2023 05 18
Vidutinis skaitymo laikas:
Ką V. Zelenskis pasiekė Romoje?

Gegužės 13 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis viešėjo Romoje, kur susitiko ne vien su Italijos valdžios atstovais, bet ir pirmą kartą nuo karo pradžios – su popiežiumi. Kadangi balandžio pabaigoje Pranciškus buvo užsiminęs apie kol kas slaptą Vatikano taikos planą, tad po vizito straipsnių antraštės pabrėžė, kad Ukrainos vadovas turėjo progą pareikšti, jog jo vyriausybės šis planas nedomina.
Ar tai reikštų Pranciškaus pastangų pralaimėjimą? Ką V. Zelenskis laimėjo nevienareikšmišką poziciją Rusijos atžvilgiu palaikančioje Italijoje?
Popiežiai ir taikos planas
Popiežius Pranciškus nėra pirmasis pontifikas, besisiūlantis tarpininkauti tarp konfliktuojančių pusių. JAV katalikų naujienų apžvalgininkas Johnas L. Allenas Jr. portale „Crux“ primena Pirmojo pasaulinio karo metų epizodą, kai popiežius Benediktas XV įdėjo daug pastangų konfliktui nutraukti. 1917 m. rugpjūtį Benediktas XV besiginčijančias šalis ragino pripažinti, kad karas yra absoliučiai nenaudingos skerdynės. Popiežius tuomet pasiūlė septynių punktų taikos planą, apimantį vienalaikį ir abipusį ginkluotės mažinimą ir tarptautinio arbitražo mechanizmą.

Žinoma, kad Benedikto XV pastangos iš pradžių atrodė nesėkmingos. Tiek JAV, tiek Vokietija iniciatyvą atmetė, manydamos, kad popiežius buvo šališkas kitos naudai. Iki karo pabaigos teko palaukti dar daugiau nei metus. Benedikto XV pozicija atrodė tokia marginali, kad po karo Vatikanas buvo pašalintas iš Paryžiaus taikos konferencijos. Tačiau galiausiai kai kurios originalios Benedikto XV idėjos buvo įtrauktos į JAV prezidento Woodrow Wilsono 14 punktų taikos planą 1918 m. sausį.
Kalbant plačiau, pontifiko pastangos užbaigti karą, taip pat jo parama didesnei Europos ir tarptautinei integracijai ėmė atrodyti pranašiški ir palaipsniui didino tarptautinę pagarbą popiežiui ir Vatikano diplomatiniam vaidmeniui sprendžiant pasaulinius reikalus.
Johnas L. Allenas Jr. priduria, kad, deja, šiuo metu popiežiaus Pranciškaus taikos pastangos Ukrainoje, regis, niekur neveda. Prezidentas V. Zelenskis tikisi Ukrainos pergalės, o popiežiaus diplomatai pabrėžia, kad karinės pergalės šiame kare negali būti, nebent viena iš dviejų šalių būtų visiškai sunaikinta.
„Su visa pagarba Jo Šventenybei, mums nereikia tarpininko tarp Ukrainos ir agresoriaus, kuris užgrobė ir okupavo mūsų teritoriją“, – pabrėžė V. Zelenskis per specialią Italijos televizijos laidą, transliuotą iš garsiojo Romos „Tėvynės altoriaus“ Venecijos aikštėje. „Niekas negali derėtis su Rusija, – sakė V. Zelenskis kita proga. – Tarpininkų negali būti.“
Po 40 minučių pokalbio su popiežiumi V. Zelenskis tviteryje teigė, kad ragino Pranciškų pasmerkti nusikaltimus Ukrainoje, nes negali būti lygybės tarp aukos ir agresoriaus. „Neįmanomas tarpininkavimas derybose su Putinu, – pabrėžė Ukrainos prezidentas. – Mes žinome pasekmes… tai ne Vatikano, JAV, Lotynų Amerikos, Kinijos ar bet kurios pasaulio šalies reikalas. Putinas tik žudo, su juo derėtis negalima.“
Ukrainos lyderis užsiminė, kad jei Vatikanas nori padaryti ką nors konstruktyvaus, jis turėtų įsitraukti į pačios Ukrainos taikos planą. „Man buvo garbė susitikti su Jo Šventenybe, – sakė V. Zelenskis. – Tačiau jis žino mano ir Ukrainos poziciją. Karas vyksta Ukrainoje, todėl [taikos] planas turi būti ukrainietiškas. Mes pasiūlėme planą ir šiandien jį aptarėme. Esame labai suinteresuoti įtraukti Vatikaną ir Italiją į mūsų taikos Ukrainoje atkūrimo formulę.“
Aiškumo dėlei būtina pabrėžti, jog nėra taip, kad Rusija būtų entuziastingai palaikiusi popiežiaus Pranciškaus ir Vatikano kaip tarpininko idėją. Putino atstovai spaudai apsiribojo teigdami, kad nieko nežino apie kokias nors Vatikano taikos pastangas, tad savaime atkrenta klausimas, ar jie būtų atviri tokiai iniciatyvai.

