Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 10 29

XFM radijas

Klausymosi ir skaitymo laikas:

38 min.

Jubiliejinio festivalio „Sielos“ organizatoriai: „Sulaukdavom klausimų, kiek vargonininkų ir chorų atvešim“

„Sielos“ Alytuje 2016 m. Kornelijos Kondratavičiūtės nuotrauka

Kiekvieną rudenį Lietuvos miestus ir miestelius džiuginantis šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis „Sielos“ šiandien skaičiuoja jau 20-uosius metus. Belaukiant jubiliejinio susitikimo Palangoje šį šeštadienį, renginio organizatoriai Remigijus Jucevičius, Giedrius Surplys ir Marta Didenkienė svečiavosi XFM radijo laidoje „Jaunimo kodas“ (vedėja Gabrielė Krulytė), prisiminė festivalio pradžią ir dalinosi šių metų planais bei ateities svajonėmis.

Pirmasis krikščioniškos muzikos festivalis „Sielos“ vyko 2002 metų lapkritį Plungėje. Nuo kitų festivalių jis skyrėsi grupių gausa, profesionalumu bei konkursinėmis sąlygomis. Pagrindinė festivalio misija – supažindinti visuomenę su šiuolaikine krikščioniška muzika ir padrąsinti bei palaikyti jos kūrėjus.

Koks jums buvo pirmasis „Sielų“ festivalis?

Giedrius: Tai buvo pirmasis toks jaunatviškas ir entuziastingas festivalis. Buvo daug spontaniškų idėjų ir daug bendruomeniško džiaugsmo. Dalyvių buvo daug mažiau nei šiuo metu, visi vienas kitą pažinojome – tai buvo lyg didelis senų draugų susitikimas.

Remigijus: Festivalis paliko tikrai šiltą įspūdį. Supratau, kaip svarbu, kai kartu suvažiuoja Dievo žmonės pasidalinti savo kūryba. Supratau tikrą šiuolaikinės krikščioniškos muzikos prasmę.

Kuris festivalis jums buvo pats įsimintiniausias ir įdomiausias?

Giedrius: Atsakyti sunku. Man įsimintiniausi yra festivalio užkulisiai, kur pajuokauji su kitais dalyviais, po festivalio eini kartu pasėdėti, pasijuokti ir dalintis prisiminimais.

Remigijus: Įsimintiniausias ir įdomiausias visoje festivalio istorijoje tikrai buvo praėjusių metų festivalis, kai jis turėjo įvykti Rokiškio mieste ir, likus savaitei iki renginio, mums buvo praneša, jog visos durys Rokiškio mieste užrakintos. Tai buvo didelis smūgis ir geras šokas. Reikėjo mobilizuotis ir sugalvoti, kaip per savaitę kokybiškai nufilmuoti ir ištransliuoti visa tai, ką Dievo žmonės, broliai ir seserys, turėjo atvežti į Rokiškio miestą.

Kodėl apskritai buvo poreikis surengti „Sielų“ festivalį?

Giedrius: Tuo metu situacija buvo kitokia, nes jaunimo finansinės galimybės pasirūpinti aparatūra ir muzikos instrumentais buvo kitokios. Šiuo festivaliu norėjosi juos padrąsinti, pasakyti, kad yra auditorija, kuriems reikia jų muzikos. Siekėme pakylėti juos šiek tiek į aukštesnį profesionalumo lygį, todėl buvo įvesta konkursinė programa, kad tos grupės ir atlikėjai varžytųsi tarpusavyje. Tikiu, jog festivalis prisidėjo prie tokių grupių kaip „Garbanotas“ iškilimo ir jau įžengimo ir profesionaliąją, populiariąją muzikos sceną.

Kokia buvo pirminė bendruomenių ir miestų reakcija į tokio pobūdžio renginį?

Giedrius: Žmonės noriai pirko bilietus ir ėjo pažiūrėti, kas vyksta. Aš prisimenu pirmą festivalį Plungėje ‒ surengėme spaudos konferenciją, kurios metu pristatėme festivalio idėją ant Plungės kultūros namų stogo. Žurnalistams jau vien tai buvo įdomu. Sakėme, kad esame arčiau dangaus, bet iš tikrųjų galimybė užlipti ir pamatyti miestą iš kito kampo irgi buvo patraukli.

Lygiai taip pat ir festivalis buvo gaivaus vėjo gurkšnis, parodantis, kad yra tokių žmonių, kurie kuria iš savo krikščioniškų patirčių ir įsitikinimų. Tai buvo liudijimas apie krikščionišką bendruomenę Lietuvoje.

„Sielų“ festivalio organizatorių nuotrauka

Remigijus: Kiekvieną kartą atvykus į naują miestą, susiduri su nežinojimu, koks tai festivalis ir kas yra krikščioniška muzika. Kai organizavome festivalį Telšiuose ir užėjome į vietinės žiniasklaidos biurą susitikti su redaktoriumi, manęs paklausė, kiek vargonininkų atvešiu ir kiek chorų dalyvaus. Supratau, kad žmonės nežino ir nėra supažindinti su šiuolaikine krikščioniška muzika.

Krikščionys turi visą spektrą ir apima visus stilius: nuo dainuojamosios poezijos iki sunkiausio roko.

Kaip per visus 20 metų „Sielų“ festivalis formavo Lietuvos požiūrį į šiuolaikinę krikščionišką muziką?

