2021 03 05
Vidutinis skaitymo laikas:
Istorinis popiežiaus vizitas į Iraką: piligrimystė iškankintoje žemėje

Kovo 5-ąją prasideda istorinis popiežiaus Pranciškaus apaštališkasis vizitas į Iraką. Tai – pirmas kartas, kai Katalikų Bažnyčios vadovas lankosi šioje šalyje, kurioje krikščionys šiandien sudaro vos 1, 2 proc. visų gyventojų.
Kokį sunkų laikotarpį išgyvena Irakas, simboliškai parodė kovo 3-iosios įvykis, kai, likus dviem dienoms iki popiežiaus vizito, 10 karinių raketų smogė Ain al-Assado oro uostui vakarų Irake, kur įsikūrusi JAV vadovaujama karinės koalicijos bazė. Pranešama, kad žuvo vienas JAV pilietis. Nepaisydamas šio įvykio (ir bendros nesaugios padėties šalyje), popiežius savo sprendimo neatšaukė ir paprašė tikinčiųjų melstis už šią kelionę.
Terorizmo ir karo pasekmės
Pranciškus savo trijų dienų vizitą, kuris prasidės sostinėje Bagdade, vadina „piligrimyste“ ir sako laukiantis susitikimo su kenčiančia krikščionių mažuma Irake. Taip pat popiežius viliasi savo apsilankymu stiprinti broliškus ryšius su kitų religijų atstovais.
Vaizdo pranešime, skirtame Irako gyventojams, Šventasis Tėvas kreipiasi: „Atvykstu kaip piligrimas, kaip atgailaujantis piligrimas, kad melsčiau Viešpaties gailestingumo ir susitaikymo po ilgų karo ir terorizmo metų, kad Dievas guostų širdis ir gydytų žaizdas.“

Žaizdų ir skausmo Irake šiandien palikta labai daug: šalis patyrė įvairių karo negandų, tačiau didžiausia katastrofa ištiko, kai 2014 m. iškilo teroristinė organizacija ISIS, užgrobusi miestus ir kaimus, vykdžiusi genocidą prieš krikščionis, kurdų etnoreliginę grupę jazidus ir kitas religines mažumas. Islamistai ne tik žudė nekaltus žmonės, bet ir juos grobė vergijon, vertė atsisakyti savo tikėjimo, varė iš namų, kalino, kankino, lytiškai išnaudojo ir vykdė kitus nusikaltimus.
Skaičiuojama, kad ISIS nužudė mažiausiai 28 tūkstančius Irako civilių gyventojų, 3 milijonai 300 tūkstančių turėjo palikti savo namus. Dešimtys tūkstančių prarado gyvybes ar kitaip nukentėjo ir nuo ISIS ar prieš juos besikovusių sąjungininkų oro atakų bei kitų karinių veiksmų. O kur dar daugybė sugriautų namų, istorinių kultūros paveldo objektų ir kitų pastatų.
Kariniu požiūriu ISIS Irake jau nugalėta – tačiau situacija Irako krikščionims išlieka sunki. Iki teroristų iškilimo šalyje gyveno 1,3 milijono krikščionių, o šiandien jų – 400 tūkstančių. Dauguma tikinčiųjų apsistojo Irako Kurdistano regione. Tie, kurie nori grįžti į gimtinę, žino, kad neberas savo namų, o juos atstatyti neturės pinigų. Tiesa, tikintiesiems padeda kai kurios nevyriausybinės organizacijos, tokios kaip katalikų paramos fondas „Aid to the Church in Need“ (liet. „Parama stokojančiai Bažnyčiai“), kuri skyrė milijonus eurų pabėgėliams aprūpinti maistu bei laikiniems būstams. Taip pat ši organizacija padeda žmonėms atstatyti jų sugriautus namus.

Kiti krikščionys ir toliau lieka Irako Kurdistane. Vieni per beveik septynerius tremties metus spėjo įleisti šaknis naujoje žemėje, kitų namai jau užimti kitų žmonių. Musulmonai šiitai neseniai grąžino beveik 40 nekilnojamojo turto objektų – žemių ir pastatų – teisėtiems jų savininkams krikščionims ir etnoreliginei grupei mandėjams. Tačiau yra ir kita problema: kaip pastebi „Vatican News“, nemaža dalis Irako musulmonų, nors nepritarė ISIS kruviniems metodams, vis dėlto simpatizavo grupuotės deklaruotam tikslui sukurti kalifatą, kuriame nebūtų religinių mažumų. Todėl dėl įtampos, baimės ir nepasitikėjimo krikščionys neskuba grįžti į Iraką.
Todėl galima suprasti, kokia didžiulė dvasinė ir moralinė parama šiems žmonėms turėtų būti Pranciškaus apsilankymas – apžvalgininkai tikisi, kad jis turėtų įžiebti ugnį spartinant minėtų problemų sprendimą šalyje. Popiežius vaizdo kreipimesi teigia, kad jam bus „garbė aplankyti kankinių Bažnyčią“ ir išreiškia dėkingumą Irako krikščionims, „kurie labai sunkiuose išbandymuose liudijo tikėjimą Kristumi“.
„Norėčiau jums perduoti meilų visos Bažnyčios prisilietimą, ji artima jums ir visiems iškankintiems Artimiesiems Rytams, ji drąsina jus eiti pirmyn“, – sako Pranciškus.

