2020 06 23

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

JAV nuversta ir pranciškono šv. Junipero Serra‘os statula

Šventojo Junipero Serra'os statula San Franciske, JAV.
Šv. Junipero Serra'os statula San Franciske, JAV. Wikimedia. org nuotrauka

Protestuotojams prieš rasizmą JAV verčiant istorinių asmenybių skulptūras, nukentėjo ir ispanų pranciškono, misionieriaus, šventojo Junipero Serra’os įamžinimas. Birželio 19 d. nuversta nuo 1907 m. San Francisko (Kalifornija, JAV) Auksinių vartų (angl. Golden Gate) parke stovėjusi jo skulptūra.

Šventasis Junipero XVIII a. įkūrė devynis misijų centrus, kurie vėliau išaugo iki didžiausių Kalifornijos valstijos miestų, į krikščionybę atvertė tūkstančius vietinių gyventojų – indėnų.

Šv. Junipero Serra  gimė 1713 metais Ispanijoje, valstiečių šeimoje. Nuo vaikystės jis buvo arti pranciškonų –tėvai priklausė pranciškonams tretininkams, jis lankė pranciškonų mokyklą. Sulaukęs 17 metų įstojo į pranciškonų ordiną ir pasirinko Junipero, vieno iš pirmųjų šv. Pranciškaus Asyžiečio draugų, vardą. Įgijęs teologijos daktaro laipsnį jis tapo filosofijos ir teologijos dėstytoju La Palma universitete, garsėjo pamokslais, tačiau sulaukęs 36-erių intelektualinį darbą išmainė į aktyvų apaštalavimą –  beveik dvidešimt metų praleido Meksiko miesto apylinkėse, vėliau vadovavo pranciškonų misijoms dabartinėje Kalifornijos teritorijoje. Ten ir mirė 1784 m.

Kritikai teigia, kad šis pranciškonas – europinio kolonializmo simbolis. Argumentuojama, kad pakrikštyti indėnai tapdavo pranciškonų nuosavybe, būdavo verčiami dirbti, griežtai disciplinuojami, atimamos jų žemės, derlius, daugelis jų mirdavo nuo europietiškų ligų. 2015 m. dalis Šiaurės Amerikos indėnų prieštaravo kanonizacijai, kaltindami Junipero Serrą dėl kultūros paveldo naikinimo ir protėvių mirčių. Internete peticiją, raginusią Pranciškų neskelbti jo šventuoju, buvo pasirašę daugiau nei 10 tūkst. žmonių.

Junipero Serra‘os teisintojai pabrėžia, kad iš tiesų jis gynė vietinių indėnų teises nuo ispanų užkariautojų, ypač nuo kareivių, kurie prievartaudavo moteris, įsikišdavo, kai vietinė valdžia juos persekiodavo už nusižengimus. Viename laiške, skatindamas deramai elgtis su vietiniais, šventasis rašė: „jei indėnai bandytų mane nužudyti… jiems turėtų būti atleista.“

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

1998 m. Jonas Paulius II jį paskelbė palaimintuoju, šventuoju – popiežius Pranciškus vizito JAV metu 2015 m.

Homilijoje kalbėdamas apie Amerikos apaštalą, popiežius akcentavo skelbimo džiaugsmą: „Esame skolingi tradicijai, liudytojų grandinei, kurių dėka Geroji Naujiena ir toliau yra iš kartos į kartą perduodama. Vienas tų misionierių, kuris mokėjo liudyti Evangelijos džiaugsmą – tėvas Junipero Serra. Jis įkūnijo Bažnyčią, kuri eina pirmyn, Bažnyčią, kuri moka išeiti į gatves, kad dalintųsi sutaikančiu Dievo švelnumu. Jis paliko savo žemę, papročius, išdrįso leistis į kelią, vykti pas kitus, išmokdamas gerbti jų papročius ir jų tradicijas. Jis išmoko įžiebti ir palydėti Dievo gyvenimą sutiktųjų veiduose, tapdamas jų broliu. Kunigas Junipero Serra gynė vietinių bendruomenių orumą, saugodamas juos nuo piktavalių, išnaudotojų. Jo gyvenimo moto buvo „visuomet judėti į priekį“. Taip jis išgyveno Evangelijos džiaugsmą – kad širdis neprarastų jautrumo. Ir visuomet buvo priekyje, nes Viešpats laukia, nes brolis laukia; visada buvo priekyje dėl to, ką dar jam buvo skirta išgyventi.“

San Francisko arkivyskupas Salvatore’as Cordileone’as kitą dieną po šventojo skulptūros nuvertimo viešai pasisakė apie tai, kad svarbūs protestai dėl rasinio neteisingumo ir policijos brutalumo kai kurių grupių yra paverčiami smurtu ir vandalizmu. Pasak arkivyskupo, tai dar vienas pavyzdys, kaip judėjimas tampa minios valdžia, tai matyti visoje šalyje. Istorinių asmenybių įamžinimas, anot jo, nusipelno sąžiningos ir racionalios diskusijos.

Cordileone’as pažymėjo, kad nesiekia neigti istorinių neteisybių, kurias vykdė net ir geros valios žmonės, kad atminties gijimas ir atsilyginimas – reikalingi, tačiau istorija neištaisoma ją slepiant ar perrašant. Taip pat ganytojas priminė, kad su vietiniais indėnais šventasis misionierius dalijosi tuo, ką turėjo geriausio – pažinimu ir meile Jėzui Kristui. Tai kartu su kitais pranciškonais jis perdavė, rūpindamasis vietinių švietimu, sveikata, inovacijomis žemdirbystėje. „Pyktis dėl neteisingumo gali būti sveikas atsakas, kai teisėtas pasipiktinimas stumia visuomenę pirmyn. Bet, kaip mokė Kristus ir parodė šv. Pranciškus, meilė, o ne įniršis, yra vienintelis atsakymas“, – kalbėjo Kalifornijos arkivyskupas.

Parengta pagal Catholic News Agency, Vatican News, The Guardian informaciją