2020 06 30

Marija Keršanskienė

bernardinai.lt

Klausymo laikas:

67 min.

Kalba mamos. D. Šafranauskė: motinystei buvau pasiruošusi techniškai, bet ne moraliai

Moteris su kūdikiu.
Dovilės Šafranauskės asmeninio archyvo nuotrauka

„Aš savo mergaičių savaitę laiko negalėjau į rankas paimti. Aišku, visa tai sukelia tokį vidinį konfliktą, kai tau bando pasakyti, kad „štai, žiūrėk, jos kvėpuoja, jos greičiausiai gyvens, jos nėra mažiausios šitoje reanimacijoje, tu turėtum džiaugtis“. O viduje nerimas, baimė... Ir kartais tikrai reikia galbūt ne tų žodžių, o tiesiog pasakymo, kad būna visaip. Arba tiesiog pabūti šalia...“

Pokalbis su Dovile Šafranauske – dvynukių mergaičių mama, Lietuvoje skleidžiančia pagarbios tėvystės filosofiją, įkūrusia tinklaraštį pagarbitevyste.lt ir tinklalaidę, kurioje tėvams aktualiais klausimais kalbina įvairius specialistus ir gilinasi į tėvystės patirtis. Taip pat Dovilė yra baigusi Australijoje esantį „Jautraus miego konsultacijų institutą“ (angl. Institute of Sensitive Sleep Consulting) ir dabar tėvams padeda rasti atsakymus į klausimus apie kūdikių ir vaikų miegą.

Ilgai širdyje nešiotas noras tapti mama, pagalbinis apvaisinimas ir netikėta žinia lyg lietus iš giedro dangaus apie po širdimi nešiojamą ne vieną vaiką, bet dvynukes, o vėliau ir 33-ąją nėštumo savaitę prasidėjęs gimdymas atnešė nemenką puokštę išbandymų į Dovilės ir jos vyro gyvenimą. Nors jie abu ruošėsi, dalyvavo kursuose, daug skaitė, laukdami gimstančių mergaičių, tačiau iš knygų sužinojo tik tai, ką reikia padaryti, nuveikti, kaip susitvarkyti, pasiruošti vaikų atėjimui į gyvenimą. Į jų rankas nepakliuvo nė viena knyga, kuri pasakotų apie tai, kaip tiesiog būti su vaikais. Todėl šiandien jai atrodo, kad motinystei ji buvo pasiruošusi techniškai, bet ne moraliai. Vis dėlto, to, ko nerandame knygose, kartais išmoko pats gyvenimas. Tad Dovilė sako, kad pamoka, kurios motinystė ją nuolat moko ir tikriausiai mokys visą gyvenimą – mažiau daryti, planuoti, strateguoti, o daugiau tiesiog būti ir mėgautis motinyste.

Šiandien kažin ar pakaktų abiejų rankų pirštų, jei norėtume išvardinti visas tėvystės filosofijos kryptis, apie kurias rašomos knygos ir rengiami įvairūs seminarai. Dovilė yra „Pagarbios tėvystės“ filosofijos atstovė ir lektorė – klausiau jos, kas gi yra ta pagarbi tėvystė, kaip ji atsirado jų šeimos gyvenime ir kaip principus, kuriais remiasi ši filosofija, pavyksta pritaikyti realybėje pačios Dovilės šeimoje. Kalbėjome apie pagarbą kūdikiui nuo pat gimimo, apie ribų reikšmę ir santykio kūrimą, jo išsaugojimą augant vaikams bei visų vaiko emocijų priėmimą – tai dažnai būna nelengvas iššūkis.

Dovilė sako, kad tėvystės mokomės visą gyvenimą ir kad nėra vieno recepto – kiekviena mama ir kiekvienas tėtis turi pajausti, kas geriausia ir labiausiai tinka jų šeimai.

Mama su vaikais.
Dovilės Šafranauskės asmeninio archyvo nuotrauka
Mama su dukromis.
Dovilės Šafranauskės asmeninio archyvo nuotrauka
Tėvai su vaikais.
Dovilės Šafranauskės asmeninio archyvo nuotrauka

Pokalbis įrašytas Marijos radijo studijoje.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien