2021 12 15

Dana Lukauskienė

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kalėdų Senelio prototipas – šventasis Mikalojus iš Turkijos

Francesco Guardi, „Šv. Mikalojus“ (fragmentas). „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Turkija – be galo paslaptinga šalis. Ji vilioja keliautojus savo aptarnavimo kultūra, papročiais ir dosniomis Rytų kultūros tradicijomis. Tai yra musulmoniškas kraštas, tačiau čia rasime ir mūsų kultūrai būdingų reiškinių. Likijos regione, netoli nuo Kemero miesto, yra Šv. Mikalojaus bažnyčia. Turbūt nedaugelis žino, kad šv. Mikalojus yra tikrasis Kalėdų Senelio prototipas, ir jis visai ne iš Šiaurės, Laplandijos, o iš Turkijos.

Tradiciją perėmė daugelis žmonių

IV amžiuje gyvenęs šv. Mikalojus buvo garbinamas už nesavanaudišką pagalbą skurstantiesiems ir dovanų nešimą. Jo gyvenimas paskatino sukurti Kalėdų Senelio legendą. Pastaraisiais metais netoli jo gimimo vietos stovinti šventykla buvo atstatyta, ją kasmet aplanko daug turistų. Manoma, kad ji stovi ant Miros miesto griuvėsių.

Dėl daugybės stebuklų, priskiriamų šv. Mikalojaus užtarimui, jis taip pat žinomas kaip stebuklų kūrėjas. Šv. Mikalojus yra jūreivių, pirklių, lankininkų, atgailaujančių vagių, vaikų, aludarių, lombardininkų, nesusituokusių žmonių ir studentų globėjas įvairiuose Europos miestuose ir šalyse. Jo reputacija augo tarp tikinčiųjų, kaip buvo įprasta ankstyviesiems krikščionių šventiesiems, o dėl legendinio įpročio slaptai dovanoti dovanas atsirado tradicinis Kalėdų Senelio prototipas. Pasak tradicijos, Mikalojaus tėvai, kilmingi ir pasiturintys krikščionys, sūnų auklėjo krikščioniškai bei supažindino jį su Šventuoju Raštu. Jiems anksti mirus, visas turtas atiteko Mikalojui, o šis nusprendė skirti jį neturtingiesiems miestelėnams. Būdamas labai turtingas nusprendė išdalinti savo turtą vargšams. Jis, vaikščiodamas naktimis miestelio gatvėmis, per tvorą permesdavo įvairių dovanų neturtingiesiems. Nuo to ir kilo tradicija per Kalėdas dovanoti dovanų nepasiturintiesiems, o ilgainiui šią gražią tradiciją perėmė ir daugelis žmonių, dovanodami dovanų savo brangiems žmonėms.

Tradicijas tęsia ir prekybos centrai

Švento Mikalojaus tradicija ypač ryški ir mūsų laikais, ypač prieš Kalėdas. Be abejo, mes gyvename kitu laiku, kitomis istorinėmis aplinkybėmis, tačiau žmonės laukia Kalėdų stebuklo ir dovanų. Todėl jos negali būti parenkamos atmestinai, svarbu pažinti žmogų, kurį norime nustebinti miela dovanėle. „Maxima“ prekybos tinklas siūlo itin gausų produkcijos asortimentą: čia galima įsigyti ne vien tik maisto produktų, bet taip pat įvairių buitinių prietaisų, buitinės chemijos, interjero detalių, drabužių , vaikiškų žaislų. Su „Ačiū“ lojalumo kortele įvairių prekių galima įsigyti kur kas pigiau. Taip pat į šią kortelę grįžta dalis išleistų pinigų, kurie gali būti panaudojami kito apsipirkimo metu. „Maxima“ parduotuvę galima rasti kone kiekviename Lietuvos kampelyje, todėl paprastesnį apsipirkimą gali planuoti ne tik didmiesčių gyventojai. Kalėdų dovana nebūtinai turi būti brangi, o prasmingai ir kokybiškai apsipirkti padės „Maxima akcijos“.

 

Atspindėti asmenybę

Dovana turėtų atspindėti žmogaus, kuriam ji yra skirta, asmenybę, parodyti, kad galvojote apie jį ir stengėtės pataikyti pagal jo norus. Tik taip išrinkta dovana nebus padėta į lentyną rinkti dulkių. Pasiruošimą šventėms palengvina prekybos tinklų akcijos. ,,IKI“ prekių asortimentas yra formuojamas atsižvelgiant į pačius svarbiausius pirkėjų poreikius, todėl vartotojai gali būti užtikrinti, kad šio prekybos tinklo parduotuvėse visada ras ieškomos produkcijos. Džiugina ir tai, kad „Iki“ parduotuvėse nuolat vyksta įvairios akcijos, kurias galima peržiūrėti specialiame kainų leidinyje. Tai gali padėti kur kas paprasčiau planuoti svarbiausius pirkinius ir namų ūkį aprūpinti būtinomis prekėmis. „Iki“ parduotuvių šiandien galime rasti kone kiekvienoje Lietuvos vietovėje, tad nieko keisto, jog anksčiau šio prekybos tinklo šūkis skelbė „Iki – Arčiau namų“. „Iki“ prekybos tinklo parduotuvėse visada yra siūloma tik pati šviežiausia produkcija. „Iki akcijos“ garantuoja, kad įsigysite aukščiausios kokybės prekių ir dovanoms ir kalėdiniam stalui.

 

Nebijokite eksperimentuoti

Gera dovana turi būti išradingai supakuota, estetiškai pateikta. Pakuodami dovanas, leiskite pasireikšti kūrybiškumui. Juk galima sukurti savo paties pakavimo popierių, išpiešti jį, užrašyti linkėjimus ar komplimentus, atvaizduoti tai, kas jus sieja su žmogumi, kuriam ruošiate dovaną. Labai originaliai atrodo pakuojant naudojamos natūralios medžiagos. Pagrindui galima naudoti tekstilę, natūralaus pluošto liną, drobę, o papuošimui – pušies ar kadagio šakelę, prisegti kankorėžį ar gilę, aprišti dovaną natūraliomis virvutėmis, prikabinkite rankų darbo kortelę su asmens vardu, kam ji skirta.

„Rimi“ parduotuvės ypač didelį dėmesį skiria vietinei produkcijai, todėl 2011 metais atidarė pirmuosius vietinių ūkių produkcijos skyrius. Būtent tai leidžia pirkėjams įsigyti aukščiausios kokybės maisto prekių, kas taip pat gali tapti puikia Kalėdų dovana. O svarbiausia, kad ši dovana ne tik nudžiugins Jūsų artimuosius, bet ir palaikys vietos verslininkus ir ūkininkus. Kiekvieną savaitę pirkėjams yra ruošiami išskirtiniai pasiūlymai, kuriais pasinaudoję vartotojai turi galimybę sutaupyti tikrai nemažai pinigų. „Rimi akcijos“ – tai ypatingų pasiūlymų rinkinys Jums ir Jūsų namams.

Partnerių turinys

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.