„Popiežius kenčia dėl mūsų tautos ir su ja. Jokia kita figūra pasaulinėje arenoje mums nėra tokia artima, – interviu „Avvenire.it“ sakė Kyjivo–Žitomiro vyskupijos ganytojas Vitalijus Krivytskis. – Todėl manau, kad būtina priimti popiežiaus ir Vatikano diplomatijos įsikišimą.“ Pasak vyskupo, prezidento V. Zelenskio vizitas pas popiežių patvirtina Ukrainos norą bendradarbiauti su Šventuoju Sostu, nes kalbama ne tik apie karą Ukrainoje, bei ir taikos stabilumą pasauliniu mastu.
Vyskupas pridūrė: „Ukraina nori, kad šis nereikalingas kraujo praliejimas būtų sustabdytas. Tačiau Kremlius numato visiškai kitokią perspektyvą ir toliau tęsia savo kolonizavimo planą. Tad sąlygų dialogui, deja, nėra. Reikia, kad agresija liautųsi ir Ukrainos teritorijos vėl taptų mūsų. Jei kas nors iš tarptautinės bendruomenės prie stalo nuspręstų, kokios turi būti Ukrainos sienos, tai būtų neteisingas pasirinkimas, trypiantis žmonių orumą. Taika ir teisingumas yra dvi dorybės, turinčios dieviškus pagrindus: viena negali egzistuoti be kitos.“
J. L. Allenas Jr. primena faktą, kad Benediktas XV nesugebėjo sustabdyti Pirmojo pasaulinio karo, tačiau jam pavyko sušvelninti kai kuriuos jo padarinius, pavyzdžiui, nutraukti vokiečių pajėgų vykdomas belgų deportacijas. Be to, Benediktas XV Vatikane įkūrė kalinių biurą, kuris iki karo pabaigos apdorojo daugiau nei 600 000 pašto siuntų, įskaitant 170 000 prašymų padėti surasti dingusius asmenis ir 40 000 prašymų grąžinti sergančius kalinius.
„Pranciškus gali būti priverstas apriboti savo pastangas bandymais sušvelninti humanitarines karo pasekmes, – rašo J. L. Allenas Jr. – O kaip vėliau istorija įvertins Pranciškaus pastangas siekti taikos – dar pamatysime. Beje, 1919 m. Benediktas XV išleido apaštališkąjį laišką „Maximum Illud“, kuriame ragino katalikybę žvelgti toliau nei Vakarai, ypač atkreipiant dėmesį į Kiniją. Šiandien Pranciškus skatina glaudesnius ryšius su Pekinu kaip platesnės pasaulinės Katalikų Bažnyčios pertvarkos dalį.“

Belaisviai, deportuoti vaikai, aiškesnė pozicija
„Abi šalys sutarė, kad reikia tęsti humanitarines pastangas, siekiant paremti gyventojus. Popiežius ypač pabrėžė, kad reikia skubios humanitarinės pagalbos pažeidžiamiausiems žmonėms, nekaltoms konflikto aukoms“, – po susitikimo pažymėjo Vatikano valstybės sekretoriatas.
Pasak „La Croix“, popiežius Rusijos valdžiai bene tris kartus pateikė Ukrainos karo belaisvių sąrašus, palengvindamas jų paleidimą. V. Zelenskis tikisi, kad Pranciškus gali padėti išlaisvinti dešimtis tūkstančių ukrainiečių vaikų, kuriuos Rusijos kariai pagrobė karo pradžioje.
Manoma, kad prezidentas V. Zelenskis taip pat atnaujino kvietimą popiežiui atvykti į Kyjivą. Nuo pat karo pradžios Ukrainos vyriausybė nuolat kvietė Pranciškų. Vatikanas rimtai svarstė tokią galimybę du kartus: pirma, iškart po Rusijos invazijos 2022 m. vasario 28 d. ir praėjusį rugpjūtį. Tačiau Vatikane niekas neturi iliuzijų dėl galimo popiežiaus tarpininkavimo, apie kurį tiek daug buvo kalbama pirmosiomis konflikto savaitėmis.
„Akivaizdu, kad toks susitikimas negali padėti užbaigti karo savaime, – likus kelioms minutėms iki šeštadienio popiežiaus ir prezidento susitikimo aiškino šaltinis Vatikane. – Taikos procese yra daug skirtingų veikėjų ir etapų. Šis susitikimas gali prie to prisidėti.“
„V. Zelenskis vis dar bando įtikinti Pranciškų, kad jis labiau įsitrauktų į Ukrainos reikalus“, – aiškino šaltinis iš Ukrainos. Kyjivo nuomone, popiežiaus pozicija dėl karo per daug prorusiška. „Esu dėkingas už asmeninį dėmesį, kurį popiežius skyrė milijonų ukrainiečių tragedijai, – po šeštadienio susitikimo tviteryje parašė V. Zelenskis. – Kalbėjau apie dešimtis tūkstančių deportuotų ukrainiečių vaikų. Turime padaryti viską, kas įmanoma, kad juos parvežtume namo. Prašiau (popiežių) pasmerkti Rusijos nusikaltimus Ukrainoje, nes negali būti lygybės tarp aukos ir agresoriaus.“
Pranešama, kad popiežius Pranciškus V. Zelenskiui padovanojo nedidelę alyvmedžio šakelės skulptūrėlę, simbolizuojančią taiką, o Ukrainos prezidentas padovanojo pontifikui Mergelės Marijos ikoną, nutapytą ant neperšaunamos liemenės plokštės.
Popiežius Pranciškus anksčiau sakė, kad Vatikanas yra pasirengęs tarpininkauti tarp kariaujančių šalių, tačiau parodė signalus, jog Rusijos invazijos nelaiko vienpusišku agresijos karu. Kovo mėnesį jis sakė manantis, kad, be Rusijos, karą skatina kelios imperijos, ir pareiškė esąs pasirengęs kalbėtis su Putinu, rašo „Kyivindependent.com“.
Beje, Razumkovo centro apklausa, kurią gegužės 13 dieną paskelbė žiniasklaida ZN.UA, parodė, kad tik 9,2 proc. ukrainiečių palaiko iniciatyvą bet kokia kaina atvesti Ukrainą ir Rusiją prie taikos.
Apklausoje ši iniciatyva buvo priskirta popiežiui Pranciškui, nors iš tikrųjų jis nėra sakęs, kad taika turėtų būti pasiekta bet kokia kaina. Tačiau popiežius balandžio 30 dieną pareiškė, kad Vatikanas dalyvauja neviešoje taikdarystės misijoje, kuria siekiama užbaigti Rusijos karą prieš Ukrainą, tačiau nepateikė jokių detalių. „Esu pasiruošęs padaryti viską, ką reikia. Šiuo metu vykdoma misija, bet ji dar nėra vieša“, – žurnalistams sakė Pranciškus, jį cituoja „The Guardian“.
Apklausa parodė, kad dauguma ukrainiečių arba nesutinka su popiežiaus pozicija dėl karo, arba laiko ją nereikšminga, arba apie tai nežino. Beveik 24 proc. apklaustų ukrainiečių įžeidžia tai, kad popiežius „mano, jog rusai yra tokios pat karo aukos, kaip ir ukrainiečiai“, o 14,1 proc. popiežiaus Pranciškaus pastabų apie Ukrainą nelaiko reikšmingomis. Kas 10-as apklausoje dalyvavęs ukrainietis sakė, kad popiežius dirba Kremliaus labui. Tik 3 proc. apklaustųjų teigiamai vertino popiežių.

