Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2021 05 25

XFM radijas

Skaitymo ir klausymosi laikas:

38 min.

„Kartu saldu“: karantino išlikimo vadovas šeimoje

Kristina ir Mindaugas Pikūnai. Deimantės Čečienės nuotrauka

Virusas paskatino mus visus užsidaryti namuose gana ilgam laikui. Mums tenka dirbti, mokytis iš namų. Daug kas kitaip. Tad kyla daug sunkumų nuolat būnant uždarytiems po vienu stogu. Kad gyvenimas namuose „nenuneštų stogo“, būtų ne toks erzinantis, varginantis, mums reikalingos tam tikros taisyklės. Savotišku karantino išlikimo vadovu XFM radijo laidoje „Kartu saldu“ dalinasi vedėjai Kristina ir Mindaugas Pikūnai.

Padalinkite savo namus į skirtingas erdves

Daugumos namuose pirmojoje dienos pusėje vyksta įvairios vaizdo konferencijos. Vaikams – nuotolinės pamokos, suaugusiesiems – pasitarimai. Štai mūsų miegamasis, iš kurio paprastai išeinant ryte būdavo uždaromos durys ir atidaromos tik vakare, dabar jau yra ir susitikimų, pasitarimų kambarys, mokymų vedimo nuotoliniu būdu erdvė. Padalinti savo namus į skirtingas karantino erdves siūlo ir psichologai. Fotelis – asmeniniam poilsiui, pamokų vieta – prie stalo, ant sofos – šeimos laikas. Tai suteikia bent šiokią tokią galimybę mums judėti iš vienos vietos į kitą, kad ir tame pačiame kambaryje. Net ir neturint prabangių ir didelių namų galima rasti sprendimų, kaip galėtume savo erdves padalinti taip, kad padėtume sau jaustis geriau.

Su šeima aptarkite savo dienos planą

Anksčiau dienos planas būdavo kaip ir aiškus – vaikai eidavo į mokyklą, tėvai – į darbus. Galėdavome susidaryti individualių darbų planą, prisitaikydami prie bendro šeimos ritmo. Dabar mes gyvename kaip vienas organizmas, nebesame tokie pasidalinę, tad labai svarbu aptarti dienos planą: kada laikas išvesti šunį pasivaikščioti, kiek vaikams bus pamokų, kada laikas žaidimams ir poilsiui, kada yra laikas miegui ir panašiai. Žinoma, planas – tai ne specialiųjų oro pareigų mokymai, kur viskas turi būti suplanuota sekundėmis. Planas turi būti lankstus, bet ir turi padėti labiau išlaikyti dienos formą, padėti suplanuoti laisvalaikį bei darbą.

„Aš pastebiu, kad labai dažnai žmonės neįvertina plano privalumų. Jie nesitiki, kad trintis, pykčiai, nepasitenkinimas vienas kitu gali būti išspręsti sudarant planą“, – pasakoja Kristina.

Kristina ir Mindaugas Pikūnai. XFM radijo nuotrauka

Labai svarbu, kad planas būtų sudaromas su visais šeimos nariais. Kiekvieno reikėtų paklausti, ką jis norėtų įtraukti į planą, bei svarbu kartu sutarti, kas jame svarbiausia. Tokie šeimos susirinkimai padeda šeimai bendradarbiauti, padeda vienam kitą suprasti – mes žinome, kada kitas yra užsiėmęs, kada jo trukdyti nereikėtų ir panašiai.

Kalbėkite ir apie pinigus

Šeimos susitikimuose vertėtų kalbėtis ir apie pinigus. Kai kurie iš mūsų dirbame iš namų, o kai kurie galbūt netekome darbo, ir mūsų, kaip šeimos, finansinės galimybės sumažėjo. Ar apie tai žino mūsų partneris ir vaikai? Vienas iš būdų išvengti nuostolių ir pykčių yra kalbėtis apie savo finansus.

Būkite sąžiningi ir pozityvūs

Būti sąžiningiems ir pozityviems – tai paprasti patarimai, kurie šiuo metu yra labai aktualūs. Galbūt ne vienas iš jūsų pastebėjote, kad ne visada mokame bendrauti – esame pilni įvairių nuostatų, baimių, įsiskaudinimų. Labai lengva tapti kritiškam ir piktam. Stenkimės būti pozityvūs ir mokykimės kalbėti. Tam padeda tie patys šeimos susitikimai. Streso lygis mažėja, kuomet viskas tampa aišku, kai galime atvirai pasikalbėti apie tai, kas vyksta mūsų šeimoje.

„Dabar yra ypatingas metas rodyti vaikams savo pavyzdį. Šiuo metu mūsų pavyzdys nuolat su jais. Kaip reaguojame į sunkumus, nepatogumus, kaip susitaikome su praradimais, kaip prisitaikome prie ribojančių gyvenimo būdą ir įpročius aplinkybių, kaip bendradarbiaujame, kaip rodome geranoriškumą vieni kitiems, kaip išlaikome humoro jausmą ir kuriame naujas šeimos tradicijas, kaip padedam įveikti sunkumus ir nuotaikų kaitą. Viską šiuo metu vaikai mato iš labai arti ir nuolat, 24 valandas per parą. Kad būtų lengviau sugyventi vieniems su kitais, mokykimės santykiams suteikti daugiau teigiamų dalykų“, – drąsina Mindaugas. Vieniems labiau patiks linksmų vaizdelių ar komedijų peržiūros, kitiems – komplimentų ratas prie vakarienės stalo, tretiems – meilės staigmenos.

