2022 02 28

Vatican News

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kardinolas P. Parolinas apie Ukrainą: „Niekada nevėlu!“

Kard. Pietro Parolinas. „Vatican news“ nuotrauka

„Nors įvyko tai, ko bijojome ir tikėjomės, kad neįvyks – Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą – esu įsitikinęs, kad visada yra vietos deryboms. Niekada nevėlu!“

„Pastebėjau, kad kai kuriuose pastarųjų dienų pareiškimuose buvo užsimenama apie incidentus, kurie įvyko prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jį išprovokavo. Šios nuorodos verčia drebėti. Turime vengti bet kokio eskalavimo, sustabdyti karą ir derėtis“, – sakė kardinolas P. Parolinas, atsakydamas į italų žurnalistų klausimus.

„Nerimą kelia ir galimas naujo šaltojo karo su dviem priešiškais blokais sugrįžimas“, – pridūrė jis.

Artimiausias popiežiaus Pranciškaus bendradarbis pažymėjo, kad Šventasis Sostas yra pasirengęs padėti derybų procesui. „Šventasis Sostas, kuris pastaraisiais metais nuolat, diskretiškai ir dėmesingai stebėjo įvykius Ukrainoje, siūlydamas palengvinti dialogą su Rusija yra visada pasirengęs padėti šalims atnaujinti šį kelią“, – sakė kardinolas P. Parolinas interviu, kurio ištraukos buvo publikuotos didžiuosiuose Italijos dienraščiuose.

Protesto prieš Rusijos agresiją Ukrainoje akimirka (Vokietija). EPA nuotrauka

Jis taip pat patikslino, apie ką buvo kalbama precedentų neturinčiame popiežiaus apsilankyme Rusijos Federacijos ambasadoje prie Šventojo Sosto, Vatikano prieigose. Galima priminti, kad po vizito paskelbtame komunikate diplomatiškai buvo nurodyta, jog popiežius, prieš tai jau kelis kartus kalbėjęs apie karo beprotybę ir didžiajam ukrainiečių graikų katalikų arkivyskupui, tiesiogiai informuojančiam popiežių apie padėtį jo šalyje, Sviatoslavui Ševčukui pažadėjęs daryti, ką gali, išreiškė savo susirūpinimą rusų ambasadoriui.

„Atnaujinu Šventojo Tėvo raginimą, kurį jis išsakė lankydamasis Rusijos ambasadoje prie Šventojo Sosto, skubiai nutraukti mūšius ir grįžti prie derybų. Karinė ataka, kurios tragiškus padarinius visi matome, turi būti nedelsiant sustabdyta. Norėčiau priminti Pijaus XII žodžius, pasakytus 1939 m. rugpjūčio 24 d., likus kelioms dienoms iki Antrojo pasaulinio karo pradžios: ‘Tegul tarp žmonių grįžta vienas kito supratimas. Tegu atnaujina derybas. Derėdamiesi gera valia ir gerbdami vieni kitų teises, jie įsitikins, kad nuoširdžios ir veiksmingos derybos visada gali virsti garbinga sėkme’“, – citavo Popiežiaus valstybės sekretorius.

„Kiekvienos šalies siekiai ir jų teisėtumas turi būti bendrai svarstomi platesniame kontekste ir, svarbiausia, atsižvelgiant į pačių piliečių pasirinkimą bei laikantis tarptautinės teisės. Istorijoje gausu pavyzdžių, patvirtinančių, kad tai įmanoma“, – pridūrė jis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

„Nedrįstu apie tai net pagalvoti. Tai būtų milžiniška katastrofa, nors, deja, tokios galimybės negalima visiškai atmesti. (…) Tai prieštarauja brolybės kultūrai, kurią Pranciškus siūlo kaip vienintelį būdą sukurti teisingą, vieningą ir taikų pasaulį“, – sakė kardinolas P. Parolinas, paklaustas apie konflikto išplitimo Europoje riziką, apie naujo šaltojo karo gimimą.

Kita vertus, jis pasidžiaugė Ukrainos Bažnyčių vienybe. Nors Bažnyčios istorijoje, kaip regime jau apaštalo Pauliaus laiškuose, skausmingo skaidymosi niekada netrūko, šiandien jos stengiasi kalbėti apie tai, kas svarbiausia.

„Šiandien matome viltingų ženklų Ortodoksų Bažnyčių vadovų kreipimuose, kuriuose jie rodo norą pamiršti žaizdas ir kartu siekti taikos. Jie sutaria dėl dabartinės labai neraminančios padėties vertinimo ir patvirtina, kad taikos ir žmogaus gyvybės vertybės yra tai, kas jiems brangiausia. Ir kad jie gali atlikti svarbų vaidmenį užkertant kelią tolesniam padėties blogėjimui“, – pažymėjo kardinolas.