Bendros krikščionių ir musulmonų problemos
Istorinis Pranciškaus vizitas svarbus ne tik katalikams (kurių daugumą Irake sudaro chaldėjai). Tarptautinės humanitarinės organizacijos „Catholic Relief Services“ atstovas Davide‘as Bernocchi naujienų agentūrai CNA sako, kad popiežiaus apsilankymo su nekantrumu ir viltimi laukia dauguma Irako gyventojų: „Žmonės išties viltingi ir dėkingi už šį vizitą. Ši šalis tiek daug metų buvo atsidūrusi dėmesio centre dėl blogų naujienų – ir dabar jie tikrai laimingi, kad kelias dienas bus dėmesio centre dėl didingo ir pozityvaus įvykio.“
Vienas tokio laukimo ženklų, bent jau išorinių, – tai didžiuliai plakatai gatvėse, vaizduojantys Pranciškų. Jų iškabinta net ir Najafe. Šis miestas centriniame Irake žinomas kaip viena švenčiausių vietų musulmonams šiitams – trečia po Mekos ir Medinos.
Popiežiaus vizito išvakarėse 29 humanitarinės pagalbos organizacijos Irake – tiek krikščionių, tiek musulmonų – pasirašė bendrą laišką, kuriuo sveikina atvykstantį Pranciškų. „Mes tvirtai tikime, kad tai rodo būtiną žingsnį į priekį gydant praeities žaizdas ir kuriant ateitį skirtingoms bendruomenėms mūsų šalyje. Mes dirbame bendradarbiaudami su šalies ir vietinėmis valdžiomis, kad padėtume bendruomenėms atkurti taiką ir susigrąžinti jų teisę į saugumą, valstybės paslaugas ir pragyvenimo šaltinius.“

Bendrame pareiškime minėtosios 29 organizacijos pabrėžia keletą gyvybiškai svarbių iššūkių Irakui, vienas jų – kaip padėti daugiau nei milijonui dėl karo namų netekusių gyventojų, taip pat – beveik 5 milijonams, kurie sugrįžo atgal į gimtąją šalį. Pasak laiško autorių, kariniai konfliktai labai susilpnino santykius tarp bendruomenių ir pažeidė šalies socialinį audinį. Taip pat nereikia pamiršti ir COVID-19 pandemijos bei jos pasekmių – gilėjanti ekonominė krizė Irake daugybę žmonių stumia į skurdą.
Verta dėmesio ir jaunimo tema. Daugiau nei pusė Irako gyventojų (apie 60 proc.) dar nėra sulaukę 25 metų. Kaip rašoma 29 organizacijų pranešime, daugybė šių žmonių neturi darbo arba yra neužtektinai įtraukiami į darbo rinką. Dėl to jie „dažnai nuskurdę, nuobodžiaujantys ir pasipiktinę. Daugybė jų traumuoti dėl neseniai įvykusio karo“.
Ekspertai atkreipia dėmesį ir į išaugusią korupciją šalyje – pasitraukus ISIS, Irako valdžia švaisto išteklius, neužtikrina saugumo ir skaidrumo.
Popiežius Pranciškus visą šitą situaciją žino – ir nėra jokių abejonių, kad per tris kelionės dienas šias problemas Šventasis Tėvas ne kartą akcentuos. Ar „taikos pasiuntiniu“ irakiečių pavadintas Šventasis Tėvas, jo autoritetas ir parodyta meilė prakalbės Irako gyventojams, ypač už bendrąjį gėrį atsakingiems asmenims?
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą
Naujausi

„Superjavai“ grikiai ir avižos: naudingi ne tik grūdai, bet ir žiedai bei lapai

Bijome to, ko nesuprantame: psichiatrė paaiškino, kas yra intelekto ir psichosocialinė negalia

Kun. D. Graževič: paprastumas ir buvimas savimi dažniausiai uždega

Knygų restauratorių tikrovė: trupantys lapai, popieriaus liejimo mašina ir netikėti radiniai

Lietuvoje lankosi Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I

Savivaldos rinkimai: istorinė R. Duchnevič pergalė Vilniaus rajone, Vilniuje nugalėjo V. Benkunskas

Savivaldos rinkimų pamokos

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XVII). Žiūrėti į Betliejaus žvaigždę

„Poetas“ – saugus žaidimas su žiūrovu

Karo žanrai

Vieta, kurioje skleidžiasi Dievo Gailestingumo žinia
