Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2023 01 19

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kauno muzikinio teatro sodelyje bus įamžintas maestro Petro Bingelio atminimas

Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis. Rolando Vaizgėlos nuotrauka

2023 m. profesorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Kauno valstybinio choro įkūrėjas ir ilgametis vadovas Petras Bingelis būtų pasitikęs aštuoniasdešimtmečio jubiliejų. Kad ir kaip būtų skaudu, šis jubiliejus – nuspalvintas netektimi. Prieš dvejus metus garbingasis Maestro pralaimėjo kovą su klastinga liga. Bet visų atmintyje liko jo ypatinga šypsena, nuveikti darbai ir neeilinės asmenybės aura, lydėjusi P. Bingelį visose jo veiklos srityse.

Minint neabejotinai vienos ryškiausių šių dienų kultūros asmenybių, Kauno miesto garbės piliečio prof. Petro Bingelio 80-ąsias gimimo metines, Kauno muzikinio teatro sodelyje šalia žymiausių XX a. Lietuvos kompozitorių ir operos solistų – Česlovo Sasnausko, Miko Petrausko, Juozo Gruodžio, Kipro Petrausko, Stasio Šimkaus – paminklų iškils skulptoriaus Stasio Žirgulio sukurtas P. Bingelio memorialinis biustas. Iškilminga paminklo atidengimo ceremonija vyks sausio 21 d., šeštadienį, 15 val. P. Bingelio atminimas įamžintas Kauno miesto savivaldybės programos „Kauno akcentai“ lėšomis.

Po ceremonijos Kauno valstybinis choras kviečia pagerbti kolektyvo įkūrėjo ir ilgamečio vadovo atminimą Kauno valstybinės filharmonijos scenoje, skambant iškiliausiems chorams iš romantizmo epochos genijų Giuseppe Verdi ir Richardo Wagnerio operų. Koncerto metu skambės citatos ir prisiminimų fragmentai, pasakojantys apie P. Bingelio veiklą, taip pat bus demonstruojamas trumpo metražo filmas, sukurtas Maestro penkiasdešimtmečio proga.

Didžioji P. Bingelio veiklos ir gyvenimo dalis siejosi su Kauno miestu. Baigęs Lietuvos valstybinę konservatoriją jis tapo Kauno valstybinio choro meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu. Ši veiklos sritis jam visuomet išliko prioritetinė. Per daugiau nei pusšimtį metų jo vadovaujamas kolektyvas tapo visame pasaulyje pripažintu ir vertinamu choru.

Maestro Petras Bingelis pirmajame koncerte Vilniaus filharmonijoje 1970 m. KVC archyvo nuotrauka
Kauno valstybinis choras ir Petras Bingelis 1971 m. Kauno valstybinės filharmonijos archyvo nuotrauka

Kūrybinis P. Bingelio kelias buvo paženklintas stažuote Felixo Mendelssohno-Bartholdy aukštojoje mokykloje, darbu Vilniaus pučiamųjų instrumentų orkestre „Trimitas“, vyrų chore „Varpas“ ir Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Be P. Bingelio neįsivaizduojamos Kauno, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių dainų šventės, jo dėka Pažaislio muzikos festivalis tapo vienu iš prestižinių Lietuvos muzikos renginių.

Pedagoginį darbą pradėjęs Lietuvos valstybinėje konservatorijoje P. Bingelis tapo vienu iš Kauno fakulteto įsteigimo iniciatorių. Jis buvo Muzikos teorijos ir pedagogikos katedros profesorius, ilgą laiką vadovavo katedrai, darbavosi universiteto senate, išugdė būrį talentingų chorvedžių ir dirigentų.

Jo nuopelnai įvertinti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi, Šv. Lozoriaus ordino Didžiojo komandoro kryžiaus ordinu, įsimintiniausio 2004 m. Kauno menininko titulu, I laipsnio Santakos garbės ženklu, Kauno miesto garbės piliečio vardu, „Auksinės krivūlės“ riterio apdovanojimu, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Kauno valstybinės filharmonijos informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite