Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2022 10 07

Vatican News

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Kardinolas K. Kochas: gintis nuo agresoriaus – krikščioniška pareiga

epa06828112 Swiss Cardinal Kurt Koch speaks during a press conference during Pope Francis Ecumenical Pilgrimage to the WWC at the Ecumenical Institute of Bossey, near Geneva, Switzerland, 21 June 2018. Pope Francis visits the World Council of Churches as centerpiece of the ecumenical commemoration of the WCC's 70th anniversary. EPA-EFE/ALEXANDRA WEY

Popiežiaus dešinioji ranka ekumenizmo klausimais kardinolas Kurtas Kochas sako, kad Ukrainos teisė gintis nuo agresijos karą vykdančios Rusijos yra krikščioniška pareiga.

Ukrainos klausimai nebuvo vienintelė jo pokalbio sekmadienį su šveicarų dienraščio žurnalistu tema. Vienintelis Romos kurijos kardinolas iš Šveicarijos K. Kochas dalijosi mintimis ir apie krikščioniškojo tikėjimo krizę pasaulyje, moterų kunigystę ir privalomą dvasininkų celibatą, taip pat apie dažnus pastarojo meto Vatikano įvykių apžvalgininkų pasvarstymus apie Pranciškaus tariamą norą trauktis iš Romos vyskupo pareigų.

Pasak dienraščio Neue Zuricher Zeitung, Vakaruose turbūt niekas kitas taip gerai nepažįsta patriarcho Kirilo, kaip Kurtas Kochas. Jis sakė, kad žinojo, koks yra Kirilo nusistatymas, tačiau nemanė, kad patriarchas nueis taip toli ir pateisins Rusijos agresijos karą. Tas kardinolą labai nustebinę.

Be to, K. Kochas sakė, kad „patriarchas Kirilas kiekviename jų pokalbyje kritikuodavo vienybėje su popiežiumi esančią Ukrainos Graikų Katalikų Bažnyčią. Kirilas ją kaltino ortodoksų tikinčiųjų viliojimu. Tačiau aš kiekvienu atveju tai atmesdavau“, – patikino Šventojo Sosto krikščionių vienybės dikasterijos prefektas.

K. Kochas pokalbyje palankiai kalbėjo apie ginklų tiekimo Ukrainai pagrįstumą. Anot jo, „absoliutus pacifizmas vykdomo smurto atžvilgiu yra nekrikščioniškas. Kai vyksta neteisingas smurtas ir galiu įsikišti, tuomet privalau įsikišti. Grįždamas iš Kazachstano popiežius Pranciškus ginklų tiekimą Kyjivui pavadino moraliai pateisinamu, kai agresijos aukoms reikia padėti apsiginti“.

Ar popiežius keliaus į Ukrainą? Anot K. Kocho, vis dar nėra konkretaus atsakymo į popiežiaus išsakytą norą keliauti į Maskvą ir ten susitikti su Putinu ir Kirilu. Tačiau kelionė į Kyjivą mažai tikėtina. Mat gydytojai nepataria popiežiui vykti į Kyjivą traukiniu. Popiežius yra labai energingas, bet jo kelio negalavimas verčia jį sėsti į neįgaliojo vėžimėlį“, – pažymėjo kardinolas K. Kochas.

Kitos pokalbio su Romos dikasterijos vadovu temos buvo susijusios Bažnyčios vidaus gyvenimu. K. Kochas yra įsitikinęs, kad, nors kai kur Bažnyčios narių skaičius mažėja, tačiau žmogus iš esmės yra nepagydomai religingas. Vis iš naujo aktualiais tampa tie patys pamatiniai klausimai, kuriuos filosofas taip tiksliai suformulavo Imanuelis Kantas: kas esu? Kokia mano viltis? Kur einu? Tai ir nūdienos žmonėms galiojantys klausimai, nors žmonės dabar gal ir jaučiasi mažiau saistomi institucijų ir bendruomenės. Amerikiečiai religijos sociologai kalba apie „bebažnytinį religingumą“: kiekvienas ieško savo kelio. Tačiau kardinolas K. Kochas sako esąs įsitikinęs, kad Bažnyčia turi ateitį. Nors dar nepakankamai aišku, kokią socialinę forma ji įgis.

Vokietijoje Bažnyčios sinodinis kelias susilaukė popiežiaus kritikos. Kardinolas K. Kochas pritaria popiežiui Pranciškui. Popiežius, be kita ko, atkreipė dėmesį į tai, kad Vokietijos sinodiniame kelyje dalyvauja ne visi tikintieji. Kelio diskusiją labiausiai lemia funkcionieriai, pažymėjo kardinolas, pasidalijęs ir savo asmenine patirtimi. Jis ne kartą dalyvavo kai kuriuose sinodinio kelio debatuose nuotoliniu būdu, tačiau nusistebėjo, kaip įmanoma prasminga ir tikrai sinodinė diskusija, jei kalbantiesiems skiriama tik po vieną minutę? Pasak kardinolo, suteikiama per mažai erdvės nuodugniam kontroversiškų punktų aptarimui.

Apie karštas temas dėl moterų kunigystės ar kunigų celibato K. Kochas atsakė popiežiaus Pranciškaus žodžiais. Jis pasakė: „Jūs per daug sukatės apie struktūrinius klausimus. Vietoj to siekite atsakyti į pagrindinius klausimus: kokia mūsų žinia? Kaip ją perduoti? Būtent apie tai turėtų būti kalbama“.

Teisindamas savo, kaip teologijos dėstytojo Liucernoje, laikyseną, kai atvirai samprotavo apie moterų kunigystę ir kunigų celibatą, Kurtas Kochas sakė, kad teologų uždavinys yra pasiūlyti spendimus. Tačiau jei Bažnyčios magisteriumas šį klausimą išsprendė, tai sprendimas saisto ir teologą, juo labiau kardinolą.

Popiežius negalvoja netrukus atsistatydinti, nors jis pats apie tai kalba ir sukelia šias spekuliacijas. K. Kochas pasakojo, kad neseniai kalbėdamas apie būsimą PJD renginį Portugalijoje popiežius nurodė, kad jame tikrai dalyvaus popiežius – gal Pranciškus, o gal naujas popiežius, tarkime, koks nors Jonas XXIV. Tokių Pranciškaus kalbų kardinolas nesureikšmina, o priima jį kaip popiežiui būdingą humorą.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

72 metų amžiaus šveicaras, buvęs Bazelio vyskupas K. Kochas nesigaili dėl sprendimo tapti kunigu. Jam didelį įspūdį padarė gimtinės klebonas ir būsimasis kardinolas anksti pajuto norą tapti tokiu, kaip šis, kunigu. Jei reikėtų pakartoti gyvenimo kelią, Kurtas Kochas neturi abejonių: jis ir vėl eitų tuo pačiu keliu.

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite