2021 03 03
Vidutinis skaitymo laikas:
Kaip iš namų išprašyti pelėsį?

Į namus jis įsliūkina paslapčia. Iš pradžių įsikuria atokiame ir tamsiame kamputyje. Laiku nepastebėtas, drąsiai plečiasi ir užima vis didesnį plotą. Namuose suvešėjęs pelėsis gadina, anaiptol, ne tik vaizdą, bet ir čia gyvenančių žmonių sveikatą. Kaip tik todėl, tik pastebėjus pirmąjį, net ir visai nedidelį pelėsio židinį, derėtų veikti ryžtingai ir imtis visų priemonių, kurios sustabdytų jo dauginimąsi bei plitimą.
Pelėsį būtina naikinti nedelsiant
Pelėsiai yra siūliniai grybai, kurie dauginasi sporomis. Mikroskopinio dydžio sporos lengvai ir greitai pasklinda aplinkoje ir nusėda ant skirtingų paviršių – sienų, baldų, kilimų, rūbų, maisto ir t.t. Taigi, atsiradus pirmam pelėsio židiniui, ilgai netrukus jis pradės augti ir kitose namų vietose, kur tik yra jam palankios sąlygos. Po namus plisdamas pelėsis ne tik juodais ratilais užteršia sienas, bet ir gali sukelti rimtų negalavimų čia gyvenantiems žmonėms. Pelėsio sporos yra stiprus alergenas, kuris ypač pavojingas žmonėms, sergantiems astma ar kitomis kvėpavimo takų ligomis. Ypač pavojingas juodasis grybelis, kurio sporos gali sukelti slogą, kosulį bei stiprias alergines reakcijas ar net plaučių ligas bei astmos priepuolius.
Pirmieji žingsniai naikinant pelėsį
Pastebėjus net ir nedidelį pelėsio židinį derėtų veikti nedelsiant, tačiau nedarant skubotų sprendimų. Prekybos vietose rasite pakankamą pelėsio naikinimui namuose skirtų priemonių pasirinkimą. Galima išskirti du pagrindinius tokių buitinių valiklių tipus – sudėtyje turinčius chloro ir be jo. Pelėsius efektyviai naikinantis chloras yra toksiška medžiaga, kuri gali neigiamai paveikti jautresnius bei kvėpavimo ligomis sergančius žmones. Priemones su chloru naudokite itin atsargiai, paisydami visų gamintojo instrukcijų bei saugumo reikalavimų. Savo ruožtu kur kas švelnesnės bei saugesnės bechlorės pelėsių naikinimo priemonės yra kur kas mažiau efektyvios ir gali būti veiksmingos tik pelėsio menkai pažeistose vietose. Išplitusio pelėsio naikinimas gali tapti rimtu iššūkiu, kurį nebūtinai pavyks įveikti buitinėmis priemonėmis, todėl verčiau kreipti pagalbos į tuo užsiimančius profesionalus.
Verčiau nesudaryti palankių sąlygų pelėsiui daugintis
Pelėsio naikinimas taps Sizifo darbu, jei nepašalinsite jo atsiradimo priežasties. Prastai vėdinamose, šiltose ir drėgnose patalpose yra pačios palankiausios sąlygos pelėsiui daugintis. Todėl tik pastebėjus pirmuosius grybelio židinius, išsyk imkitės ir prevencijos. Vienas paprasčiausių ir nieko nekainuojančių būdų – kasdien gerai išvėdinti namus. Dažnai pelėsio problema atsiranda įrengus nekokybiškus plastikinius langus, nes sutrinka vėdinimo sistema. Prie vėsesnių išorinių sienų verčiau nepristumti baldų – palikus bent nedidelį tarpelį bus palankesnės sąlygos oro cirkuliacijai. Drėgmės problemą gali išspręsti kokybiškas oro sausintuvas. Rekuperatoriaus įrengimas yra kiek sudėtingesnė ir brangesnė priemonė, tačiau tikrai veiksmingas sprendimas, padėsiantis tinkamai sureguliuoti namų vėdinimą.
Tiesa, dažnai net ir sureguliavus namų mikroklimatą, pelėsio problema neatsiraukia. Priežastimi dažnai tampa ir sienų įtrūkimai ar kiti konstrukciniai pastato defektai, dėl kurių šaltuoju metų laiku ant vėsesnių paviršių kaupiasi vandens kondensatas. Esant tokioms sąlygoms, buitinių priemonių įveikti pelėsiui gali ir nepakakti. Verčiau ieškoti rimtų sprendimų, kad netektų kiekvieną žiemą rinktis, kas labiau kenkia sveikatai – užleisto pelėsio sporos ar juos naikinantys cheminiai preparatai. Iš esmės, problemą išspręstų tik namo remontas arba renovacija, o tai ne visada lengvai įgyvendinama gyvenant daugiabutyje. Jei kažkuris iš šeimos narių turi astmą ar polinkį į kvėpavimo sistemos ligas, verta pagalvoti ir dėl sveikatos tausojimo pakeisti būstą. Žinoma, namo renovacija, remontas ar būsto pirkimas yra rimtas finansinis iššūkis, kaip tik todėl verta pasikonsultuoti su Šeimos Kredito Unijoje dirbančiais specialistais, kurie padės įvertinti galimybes prisiimant finansinius įsipareigojimus.
Partnerių informacija
Naujausi

Virtuali paroda, skirta Juozapo Streikaus-Stumbro 100-osioms gimimo metinėms

KTU matematikė: apie šio mokslo svarbą ir kaip abiturientai dar gali pasiruošti artėjančiam egzaminui

Popiežius: keiskime gamybos modelį, kurkime rūpinimosi kultūrą

Arkivysk. G. Grušas: „Kartais sistemai reikia šoko, kad įvyktų persikrovimas“

Veido atpažinimo technologijos – kokių grėsmių privatumui kyla jas naudojant?

„Stebuklo pažadas pildosi, bet kitaip, nei tikėjausi.“ Pokalbis su dainų autore ir atlikėja A. Orlova

Mada ar tikresnio gyvenimo paieškos?

Misionieriškumas – matyti tuos, kurie yra arti, ir tuos, kurie yra toli

„Rusija mus laiko savo teritorija.“ Pokalbis su garsiu Ukrainos žurnalistu V. Portnikovu

Auksinės žiniasklaidos linčo teismas

Natūrali pieva – ištisas mikropasaulis
