabdyti Ukrainos tautos genocidą! Padėkite Ukrainai apginti savo šeimas ir apginti savo laisvę!

Pacifizmas ir neatsakingumas

Svarbu paminėti Vokietijoje paplitusį pacifizmą ir deklaruojamą „Frieden schaffen ohne Waffen“ (vok. taikos kūrimas be ginklų). Pacifistai pasisako prieš ginklus ir prieš karą, tokiu būdu kliudydami tiekti ginklus Ukrainai.

Tačiau būtent šiandien yra tas laikas, kai visi pacifistai Vokietijoje ir pasaulyje turėtų masiškai sukilti ir protestuoti. Reikalauti, kad Rusijos Federacija sudėtų ginklus ir nedelsdama nutrauktų karą prieš Ukrainą. Rusija apsiginklavusi kariauja prieš taikius Ukrainos žmones, vykdo ukrainiečių tautos genocidą.

Jeigu šie pacifistai, užuot sukilę prieš Rusijos ginklus ir karą, imasi blokuoti ginklų tiekimą į Ukrainą, kad motinos ir tėvai negalėtų apsaugotų savo šeimų nuo rusų kankinimų, prievartavimų ir žudymų, tuomet šis pacifizmas yra nemokamas bilietas į genocidą! Tuomet pacifistai tarnauja karo nusikaltėlio interesams.

Demonstracija Miuncheno Karolio (Stachuso) aikštėje 2022 m. birželio 12 d.

Rusijos ateitis po Ukrainos pergalės

Po visiško Rusijos karinio ir politinio pralaimėjimo laisvasis demokratinis pasaulis turėtų pasiekti, kad Maskva sumokėtų Ukrainai visas reparacijas. Vakarų valstybės turėtų perimti Maskvos kontrolę (taip kaip buvo pasielgta su Vokietija po Antrojo pasaulinio karo). Rusija turėtų būti demilitarizuota ir denuklearizuota.

Su Rusijos režimu turi būti elgiamasi taip, kaip buvo elgiamasi su nacių režimu. Su Putinu turi būti elgiamasi taip kaip su Hitleriu ir kaip su teroristu Osama bin Ladenu. Nebūna geresnių fašistų ar geresnių teroristų.

Ukraina – ES narė

Ukrainos ateitis – Europos Sąjungoje! Ukraina yra stipri ir demokratiška šalis, turinti laisvą sielą ir nuostabius žmones. Šiandien ji ties fronto linija stabdo Rusijos agresijos plitimą į Vakarus.

Mūsų pareiga – remti Ukrainą kiekvieną dieną, tiekti jai humanitarinę ir karinę pagalbą tol, kol Rusijos fašistai, žudikai ir teroristai galutinai nepasitrauks iš Ukrainos teritorijos.

Nuo karo negalime pavargti nė vieną dieną, prie karo negalime priprasti nė vieną dieną – kol laisva Ukraina laimės!

Irma Petraitytė-Lukšienė yra Miuncheno Ludwigo-Maximiliano universiteto doktorantė, Miuncheno lietuvių bendruomenės pirmininkė, Vokietijos lietuvių bendruomenės Tarybos narė, Lietuvių kultūros instituto (LKI) vedėjos pavaduotoja.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite