Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 12 09

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kaip atpažinti apsinuodijimą anglies monoksidu (smalkėmis)

Pexels.com nuotrauka

Ne paslaptis, kad šaltuoju metų sezonu padaugėja apsinuodijimų anglies monoksidu (smalkėmis). Smalkės, anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą.

Remiantis Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus duomenimis, kasmet dėl apsinuodijimo anglies monoksidu Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose ambulatoriškai gydoma per 120 asmenų, o ligoninėse hospitalizuojama apie 40 pacientų, pasitaiko ir mirties atvejų.

Ar žinote, kaip atpažinti tokį apsinuodijimą ir ką tokiu atveju daryti?

Apsinuodijimo šaltiniai

Kaip teigia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus gydytojai toksikologai, anglies monoksido šaltiniai ne visada gali būti akivaizdūs. Apsinuodyti galima įkvėpus dūmų, taip pat šių dujų gali išskirti transporto priemonės, šildymo, maisto gaminimo ar kiti prietaisai, kuriuose deginamas bet koks anglies turintis kuras.

Didelis išmetamųjų dujų kiekis ypač pavojingas uždarose patalpose. Jei patalpų ventiliacijos sistema netvarkinga ar pasikeitė kitos sąlygos, netinkamai naudojamas dujinis ar kieto kuro katilas, boileris, žibalo šildytuvai, kepsninės su anglimis ar netgi viryklė taip pat gali išskirti sveikatai pavojingą anglies monoksido kiekį.

Kam pavojingiausia?

Patekęs į žmogaus organizmą, anglies monoksidas jungiasi su kraujo hemoglobinu 300 kartų geriau nei deguonis, tad šių dujų poveikis yra itin greitas ir pavojingas. Apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos, tačiau labiausiai deguonies badui jautrios yra žmogaus smegenys.

Apsinuodijimo sunkumas priklauso nuo kvėpavimo anglies monoksidu trukmės, taip pat nuo šių dujų koncentracijos įkvėptame ore ir (arba) kitų toksiškų dujų. Ypač pavojinga apsinuodyti asmenims, kurie serga smegenų ar širdies ir kraujagyslių, plaučių ligomis, mažakraujyste. Hipoksijai yra jautresni senyvi asmenys, maži vaikai (ypač naujagimiai, kuriems anglies monoksido poveikis sukelia psichomotorinius sutrikimus, protinį atsilikimą ir kitus neurologinius sutrikimus), besilaukiančios moterys. Motinos apsinuodijimas anglies monoksidu gali sukelti sunkių komplikacijų vaisiui ar netgi vaisiaus žūtį.

Pagrindiniai apsinuodijimo simptomai

Ankstyvieji apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai gali būti nestiprūs ir nespecifiniai: galvos skausmas, svaigimas, dirglumas, pykinimas, vėmimas, sumažėjusi fizinio krūvio tolerancija, dažnesnis širdies plakimas ir dusulys fizinio krūvio metu. Apsinuodijimą anglies monoksidu galima lengvai supainioti su kitomis ligomis, įskaitant į gripą panašius virusinius susirgimus, depresiją, lėtinio nuovargio sindromą ir migreną ar kitus galvos skausmus.

Priklausomai nuo apsinuodijimo sunkumo gali pasireikšti tokie simptomai:

Lengvai apsinuodijus anglies monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore > 50 ppm) gali varginti galvos skausmas, svaigimas, irzlumas, pykinimas, dusulys fizinio krūvio metu, apsvaigimas.

Jei apsinuodijimas yra vidutinio sunkumo (kai CO koncentracija aplinkos ore > 200 ppm), vargina stiprus galvos skausmas, silpnumas (įskaitant raumenų kontrolės praradimą), alpulys, mieguistumas, haliucinacijos, pažinimo ir emociniai sutrikimai, nekoordinuoti judesiai, traukuliai, vėmimas, padažnėjęs širdies plakimas, sumažėjęs kraujo spaudimas, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs kvėpavimo dažnis, neryškus matymas, spengimas ausyse. Simptomai gali atsirasti ne tik iš karto po apsinuodijimo, bet ir po kelių dienų ar savaičių paūmėti ir pasireikšti neurologiniais ar psichikos sutrikimais.

Sunkus apsinuodijimas anglies monoksidu (kai CO koncentracija aplinkos ore > 400 ppm) sukelia sąmonės netekimą (gali būti pažeista centrinė nervų sistema, atminties, psichikos sutrikimai), sumišimą, dezorientaciją, žemą kraujo spaudimą, širdies ritmo sutrikimus, širdies veiklos ir kvėpavimo slopinimą, plaučių edemą, krūtinės skausmą, miokardo infarktą, ūminį inkstų nepakankamumą, mirtį.

Atkreiptinas dėmesys, kad, esant santykinai mažų anglies monoksido koncentracijų ore ilgalaikiam (lėtiniam) poveikiui, irgi gali pasireikšti galvos skausmas, pykinimas, galvos svaigimas, pažinimo sutrikimai, depresija ir sumišimas. Pakartotinis ilgalaikis (lėtinis) poveikis kelia didesnę riziką vaisiui ir asmenims, sergantiems vainikinių arterijų liga, jiems gali pasunkėti arba atsirasti kraujotakos sutrikimų. Lėtiniai apsinuodijimai dažniau pasitaiko tarp gaisrininkų, liejyklų, motorinių transporto priemonių patikrą atliekančių darbuotojų.

Pirmoji pagalba apsinuodijus

Įtariant apsinuodijimą anglies monoksidu būtina skubiai tiekti deguonį, atidaryti langus, duris, išnešti nukentėjusįjį į gryną orą, atlaisvinti kvėpavimo takus, prasegti drabužius ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Visais atvejais geriausia skambinti skubios pagalbos telefonu 112 arba į VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu (8 5) 236 2052). Skyriuje dirbantys gydytojai toksikologai konsultuoja visą parą. Labai svarbu atminti, kad apsinuodijimas smalkėmis gali būti grėsmingas gyvybei, tad delsti jokiu būdu negalima.

Apsisaugoti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu galima, jei:

Namuose bus įrengta į anglies monoksidą reaguojanti signalizacija (CO detektorius).

Garaže, net jei jo durys bus atidarytos, automobilis stovės tik užgesintu varikliu.

Kamino sklendės nebus uždarytos, prieš tai neįsitikinus, kad kuras visiškai sudegė ir liepsna užgesusi.

Tinkamai bus prižiūrėti dujų prietaisai, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) bus kviečiami tik tos srities specialistai.

Bent kartą per metus bus tikrinama ir valoma krosnis, šildymo katilai, dujiniai boileriai ir pan.

Parengta pagal Valstybinės vaistų kontolės tarnybos informaciją.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite