Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 03 22

Elena Leontjeva

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Juozapo pamokos skaičiuojantiesiems svetimus pelnus

Elena Leontjeva
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva. Asmeninio archyvo nuotrauka

Elena Leontjeva yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė.

Sekmadienį šventėme Šventąjį Juozapą. Ekonominės aktualijos verčia prisiminti kitą biblinį Juozapą – tą, kuris buvo savo brolių parduotas į Egipto nelaisvę, mokėjo paaiškinti faraono sapnus ir tapo visų faraono žemių valdytoju. Mat aiškindamas faraono sapną apie septynias riebias ir septynias bjaurias liesas karves, Juozapas patarė faraonui septynerius derlingus metus kaupti atsargas, kad vėliau, ištikus nederliui, kraštas septynerius metus nebadautų.

Kur link vedu? Ogi mūsų krašte labai mėgstama skaičiuoti svetimus pelnus ir vertinti jų pagrįstumą trumpa vienų metų liniuote. Nutariama, kieno pelnai yra pertekliniai, neužtarnauti ir gali būti be sąžinės graužaties atimti. Tačiau metai metams nelygūs, todėl įmonės, bankai, o ir mes, savo kasdienybėje paskendę gyventojai, laikomės valstietiškos išminties: dalį derliaus būtina atidėti tam, kad išmaitintum šeimą, nederlingiems metams užklupus.

Net ir pagal įstatymą įmonės nuostolius galima perkelti į kitus metus neribotą laiką ir taip mažinti pelną, nuo kurio skaičiuojami mokesčiai. Vadinasi, ir įstatymų leidėjas pripažįsta paprastą valstietišką tiesą: sėkmingų metų pelnas turi kompensuoti ir praeities nuostolius, ir sudaryti atsargas galimiems praradimams padengti ateityje. Metų pelnas – tik trumpa atkarpa įmonės ir banko istorijoje.

Pasauliniai įvykiai primena, kad polinkį vertinti kitų pasiekimus trumpa vienų metų liniuote pats laikas pakeisti.

Pranašysčių apie gresiantį nederlių, arba šiuolaikine kalba – prognozių apie ekonominę krizę – mes girdime nuolat. Nereikia nei faraono, nei jo sapnų aiškintojų, kad suprastume, jog metai metams nelygūs, o šiuolaikinė pinigų politika reguliariai sukuria ekonominius kalnelius. Nežadu pranašauti metų, panašių į septynias faraono karves, bjaurias ir liesas, tačiau bankų likvidumo krizės banga, ateinanti kaip ir visuomet iš užjūrio, verčia ir mus Lietuvoje suklusti, trumparegiškai nekarpyti mūsų įmonių pelnų bei bankų likvidumo.

Pasauliniai įvykiai primena, kad polinkį vertinti kitų pasiekimus trumpa vienų metų liniuote pats laikas pakeisti. Tvari įmonė ir tvarus bankas yra tie, kurie uždirba tiek, kiek sugeba derlingais metais – kad išgyventų, išlaikytų savo darbuotojus ir galėtų patikimai teikti paslaugas savo klientams ir nederlingais metais. Kad nesukeltų aplink save ekonominių sunkumų ratilų, neįvykdytų įsipareigojimų ir praradimų chaoso.

Kalbant šiuolaikine kalba, Egiptan parduotas Juozapas įvedė pirmuosius ilgalaikius planus ir tapo tvaraus ūkininkavimo pradininku. Dėl atidėjinių septyneriems metams jis išgelbėjo nuo septynių faraono susapnuotų bjaurių ir liesų karvių ne tik egiptiečius, bet ir į vergovę jį pardavusius brolius.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite