Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 11 23

Donatas Puslys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kai lazda atsisuka kitu galu. Rusijos dezinformacija apie COVID-19 pandemiją

Asociatyvi Unsplash nuotrauka

Dabartinės COVID-19 pandemijos bangos metu Rusijos valstybinė žiniasklaida paskelbė karą vakcinacijos oponentams. Žurnalistai vadina juos „puspročiais antivakseriais“, „imbecilais žudikais“, o Kremliaus kontroliuojamo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian rėžė, kad po visų bandymų įtikinti likę antivakseriai kelia tik priešiškumą ir galima abejoti jų kognityviniais gebėjimais.

Kol įsižeidusieji skundžia Simonian prokurorams, anot tyrimą atlikusių leidinio „Meduza“ žurnalistų, tie patys vakcinacijos priešininkai labai noriai naudojasi Simonian vadovaujamos žiniasklaidos priemonės produktais, skelbtais užsienio kalbomis. Faktas tas, kad, anot žurnalistų, angliška ir ypač vokiškoji RT versijos platina moksliškai nepagrįstus teiginius apie koronavirusą, skatina neigiamas nuostatas vakcinacijos atžvilgiu, o skiepijimosi oponentai Rusijoje remiasi šiais šaltiniais kaip įrodymais.

Tyrimo autoriai nustatė, kad rusiškoje RT versijoje skelbiama parama visiems dėl pandemijos pačioje Rusijoje įvestiems apribojimams, skatinama vakcinacija, gydytojai, kurie atkalba pacientus nuo skiepų, vadinami žudikais, kaltinami sabotažu. Tuo tarpu angliškoji RT versija yra visiškai priešinga. Čia daug dėmesio skiriama protestams prieš kitose šalyse įvestus apribojimus, pasisakoma prieš „prievartinį skiepijimą“ ir už natūralų imunitetą, nesiskiepijusieji vadinami naująja užgulta mažuma, o reikalavimas turėti skiepų pasą su QR kodu pristatomas kaip naujasis „sanitarinis autoritarizmas“ ar „tikrasis gestapas“. „Rusiškoje RT versijoje herojais laikomi daktarai ir slaugės, Maskvos Komunarkos ligoninėje kovojantys su koronavirusu, o angliškoje versijoje herojai yra daktarai ir slaugės, kurie buvo atleisti iš darbo už tai, kad atsisakė vakcinuoti pacientus ir pasisakė prieš „medicininius eksperimentus“, – pabrėžia tyrimo autoriai.

Ilja Bereznicko kūrinys „Cappella Sistina“

Vokiška RT versija mielai nušviečia pseudokonferencijas, kokia, pavyzdžiui, rugsėjo 20-ąją vyko Vokietijos Roitlingeno mieste ir kurioje du buvę patologai ir buvęs elektromechanikos profesorius kalbėjo apie savo neva atliktus tyrimus, kurie esą įrodė sąsajas tarp skiepų ir mirčių atvejų, kėlė klausimus, ar vakcinoje gali būti vadinamųjų mikročipų ir t. t. Vokietijos patologų bendruomenė nedelsdama atsiribojo nuo tokių „nemokslinių dviejų buvusių patologų ir elektromechaniko teiginių“. Vokietijos žiniasklaidoje tik Bavarijos radijas atkreipė dėmesį į trijulės teiginius, siekdamas patikrinti faktus ir paneigti paskleistus melus. Tuo tarpu RT vokiška interneto svetainė perteikė pseudoekspertų kalbas be papildomų klausimų ar faktų tikrinimo, o į rusų kalbą išverstas tekstas Rusijoje pradėjo plisti skiepų priešininkų „Telegram“ kanaluose.

„Meduza“ išanalizavo populiariausius skiepų priešininkų kanalus ir rado ten daugiau kaip 1 000 tiesioginių nuorodų į RT produkciją užsienio kalbomis, jau neskaitant ten skelbtų istorijų atpasakojimų, nepateikiant jokių tikslių nuorodų.

Kokia viso to išvada? Rusijos valstybinės priemonės RT kalbėjimas apie pandemiją priklauso nuo to, kokiai šaliai ji adresuojama. Viena žinia transliuojama rusų kalba, o visai kita – vokiečių ar anglų, dar kitaip transliuojama ispaniškai. Tačiau dezinformacija, kuria siekiama paveikti užsienio auditorijas ir taip skatinti nepasitikėjimą vakcinacija, pandemijos valdymo priemonėmis, galiausiai atsigręžia prieš pačią Rusiją, kadangi tampa instrumentu vietinių skiepų priešininkų ir viruso neigėjų rankose.

Tuo metu, kai „Meduza“ atliko savąjį tyrimą, Rusijoje buvo pasiskiepiję mažiau nei 34 proc. žmonių. Balandį, anot „Levados centro“, prieš skiepus buvo nusiteikę net 64 proc. gyventojų ir tik spalį tokių sumažėjo iki 45 proc.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Vilniaus politikos analizės instituto projekto „Atspari Lietuva“ medžiaga

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.