Aptarkite savo dienotvarkę

Dar vienas svarbus aspektas, kurį galime aptarti šeimos susitikimuose, yra dienotvarkė. Prisiimkime atsakomybę – kas rytą žadinkime vaikus nustatytu laiku, padėkime jiems nueiti miegoti nustatytu laiku tam, kad rutina būtų išlaikyta. Tai padeda visiems išlaikyti vidinę ramybę.

Taip pat į dienotvarkę pažvelkite ir žaismingai ‒ suplanuokite smagų laiką kartu, pagalvokite, kiek galite skirti nedalomo savo laiko vaikams ir partneriui.

„Nepasiduokim galvojimui, kad, jei esame namuose, vaikai visą laiką mus mato ir daugiau jiems nieko nereikia. Pasikalbėkite, pasidomėkite savo vaikais, ką jie daro, kaip jiems sekasi, kuo jie gyvena ir ką išgyvena“, – ragina Mindaugas.

Vaikai žaidžia žaidimų aikštelėje
Vilniaus miesto savivaldybės nuotrauka

„Pastebėta, kad nors 10 minučių kiekvienam vaikui nedalomo laiko pripildo jo emocijų ąsotį dėmesio ir meilės. Vaikas jaučiasi ramesnis, laimingesnis. Vadinasi, mums su juo ir konfliktų bus mažiau“, – teigia Kristina. Keista, bet dirbant iš namų pasidarė dar sunkiau skirti nedalomo laiko vaikams. Nes dabar darbai atrodo kaip tornado viesulas – suka ir įtraukia nuolat. Tad labai sveika skirti laiko su šeima visus įrenginius palikus „sandėliuke“.

Laikas prie technologinių įrenginių

Apmaudu, kad šiuo metu apribojimai paskelbti viskam, išskyrus technologijas. Mes visi daugiau laiko praleidžiame su jomis. Tiek dirbdami, tiek norėdami pailsėti, mes įsijungiame technologijas, o per ilgas buvimas prie technologijų vargina.

Specialistai sako, jog pirmiausia mes turėtume pripažinti, kad vaikams šiuo metu nuobodu būti namuose ir technologijos juos traukia. Mes, suaugusieji, esame tie, kurie turėtume su vaikais aptarti laiką ir taisykles, kiek ir kaip technologijos bus naudojamos. Ne tik jų, bet ir mūsų pačių. Kitaip vaikai jaučia neteisybę. Antra, turėtume pasirūpinti vaikams įdomia veikla. Prisiminkime stalo žaidimus, bendradarbiavimą namų ruošoje, įvairius projektus, fizinius pratimus, laiką gamtoje – galime tikrai daug ką nuveikti.

„Pastebėjau ‒ kai vaikų diena pilna visokių kitokių veiklų, jie ir patys užmiršta tuos įrenginius ir jų net neprašo“, ‒ dalinasi Kristina.

Pasirūpinkite saugiu internetu

Taip pat ypač svarbu pasirūpinti saugiu internetu. Laisvalaikiu iš nuobodulio vaikams kyla pagunda būti internete, tad atkreipkime į tai dėmesį ir pasirūpinkime jų saugumu. Būkime atsargūs, kad internetas netaptų ir dar vienu šeimos nariu ar pabėgimo įrankiu santykiuose su sutuoktiniu ir vaikais.

Unsplash.com nuotrauka

Nesivelkite į vaikų kovas

Gyvenant su didele šeima atsiranda ir daug tarpusavio trinties. Vienas svarbus dalykas tėvams – nesivelti į vaikų kovas. Jie turi mokytis patys spręsti konfliktus.

„Man patiko vieno psichologo patarimas žiūrėti į vaikus kaip į grupinę atsakomybę. Jūs padrąsinate juos, nes jie kartu žaidžia. Jeigu jie nesugeba ‒ kartu yra atsakingi už tą nesėkmę. Tai yra būdas skatinti bendruomeniškumą namuose, o ne individualumą ir susiskaldymą“, – mintimis dalinasi Mindaugas.

Raskime laiko sau ir stebėkime save

Kad galėtume pozityviai bendrauti, mes privalome rasti laiko sau, privalome pailsėti bei suprasti, jog to reikia ir kitiems. Taip pat svarbu stebėti save, kada mes esame liūdni, suirzę, kada patiriame stresą, ir atvirai tai pasakyti savo namiškiams bei stengtis ieškoti tam išeičių.

Be viso to, svarbu nepamiršti ir fizinių bei dvasinių pratimų savo kasdienybėje. Praktikuokime tai patys ir kartu su savo šeima.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Dabar yra nuostabus laikas atsigręžti vienam į kitą

Malachijo pranašystėje sakoma, kas nutiks Viešpaties dienai ateinant. Sakoma, kad Dievas siųs pranašą Eliją, kuris atgręš tėvų širdis į vaikus ir vaikų širdis į tėvus. Karantinas yra nereali galimybė atsigręžti vieniems į kitus šeimoje: tėvams – į vaikus, vaikams – į tėvus ir taip sustiprinti šeimą. Negalvokime apie tai, ko netekome, o pagalvokime apie tai, ką gero galime iš to gauti.

Nuo karantino nepabėgsime. Ne visada nuo mūsų priklauso daugybė dalykų, tačiau visada nuo mūsų priklauso tai, kaip į juos pasižiūrėsime ir kaip tuo pasinaudosime. Dievas yra gyvas ir veikia net tokiose situacijoje. Nors ir Jo keliai nežinomi, Biblijoje mums duotas pažadas, kad tikinčiajam visa išeina į gera.

Laidą pristato šeimos centras „Kartu saldu“.

Parengė Skaistė Tumulytė

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.