

2023 01 27
Vidutinis skaitymo laikas:
Penkiolika priežasčių, kodėl pasauliui būtina Ukrainos pergalė. Būtent tiek jų savo straipsnyje išguldė Jeilio universiteto istorijos profesorius, Lietuvoje daug dėmesio sulaukusių paskaitų apie Ukrainos istoriją autorius Timothy Snyderis.
Jo teigimu, Ukrainos pergalė būtina siekiant sustabdyti vykstančius žiaurumus. „Rusijos okupacija yra genocidinė. Kur tik ukrainiečiai atsiima teritoriją, ten jie gelbsti gyvybes, atkuria principą, kad žmonės turi teisę nebūti kankinami, deportuojami ir žudomi“, – savo paskyroje Substack rašo T. Snyderis.
Antruoju punktu jis pabrėžia, kad Ukrainos pergalė būtina siekiant išsaugoti tarptautinę teisinę tvarką, kuri remiasi principu, jog jokia valstybė neturi teisės įsiveržti į kitą ir aneksuoti jos teritorijų. Būtent taip elgiasi Rusija. „Rusijos agresijos karas akivaizdžiai yra neteisėtas, tačiau teisinė tvarka pati savęs neapgins“, – pabrėžia T. Snyderis, taip akcentuodamas tarptautinės bendruomenės pareigą tą tvarką ginti.
Ukrainos pergalę istorikas regi kaip galimybę užbaigti imperijų amžių. Anot jo, tai gali būti paskutinysis karas, kuris kovojamas remiantis kolonijine logika, esą kita valstybė ir tauta paprasčiausiai neegzistuoja. Tačiau imperijų amžių, pabrėžia T. Snyderis, galime užbaigti tik tokiu atveju, jei Rusija pralaimės.
Ketvirta, Rusijos pralaimėjimas būtinas ginant Europos Sąjungos taikos projektą. Rusijos karas, pabrėžia jis, nėra nukreiptas tik prieš Ukrainą, jis nukreiptas prieš svarbesnę idėją, kad Europos valstybės gali taikiai bendradarbiauti. „Jei imperija paims viršų, integracija žlugs“, – teigia Jeilio profesorius.
Pasak jo, pralaimėjus Putino režimui, bus galimybė įgyvendinti teisės viršenybės principą pačioje Rusijoje. „Kol Rusija kovoja imperinius karius, ji lieka įstrigusi represinėje vidaus politikoje. Būsimos rusų kartos galėtų gyventi geriau ir laisviau, tačiau tik tokiu atveju, jei Rusija pralaimės“, – rašo T. Snyderis.
Rusijos pralaimėjimas, anot jo, sumenkintų ir tironų prestižą. Šiame amžiuje, teigia T. Snyderis, tendencijos krypo autoritarizmo link, o putinizmas buvo pagrindinė to varomoji jėga ir modelis. Putino pralaimėjimas leistų pakeisti tendencijas. „Fašizmas paremtas jėga, tad pralaimėjimas jį diskredituotų“, – pabrėžia istorikas.
Kartu Rusijos pralaimėjimas primintų mums, kad demokratija yra geresnė sistema. „Ukrainiečiai internalizavo idėją, kad jie renkasi savo lyderius. Rizikuodami tam, kad apgintų demokratiją, jie primena, jog mes taip pat privalome veikti saugodami savo demokratijas“, – ragina T. Snyderis.
Aštuntuoju punktu jis pažymi, kad Rusijos pralaimėjimas leistų Europai išvengti plataus masto karo pavojaus. „Dešimtmečius konfrontacija su Sovietų Sąjunga, o po to ir Rusija buvo scenarijus regioniniam karui. Ukrainos pergalė pašalintų šio scenarijaus galimybę padarydama kitą Rusijos puolimą neįmanomą“, – įsitikinęs T. Snyderis.
Kartu, anot jo, būtų panaikintas ir didžiulio masto konflikto Azijoje pavojus. Pastaraisiais metais Kinijos invazijos į Taivaną tikimybė buvo pagrindinis globalaus karo scenarijus. Ukrainos pergalė, remiantis T. Snyderiu, pademonstruotų Pekinui, kad tokia karinė ataka yra pernelyg brangi ir, tikėtina, pasmerkta nesėkmei.
T. Snyderio teigimu, Rusijos pralaimėjimas užkirstų kelią plisti branduoliniams ginklams. „Ukraina atsisakė savo branduolinių ginklų. Tada Rusija, branduolinė galia, įvykdė invaziją. Jei Ukraina pralaimės, valstybės, kurios gali pasigaminti branduolinių ginklų, jaus prievolę tą ir padaryti vien tam, kad apsisaugotų“, – rašo profesorius ir kitu punktu priduria, kad taip sumažėtų ir branduolinio karo tikimybė.
Svarbu atkreipti dėmesį į dvyliktąjį punktą, kuriuo T. Snyderis akcentuoja Ukrainos pergalės svarbą siekiant užkirsti kelią karams dėl išteklių. Anot jo, Rusija yra ne tik nuolatinė karo nusikaltimų vykdytoja, jos „Wagner“ grupuotė smurtu grobia mineralinius išteklius visur, kur tik gali. Būtent todėl, anot istoriko, ji ir kaunasi Bachmute.
Rusijos pralaimėjimas, pasak T. Snyderio, užtikrintų maisto tiekimo grandinių veikimą ir užkirstų kelią bado grėsmei. „Ukraina maitina didelę dalį pasaulio. Rusija grasina panaudoti šiuos maisto išteklius kaip ginklą. Kaip teigė vienas rusų propagandistas, „badas yra mūsų vienintelė viltis“, – rašo Jeilio istorikas.
Ukrainos pergalė, jo įsitikinimu, paskatintų perėjimą nuo iškastinio kuro. Putino tironija, anot jo, atskleidžia pavojus, kuriuos iškastinio kuro išteklius valdanti oligarchija kelia ateičiai. Energetinių išteklių pavertimas ginklu V. Putino rankose skatina perėjimą prie atsinaujinančių energetikos šaltinių. Tokia tendencija Rusijai pralaimėjus tęstųsi.
Galiausiai, pabrėžia T. Snyderis, Ukrainos pergalė būtų laisvės vertybės įtvirtinimas. „Nors ukrainiečiai ir turi visas galimybes apibrėžti laisvę kaip kažką nukreiptą prieš, pavyzdžiui, Rusijos okupaciją, jie primena mums, kad laisvė iš tiesų yra teisė būti tokiems, kokie norime būti ateityje, kurią patys padedame formuoti“, – tvirtina T. Snyderis.
Pagal Snyder.substack.com parengė Donatas Puslys.
Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!