Neapsisprendusi Italija
Lankydamasis Romoje V. Zelenskis susitiko ir su Italijos ministre pirmininke Giorgia Meloni bei prezidentu Sergio Mattarella. Vėliau Ukrainos žiniasklaida pabrėžė, kad didžiausią susirūpinimą turėtų kelti ne popiežius, o kai kurie Italijos politikai, praeityje ar dar ir šiandien palaikantys privilegijuotus santykius su Kremliumi.
Italijos dešiniojo sparno politikai daugelį metų viešai nevengė prorusiškų komentarų. Pati G. Meloni teigiamai vertino Rusijos prezidento Putino pergalę 2018 m. rinkimuose. Ilgametis lyderis Silvio Berlusconi gerai pažinojo Putiną ir dažnai su juo bendravo, o ministro pirmininko pavaduotojas Matteo Salvini palaikė Rusiją ir nepritarė skirti Ukrainai karinę paramą.
Italijos parlamento žvalgybos priežiūros komitetas paviešino informaciją, kad Rusija siekė Italijoje vykdyti įtakos kampanijas. JAV teigimu, Rusija išleido šimtus milijonų dolerių, kad paveiktų Italijos rinkimus, siekdama pakirsti Europos vienybę.
Tačiau valdančioji partija „Italijos broliai“ pasmerkė invaziją, o G. Meloni vyriausybė pardavė ginklų Ukrainai ir palaikė Vakarų remiamas sankcijas Rusijai, nepaisydama ilgų šiltų ryšių su Maskva.
V. Zelenskis praėjusių metų rugsėjį pareiškė, kad Ukraina nesiderės su Rusija, kol nepasikeis Vladimiro Putino režimas. Po dviejų mėnesių Ukrainos prezidentas pristatė savo taikos formulę. 10 punktų taikos planas, kurį V. Zelenskis pristatė G20 viršūnių susitikime 2022 m. lapkritį, apima neatidėliotiną Rusijos kariuomenės išvedimą iš Ukrainos teritorijos, Rusijos karo nusikaltimų tribunolą, visų kalinių ir priverstinai perkeltų žmonių paleidimą ir ekocido prevenciją.
Pagal užsienio spaudą parengė Saulena Žiugždaitė.
Naujausi

Tvarios taikos manifestas: be esminių pokyčių pačioje Rusijoje karas nesibaigs

Kada gerumas sušvinta Dievo dovanotomis spalvomis

Kai Bažnyčia mus nuvilia

Aludės sfinksas

Vysk. A. Poniškaitis: „Aiškinamės, kodėl informacija dėl kun. K. Palikšos teistumo nepasiekė vyskupų“

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus? Psichoterapijos praktiko patarimai

Po trejų metų pertraukos į Klaipėdą sugrįžta Šv. Pranciškaus vargonų muzikos festivalis

Popiežius prašė melstis už dėl karų ir stichinių nelaimių kenčiančius žmones

Popiežius: Šventoji Dvasia – darnos pasaulyje, Bažnyčioje ir mūsų širdyse kūrėja

Politologas N. Maliukevičius: „Pagrindinis Rusijos propagandos taikinys yra Vakarų valia remti Ukrainos kovą“

Ir kunigas gali padaryti sunkių nuodėmių