Giedrius: Man buvo labai gražu, kai prieš keletą metų festivaliui atvykus į Šakius konkursinėje programoje nugalėjo iki tol bent jau man negirdėta grupė iš pačių Šakių. Tai įrodo, kad, kai festivalis atvažiuoja vis į kitą miestą, tai gali būti paskata paruošti dainas, jas įrašyti, dalyvauti konkurse, o gal net ir jį laimėti. Manau, jog miestų bendruomenės ir kuriančio jaunimo įkvėpimas bei paskatinimas gali būti laikomas didžiausiu festivalio nuopelnu.

Marta, anksčiau savanoriavai festivalyje, o kaip pasikeitė tavo požiūris į renginį, kai pradėjai jį organizuoti?

Marta: Požiūris visiškai pasikeitė. Kai dalyvauji ar savanoriauji, tu matai tik labai mažą to dalį, turi tik vieną konkrečią užduotį. Kuomet organizuoji visą festivalį, apie jį galvoji ir jam ruošiesi ištisus metus. Matai didžiulį paveikslą: kiek reikia išteklių, pagalbos, kiek reikia žmonių, dovanų, talentų, idėjų ir darbo.

Kokios bus „Sielos“ šiais metais?

Marta: „Sielos“ bus ypatingos, nes vyksta jau 20-ąjį kartą. Tai yra jubiliejinis festivalis ‒ mums labai ypatinga data. Pirmą kartą festivalis vyks pajūryje, kurorte, visiems labai gerai žinomame mieste ‒ mylimojoje Palangoje ir turės net 3 erdves: tai bus Palangos koncertų salė, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia ir kultūros centras „Ramybė“. Užsiregistravo per 20 atlikėjų, ir beveik visi jie atveš savo autorinius kūrinius. Jubiliejinį festivalį vainikuos dar niekur negirdėta, Lietuvoje dar nebuvusi, Europoje žinoma šokių muzikos krikščioniška grupė „LZ7“ iš Jungtinės Karalystės.

Kodėl jubiliejiniam renginiui jūs pasirinkote būtent Palangos miestą?

Remigijus: Visų pirma Palanga – tai Lietuvos auksas, gintaras. Jubiliejui norisi tikrai gražios vietos, kurią lanko visa Lietuva, o tai ir yra pajūris. Norisi visiems drauge susirinkti Palangoje, pradžiuginti palangiškius šilta krikščioniškos muzikos švente ir padėkoti Dievui už tuos gražius 20 metų, už 20 nuostabių susitikimų.

„Sielų“ festivalio organizatorių nuotrauka

Kaip matote „Sielas“ ateityje, kokių svajonių turite?

Marta: Svajonių yra labai daug. Norėtųsi, kad tai būtų ne tik muzikos festivalis, bet pamatytume ir daugiau meno šakų: šokių, teatro ar tapybos. Norėtųsi visą miestą užimti krikščionišku menu, krikščioniškais menininkais, skleisti Evangeliją įvairiausiomis meno formomis.

Pats pagrindas ir pati festivalio esmė yra siekti, kad kuo daugiau žmonių išgirstų apie Kristų, kuo daugiau žmonių širdžių paliestų krikščioniška muzika ir Evangelijos žinia. Svajoju, kad renginys nuolat būtų pilnas liudijimų, kaip žmonių gyvenimai pasikeitė ir kaip jie buvo paliesti per festivalį.

Giedrius: Iš tikrųjų norėtųsi, kad atsirastų entuziastingo jaunimo, kurie perimtų estafetę, keltų vėliavą ir festivalį sukonstruotų taip, kaip jiems šiuo metu yra aktualu. Mes jaunimo kultūrą jau vertiname tik per savo vaikus, tad pirmiausia yra lūkestis, kad atsirastų žmonių, kurie norėtų perimti festivalio organizavimą ir keliautų toliau su idėjomis, kurios jau atitiktų šių dienų laikmetį.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Ką kiekvienas iš mūsų galėtume padaryti, kad „Sielos“ Lietuvoje peraugtų į dar didesnį ir galbūt net kitas meno šakas apimantį renginį?

Giedrius: Mes, krikščionys, dar niekaip nesugebame suprasti, kad krikščionybė neegzistuoja pati savaime. Kas nors turi imtis atsakomybės ir groti, kai kas turi imtis atsakomybės ir organizuoti festivalius, o kai kas turi imtis atsakomybės ir aukoti. Tai turi būti kompleksinis darinys, už kurį atsakingi esame mes visi. Todėl svarbiausia, kad būtų žmonių, kurie imtųsi šių atsakomybių.

Ko palinkėtumėte Lietuvai ir jos kūrėjams?

Remigijus: Norisi palinkėti didelio kūrybinio džiaugsmo kuriant muziką, tapant paveikslus, galvojant ir rašant gražiausius žodžius. Dalinkitės ta patirtimi, tuo išgyventu tikėjimu. Linkiu, kad menas prabiltų, kad kūriniai būtų įsišakniję Jo žodyje, toje nuostabioje tikėjimo patirtyje. Norisi palinkėti didelių palaiminimų ieškant tiesos ir prabylant apie tiesą per meną. Tegul Dievas laimina kūrybingus meno žmonės, kad jie būtų drąsūs kalbėti apie tai, kaip yra iš tikrųjų.

Jubiliejinis šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis vyks jau šių metų spalio 30 d. Palangoje. Visą informaciją apie renginį ir žiūrovių registracijos formą galima rasti „Sielų“ feisbuko paskyroje.

Parengė Skaistė Tumulytė

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.