2022 08 05
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Kaune – jautri Holokausto istoriją menanti paroda „Iš tamsos“

Rugpjūčio 4 d. Kaune, pastate greta Istorinės LR Prezidentūros (Gimnazijos g. 4), atidaryta litvakės Jenny Kagan paroda „Iš tamsos“ (parodos prodiuserė – Justina Petrulionytė-Sabonienė). Savo tėvų – kauniečių Juozapo Kagano ir Margaritos Štromaitės – Holokausto išgyvenimo istoriją papasakoti pasiryžusi menininkė pakvietė leistis į skaudžius, tačiau vilties kupinus prisiminimus, kuriuose veriasi ne tik asmeniniai jos šeimos likimo vingiai, bet ir Antrojo pasaulinio karo įvykių Lietuvoje paveikslas.
„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa „Atminties biuras“ siekia papasakoti istorijas apie visas kultūrines bendruomenes, prisiminti ir šviesius, ir tamsius istorijos puslapius, ypač tuos, kuriuos per ilgai buvome linkę užmiršti. J. Kagan perpasakota Juozapo ir Margaritos istorija atskleidžia ne tik jų šeimos tragediją, bet ir dalį Holokausto įvykių Lietuvoje, Kaune. Labai svarbu tai, kad ši istorija sugrįžo į miestą, kuriame ir turėtų būti papasakota“, – atidarymo metu teigė parodos prodiuserė J. Petrulionytė-Sabonienė.
Menininkė J. Kagan, kauniečių J. Kagano ir M. Štromaitės dukra, užaugo Jungtinėje Karalystėje, apsupta istorijų apie prieškario ir karo metų Lietuvą. Jos dėdė iš mamos pusės buvo politologas Aleksandras Štromas, teta – teatrologė Irena Veisaitė. Senelis Jurgis Štromas – tarpukariu Kaune veikusio kino teatro „Pasaka“ savininkas. Jiems ir daliai šeimos narių iš abiejų pusių teko pergyventi Holokausto žiaurumus. Deja, išgyveno tik dalis jų.
Menininkės tėvai susipažino ir susituokė Kauno gete. Negailestingas istorijos vingis, kitaip nei daugybei artimųjų, jiems baigėsi laimingai – pora išgyveno karą slapstydamasi. Padedami lietuvio Vytauto Rinkevičiaus, geležies liejykloje, kurioje tėtis dirbo kaip geto kalinys, jie įsirengė slėptuvę – medinę dėžę, kurioje išgyveno maždaug 9 mėnesius. Galiausiai gyvenimas juos atvedė į Jungtinę Karalystę.
Toji medinė dėžė – tėvų slėptuvė – tapo parodos „Iš tamsos“ šaknimis, savotišku leitmotyvu. Pati menininkė teigia: „Tai istorija apie priespaudą ir persekiojimą, nesuvokiamą netektį ir siaubą, bet visų pirma tai meilės bei išlikimo istorija.“
Paroda „Iš tamsos“ svarbi ne tik miesto, bet ir nacionaliniu lygiu, ji atskleidžia sudėtingą Lietuvos ir Kauno istorinį kontekstą. Prieš Antrąjį pasaulinį karą mieste gyveno beveik 40 000 žydų. J. Kagan itin detaliai ir jautriai prisimena jų istorijas, kurios šiandienio karo akivaizdoje tampa dar artimesnės ir aktualesnės.




Parodoje – galimybė laisvai tyrinėti eksponatus
Interaktyvi paroda „Iš tamsos“ lankytojus pasitinka savotiškame laukiamajame – parodą rekomenduojama apžiūrėti vaikštant itin mažomis grupėmis, tad norint išvysti ekspoziciją gali tekti šiek tiek palaukti. Tai padaryti tikrai verta, nes paroda suteikia galimybę leistis į itin asmenišką kelionę – dalį eksponatų galima paimti į rankas, tyrinėti patiems atsiverčiant dienoraščių ištraukas, pakėlus suskambantį telefoną ar atsidarant skirtingose vietose išdėstytus lagaminus.
J. Kagan šeimos ir artimųjų nuotraukos, sukrečiantis žaidimų kambarys, instaliacijos ir garso įrašai leidžia visomis juslėmis patirti sudėtingo laikotarpio atmosferą, detales, jauseną. Keliaujant iš vieno kambario į kitą, veriasi šiandien sunkiai suvokiama žmonijos tragedija, kurioje, kaip ir visuose išgyvenimuose, netrūksta žmogiškumo, drąsos, pasiaukojimo, o svarbiausia – vilties.
„Man buvo svarbu, kad parodoje būtų kažkas, kuo žmonės galėtų pasimėgauti. Žinau, kad tai skamba kvailai, bet jei jau ketini prašyti žmonių klausytis istorijos, turi suteikti jiems galimybę mėgautis patirtimi. Noriu kalbėtis su jaunais žmonėmis, – apie unikalų parodos formatą anksčiau pasakojo menininkė J. Kagan. – Mano mama visada norėjo rasti būdą savo istoriją perteikti taip, kad tai nebūtų paprastas linijinis pasakojimas. Per savo gyvenimą neradusi tokio būdo, ji man paliko pasakojimus ir viltį, kad jos istorija pergyvens ją pačią.“
Paroda „Iš tamsos“ – Istorijų festivalio dalis
Duris atvėrusi paroda „Iš tamsos“ – „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ organizuojamo Istorijų festivalio dalis. Iki lapkričio pabaigos truksiančia programa siekiama žadinti daugiatautę Kauno ir jo apylinkių atmintį, skatinti savo miesto ar miestelio, jo istorijos ir savęs pažinimą.
Festivalio repertuare – parodos, koncertai, spektakliai ir ekskursijos. Istorijų festivalis – bandymas į šį miestą sugrąžinti miesto pirmtakų – įvairių tautybių kauniečių – likimus ir istorijas. Daugiau apie projektą ir visą renginių programą rasite čia.
Paroda „Iš tamsos“ Gimnazijos g. 4, šalia Istorinės LR Prezidentūros Kaune, veiks iki spalio 30 d. „Iš tamsos“ prodiuserė – Justina Petrulionytė-Sabonienė, programos kuratorė – Daiva Price. Parodos organizatorius – „Kaunas 2022“.
Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite Kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.
Naujausi

„Superjavai“ grikiai ir avižos: naudingi ne tik grūdai, bet ir žiedai bei lapai

Bijome to, ko nesuprantame: psichiatrė paaiškino, kas yra intelekto ir psichosocialinė negalia

Kun. D. Graževič: paprastumas ir buvimas savimi dažniausiai uždega

Knygų restauratorių tikrovė: trupantys lapai, popieriaus liejimo mašina ir netikėti radiniai

Lietuvoje lankosi Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I

Savivaldos rinkimai: istorinė R. Duchnevič pergalė Vilniaus rajone, Vilniuje nugalėjo V. Benkunskas

Savivaldos rinkimų pamokos

Kard. S. Tamkevičiaus pašaukimas (XVII). Žiūrėti į Betliejaus žvaigždę

„Poetas“ – saugus žaidimas su žiūrovu

Karo žanrai

Vieta, kurioje skleidžiasi Dievo Gailestingumo žinia
