Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

Klausymosi ir skaitymo laikas:

75 min.

Kai popiežiaus žodžiai kelia skausmą

„Aš nesuprantu, kas vyksta mūsų Bažnyčioje“, – vos tramdydama ašaras guodėsi moteris, paskambinusi į mūsų redakciją. Internete suradusi telefono numerį, ji tiesiog norėjo išsakyti savo skausmą ir nusivylimą. Kuriuos sukėlė ne kas kitas, o Katalikų Bažnyčios vadovas.

Panašių reakcijų tiek iš katalikų, tiek iš ne Bažnyčios narių – gausybė. O jų impulsu tapo dar vienas prieštaringai vertinamas popiežiaus pasisakymas karo Ukrainoje tema. Tik šįkart jis toks stiprus, kad Ukrainos užsienio reikalų ministerija dėl Šventojo Tėvo žodžių vakar išsikvietė apaštalinį nuncijų arkivysk. Visvaldą Kulboką.

Rugpjūčio 24 d., minint Ukrainos nepriklausomybės dieną ir pusmetį nuo žiauraus karo pradžios, popiežius Pranciškus bendrosios audiencijos metu pasakė, kad šiame kare beprotybė sklinda „iš visų pusių“, o Maskvoje neaiškiomis aplinkybėmis žuvusią rusų propagandisto Aleksandro Dugino dukrą Darją Duginą pavadino „nekalta karo auka“. Duginą, kuri, kaip netruko priminti patys ukrainiečiai, atvirai ragino vykdyti ukrainiečių genocidą, šlovino karą ir teigė, kad žudynės Bučoje tebuvo surežisuotas spektaklis.

Nė vieno žmogaus žūtis neturi tapti pretekstu džiaugtis. Kaip toje pačioje kalboje sakė Pranciškus, kare našlaičiais tampa abiejų pusių vaikai. Tą patį pasakytume ir apie tėvus. Tačiau ar galima karo kurstytoją ir neapykantos skleidėją vadinti „nekalta karo auka“ – ir jos likimą prilyginti ukrainiečių pabėgėliams bei jų vaikams, kurie tądien atvyko į audienciją ir išgirdo tokius popiežiaus žodžius?

Šis atvejis kelia daugybę minčių ir klausimų – kaip į tai reaguoti? Ar įmanoma suprasti popiežių – ir ar išvis verta bandyti tai daryti?

Apie tai tinklalaidėje „Pirmas žvilgsnis“ kalbamės mes – „Bernardinų“ komandos nariai Toma Bružaitė ir Simonas Bendžius bei teologas, dominikonas pasaulietis Gabrielius E. Klimenka OP.

Tema sunki, bet kaip niekad verta viešo aptarimo. Viliamės, kad bent maža dalimi prie to prisidėsime.

 

 Tinklalaidėje išgirsite:

0:00 – Gabrieliaus straipsnis ir skaitytojų reakcija;

2:50 – Kodėl kritikuojame popiežių?

5:28 – Naujas prieštaringas Pranciškaus pasisakymas ir trūkusi Ukrainos URM kantrybė;

12:57 – Kaip reaguoti į tokius popiežiaus žodžius?

18:27 – Kodėl popiežius nėra neklystantis;

24:16 – Bandymai suprasti Pranciškų;

35:37 – Skaudus „Bernardinų“ skaitytojos skambutis;

36:39 – Ar dar verta bandyti viešai „teisinti“ popiežių?

42:02 – Atviras klausimas, kas daro įtaką Pranciškui;

44:00 – Ką dabar daryti katalikams;

51:20 – Negi žmonės nesupranta, kad jie yra autoritetai;

57:19 – Nuncijus V. Kulbokas – dovana Ukrainai;

59:39 – Kaip suprasti prekybos ginklais smerkimą;

1:06:05 – Pergalės džiaugsmas ar mėgavimasis mirtimi?