Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2022 05 16

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Justino Mikučio 100-mečio proga per televiziją bus rodomas filmas „Agrastų vynas“

Eugenijaus Karpavičiaus plakatas parodai, 1989 m. surengtai Meno darbuotojų rūmuose (dabart. Prezidentūra) Justino Mikučio mirties metinių proga. Plakate panaudotas J. Mikučio fotoportretas, nuotraukos autorius – Audrius Naujokaitis.

2022 m. balandžio 27 d. sukako 100 metų nuo lietuvių mąstytojo Justino Mikučio gimimo. Pasak dailininko Vaidoto Žuko, šis mąstytojas „kapojo ir drebino kultūrinį bei dorinį snaudulį, mokėjo būti ir ypač delikatus, ir visai be ceremonijų, kupinas temperamento, į nieką nepanašus žemaičių apaštalas“.

Justino Mikučio šimtmečio proga gegužės 16 d. televizija „LRT plius“ rodys abi 1991 m. sukurto filmo „Agrastų vynas“ dalis (autorius Vaidotas Žukas, režisierė Ramunė Kudzmanaitė, operatorius Gediminas Zalieckas). Pirmoji dalis bus rodoma 21.30 val., antroji – 22.20 val.

Apie filmą vienas iš jo kūrėjų V. Žukas pasakoja: „Filmavome tada irgi mikutiškai – LRT okupacijos sąlygomis (turėjome vieną kamerą iš keturių, Vilniuje likusių), Maskvos Puškino muziejaus direktorė Antonova tada leido filmuoti Cezanne’ą ir Matisse’ą Justino pamėgtose salėse. Filmą montavome barikadomis apjuostame parlamente, pasiruošę Molotovo kokteilius balkone.“

Vaidoto Žuko nuomone, šis filmas yra mikutiškai sunkus, nenuglaistytas ir kiek per ilgas. Tuo metu trūko ne tik filmavimo kamerų, bet ir profesionalių vaizdo kasečių įrašams – sumontavus filmą, visos „Betacam“ juostos turėjo būti ištrintos ir atiduotos kitiems filmavimams. Todėl autoriams norėjosi palikti ir filme išsaugoti kuo daugiau žmonių.

„Dabar, po 30 metų, iš 50-ies nufilmuotų pašnekovų pusė jau mirę: Vilius Orvidas, kunigas Kazimieras Vasiliauskas, partizanas Antanas Kisielius-Mikutis, Sigitas Geda, Vladas Vildžiūnas, Vytautas Šerys, Leonardas Gutauskas, Adelė Balsienė, Genadijus Aigi ir kiti.

Filmo pavadinimui ėmiau pasiskolintą „Agrastų vyną“, nes šitaip buvo pavadintas Vytauto Klovos trumpas filmukas, kurį kompozitorius nufilmavo buitine kamera Vilniuje, savo namų sode. Ten Justinas Mikutis skina agrastų uogas, jas mala, o po metų ar kitų ragauja vyną, kartu su Jonu Jurašu ir kitais. Kelios šio Vytauto Klovos filmuko ištraukos įmontuotos ir 1991 m. dviejų dalių filme „Agrastų vynas“, – pasakoja V. Žukas ir kviečia nepraleisti progos pamatyti šį unikalų filmą.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite