2023 03 21
Vidutinis skaitymo laikas:
Ką reiškia V. Putinui paskelbtas arešto orderis?

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas Hagoje paskelbė arešto orderį Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Rusijos vaiko teisių kontrolierei Marijai Lvovai-Belovai. Jiems pareikšti įtarimai dėl Ukrainos vaikų deportavimo iš Rusijos užimtų Ukrainos teritorijų, o tai gali būti traktuojama kaip karo nusikaltimas.
Žurnalas „Foreign Policy“ cituoja Jeilio universiteto tyrėjų duomenis, kad Rusijos okupuotame Kryme ir pačioje Rusijoje sukurtose specialiosiose stovyklose ar kitose institucijose gali būti laikoma mažiausiai 6 tūkst. ukrainiečių vaikų. Kai kurie jų buvo išskirti siekiant juos perauklėti, t. y. padaryti labiau prorusiškus. Kiti, kaip pranešama, buvo atiduoti įsivaikinti ar perduoti globėjų šeimoms. Tyrėjų teigimu, tai yra potencialus karo nusikaltimas pažeidžiant Ženevos konvenciją. Pati M. Lvova-Belova yra viešai pripažinusi, kad „įsivaikino“ paauglį berniuką iš Mariupolio miesto.
„Tai yra stiprus signalas pasauliui. Ne tik politinis, tačiau ir teisinis pareiškimas, kad V. Putinas yra įtariamas karo nusikaltėlis, o kiekvienas, kuris nuspręs su juo turėti reikalų, nebegalės sakyti to nežinojęs“, – „Foreign Policy“ cituoja Kyjive veikiančio Pilietinių laisvių centro, kuris laimėjo 2022 m. Nobelio taikos premiją, vadovę Oleksandrą Matvijčiuk.

„Foreign Policy“ ekspertai pabrėžia, kad arešto orderis dar labiau padidins Rusijos lyderio tarptautinę izoliaciją ir taip pat gali komplikuoti jo santykius su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu, kuris pirmadienį atvyko vizito į Maskvą. „Jei jie suteiks V. Putinui mirtinų ginklų, apie ką buvo užsiminę, tai reikš, kad jie padeda karo nusikaltėliui“, – teigė Jeilio universiteto tarptautinės teisės profesorius Haroldas Kohas.
Savo ruožtu Center for European Policy Analysis (CEPA) Demokratijos atsparumo programos direktorius ir Londono karališkojo koledžo Rusijos politikos profesorius Samas Greene‘as pabrėžia, kad kai kam gali kilti pagunda arešto V. Putinui orderį laikyti tiesiog simboline pergale, solidarumo su Ukraina gestu, kuris turi mažai praktinės naudos. Tačiau, anot profesoriaus, tokiai pagundai dera atsispirti.
„Nors tikimybė pamatyti V. Putiną Hagos teismo kaltinamųjų suole yra menka, o pats kaltinimas trumpalaikėje perspektyvoje vargu ar pakeis karo eigą, Tarptautinio Baudžiamojo Teismo pranešimas radikaliai pakeis santykių tarp Rusijos ir likusio pasaulio pobūdį, taip pat ir politikos Rusijos viduje kontūrus. Sprendimų priėmėjams Europos, „globaliuose pietuose“ ir Rusijos galios viršūnėje neišvengiama nauja tikrovė yra tokia: nėra jokios ateities kartu su V. Putinu. Tol, kol V. Putinas lieka valdžioje, tol Tarptautinio Baudžiamojo Teismo kaltinimas visam laikui pakeičia Rusijos santykius su visomis 123 Romos statutą pasirašiusiomis valstybėmis. Teisiškai kiekviena iš šių valstybių – įskaitant visas Europos Sąjungos nares, daugumą Afrikos valstybių, visą Lotynų ir Pietų Ameriką, išskyrus Kubą ir Nikaragvą, ir net Tadžikiją – yra įpareigojamos suimti V. Putiną, jei tik šis įžengs į jų teritoriją. Kalbant apie politinius padarinius, mažai Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą gerbiančių valstybių vadovų veikiausiai norės spausti ranką vieninteliam pareigas einančiam prezidentui, neskaitant Sudano lyderio Omaro Al Bashiro, kuriam Haga pateikė kaltinimus“, – rašo S. Greene‘as.

Anot jo, ypač demokratinėse valstybėse, kurių išrinkti lyderiai yra jautresni visuomenės nuomonei, taps gerokai sunkiau kalbėti apie bet kokį galimą sugrįžimą prie normalių santykių su Rusija tol, kol valdžioje lieka V. Putinas.
Buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje, o dabar Eurasia Center analitinio instituto direktorius Johnas Herbstas taip pat kalba apie plataus masto geopolitinius padarinius, kuriuos sukels oficialiai V. Putinui pareikšti kaltinimai. Jo teigimu, Kinijai taps sunkiau siekti prastumti savąjį taikos planą, pagal kurį dalis okupuotų Ukrainos teritorijų galėtų likti Rusijai. „Ką tokia kontrolė reikštų Ukrainos vaikams? Juk galiausiai Rusija ir neslėpė šio karo nusikaltimo“, – kalbėdamas apie ukrainiečių vaikų grobimus ir deportacijas teigia J. Herbstas.
Globaliuose Pietuose Kremliui, pasak buvusio ambasadoriaus, iš dalies pavyko paskleisti naratyvą, kad atsakomybė už karą tenka ir esą beatodairiškai savo plėtrą vykdžiusiai NATO. Tačiau dabar naratyvas kinta, nes ką bendro su Rusijos sienų apsauga nuo Vakarų gali turėti vaikų grobimas? „Šis arešto orderis galėtų ypač pasitarnauti toms Europos šalims, kurios kalba apie Zeitenwende, tačiau nesugeba sutelkti valios nusiųsti Ukrainai priemonių, kurios padėtų sustabdyti Maskvos agresiją ir karo nusikaltimus. Tai taip pat užduoda ir nepatogių klausimų JAV politikams bei ekspertams „realistams“, kurie teigia, kad šis karas yra paprasčiausias teritorinis ginčas“, – teigia J. Herbstas.
Dauguma ekspertų sutaria dėl vieno – tai tik pirmasis oficialus kaltinimas V. Putinui ir jo parankinei. Visam pasauliui regint, ką Rusija daro Ukrainoje, belieka laukti, kada Kremliaus lyderiams bus pareikšta dar daugiau kaltinimų dėl karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir, tikėtina, genocido.
Pagal „Foreign Policy“, CEPA ir „Atlantic Council“ parengė Donatas Puslys.
Naujausi

Virtuali paroda, skirta Juozapo Streikaus-Stumbro 100-osioms gimimo metinėms

KTU matematikė: apie šio mokslo svarbą ir kaip abiturientai dar gali pasiruošti artėjančiam egzaminui

Popiežius: keiskime gamybos modelį, kurkime rūpinimosi kultūrą

Arkivysk. G. Grušas: „Kartais sistemai reikia šoko, kad įvyktų persikrovimas“

Veido atpažinimo technologijos – kokių grėsmių privatumui kyla jas naudojant?

„Stebuklo pažadas pildosi, bet kitaip, nei tikėjausi.“ Pokalbis su dainų autore ir atlikėja A. Orlova

Mada ar tikresnio gyvenimo paieškos?

Misionieriškumas – matyti tuos, kurie yra arti, ir tuos, kurie yra toli

„Rusija mus laiko savo teritorija.“ Pokalbis su garsiu Ukrainos žurnalistu V. Portnikovu

Auksinės žiniasklaidos linčo teismas

Natūrali pieva – ištisas mikropasaulis
