2021 02 14
Vidutinis skaitymo laikas:
Kas yra VPN ir kodėl jis gali Jums būti naudingas?

Vis dažnėjant kibernetinėms atakoms, eiliniai interneto vartotojai pradeda labiau rūpintis savo saugumu. Kūrybiškiau ir rimčiau žvelgiama į slaptažodžius, antivirusinės programos naudojamos ne tik kompiuteriuose, bet ir mobiliuosiuose telefonuose, dažnas vartotojas įgalina dviejų veiksnių autentifikaciją savo paskyrose. Tai tik maža dalis priemonių, kurių galite imtis jau dabar, kad apsaugotumėte savo duomenis internete. Bet yra dar vienas, galbūt mažiau žinomas įrankis, padėsiantis užtikrinti jūsų saugumą – VPN. Kas tai ir kodėl jums galėtų praversti?
Kas yra VPN ir kaip jis veikia?
VPN (angl. Virtual Private Network) tai virtualus privatus tinklas. Juo naudodamiesi galite paslėpti savo IP adresą (taigi ir lokaciją) nuo visų trečiųjų šalių ir užšifruoti visą duomenų srautą, keliaujantį iš jūsų įrenginio ir į jį. Taip apsaugosite savo duomenis nuo kibernetinių nusikaltėlių, išvengsite įkyrių reklamų ir būsite tikri, kad jūsų privati informacija išliks saugi.
Modernios VPN programėlės yra draugiškos vartotojams, taigi jomis gali naudotis ir minimalius kompiuterinius įgūdžius turintys žmonės. Pavyzdžiui, naudojantis vienu iš populiariausių VPN tiekėjo pasaulyje NordVPN programėle, užtenka paspausti vos vieną mygtuką ir jūsų interneto srautas būna apsaugotas. Kaip tai veikia?
VPN paslaugų tiekėjai dažniausiai turi tūkstančius serverių visame pasaulyje. Jūs, naudodami VPN programėlę, prisijungiate prie vieno iš jų. Kai tai padarote, visi jūsų duomenys užšifruojami naudojant modernius algoritmus – prireiktų milijonų metų norint juos iššifruoti. Šio proceso metu jums taip pat suteikiamas naujas IP adresas, o tikrasis išlieka paslėptas visą laiką kai esate prisijungę prie VPN serverio.
Kodėl jums gali būti naudingas VPN?
Kiekvieną kartą kai naršote internete, jūsų naršyklė pirmiausiai prisijungia prie interneto tiekėjo, kuris jūsų srautą nukreipia į puslapį, kurį norite aplankyti. Šio proceso metu jūsų interneto tiekėjas mato tinklapius, kuriuose lankotės ir kiek laiko juose praleidžiate. O jeigu jūsų lankoma internetinė svetainė nėra tinkamai apsaugota, interneto tiekėjas galės matyti dar daugiau – kiekvieną paspaustą nuorodą, kiekvieną polapį ar straipsnį, kurį toje svetainėje atsidarysite. Taip pat ir visus duomenis, kuriuos ten suvesite, pavyzdžiui, slaptažodžius ar mokėjimo kortelės informaciją.
Tokie duomenys yra kaupiami ir panaudojami tikslinėms reklamoms kurti. Būtent dėl šios priežasties vieną kartą pasidomėję slidinėjimo prekėmis, iškart pradedate matyti reklamas skatinančias pirkti slides, šalmus ir keliones į slidinėjimo kurortus.
Šią informaciją mato ne tik jūsų interneto tiekėjas, bet ir tinklo administratorius jūsų biure, bibliotekoje, universitete ar kitoje įstaigoje. O jeigu susigundysite nemokamu interneto ryšiu kavinėje, oro uoste ar viešbutyje, tikėtina, kad jūsų duomenis galės matyti bet kas, turintis bent minimalių programavimo sugebėjimų.
Vienas iš tokių problemų sprendimo būdų yra VPN. Kai prisijungiate prie VPN serverio, jūsų duomenys atsiduria virtualiame tunelyje – niekas negali patekti vidun, jų perskaityti, pakeisti ar nukreipti.
Ar VPN naudojimas yra legalus ir saugus?
VPN naudojimas yra visiškai legalus daugumoje pasaulio šalių, išskyrus autoritarinius režimus. Pavyzdžiui, Kinijoje VPN tiekėjų paslaugos yra blokuojamos, kad Kinijos piliečiai negalėtų jomis pasinaudoję apeiti valdžios cenzūros mechanizmų. Tačiau vakarų pasaulyje VPN yra labai svarbus įrankis daugelio privačių ir biudžetinių įstaigų darbe. Jis ypač reikalingas nuotolinio darbo organizavimui – naudodami VPN, darbuotojai gali saugiai prisijungti prie darbo serverių iš savo namų.
Jeigu pasirinksite patikimą VPN tiekėją, VPN naudoti bus visiškai saugu. Tačiau nesusigundykite nemokamomis paslaugomis. Paieškoję nesunkiai rastumėte daug nemokamų šio įrankio versijų, bet susimokėti vis tiek teks, tik ne pinigais, o savo asmeniniais duomenimis. Nemokami VPN tiekėjai turi kažkaip užsidirbti – juk reikia išlaikyti darbuotojus ir visą infrastruktūrą. Jie tai daro rinkdami ir parduodami jūsų duomenis, naudodami jūsų prietaisus mokių klientų interneto srauto nukreipimui ar tiesiog užversdami jus įkyriomis reklamomis.
Visada vertėtų rinktis VPN tiekėją, kuris gerbia savo klientų teisę į privatumą. Pavyzdžiui, NordVPN nerenka jokių duomenų apie savo vartotojus, todėl būsite tikri, kad jūsų informacija išliks privati. Šiuo metu dvejų metų planą galite įsigyti su 68% nuolaida. Be to, jeigu paslauga jūsų netenkintų, per mėnesį galėsite susigrąžinti sumokėtus pinigus.
Partnerių informacija
Naujausi

Lvive įkurtas centras karo žaizdas patyrusių vaikų reabilitacijai

Ukrainos prezidentas: popiežius remia ukrainiečius

Aktorius V. Anužis apie spektaklį „Tėtis“: „Viskas sudėta taip, kad priverstų žmogų mąstyti. Apie kitą žmogų“

Papiktinimai, atsiteisimas ir išgydymas

Neįmanoma išsaugoti genių, nesaugant jų buveinių

Paskutinis paminklas signatarui

Kuo nustebinti visko ragavusius tėčius? Trys išskirtinių mėsainių receptai

Italų rašytojas M. De Franchi: „Bergždžia apsimesti, kad blogis neegzistuoja“

Laikas prieš amžinybę

VDU kviečia į susitikimą su prof. Birute Galdikas

Psichoterapeutas E. Laurinaitis: pagyrimas – pagrindinis stimulas vaikui tobulėti
