2020 11 07

Valdas Kilpys

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kelios mintys dėl Prezidentūroje „priglaustos“ konferencijos

Valdas Kilpys. Evgenios Levin nuotrauka

Nacionalinio transliuotojo interneto svetainėje akis užkliuvo už antraštės apie „Prezidentūroje priglaustą konferenciją“. Kas per renginys ir ką čia Prezidentūra glausto? – pagalvojau, įtardamas ne visai malonius dalykus. Neapsirikau.

Rašoma apie vos prieš savaitę Prezidentūroje vykusią mokslinę praktinę konferenciją „Valstybės pareiga padėti moterims krizinio nėštumo situacijoje. Galimybės ir problemos“. Savotiškai taip mintys dėliojamos…

Pirmiausia eksperčių vietą minėtame straipsnyje uzurpuoja dvi moterys, kurios gerai žinomos vienpusėmis pažiūromis dėl abortų: Seimo narė Dovilė Šakalienė ir VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorė Natalija Arlauskaitė. Apie kitos pusės požiūrį pamirštama, tiksliau, teksto pabaigoje jis pateikiamas kaip atsiprašinėjimas po padarytos „klaidos“, vieniems surengus, o kitiems „priglaudus“ šią konferenciją.

Tekstas sukonstruotas taip, kad nebeaišku, apie ką rašoma: apie „prasikaltusią“ Dianą Nausėdienę (o su ja ir visą Prezidentūrą, kuri „glausto“ prašalaičius), abortų draudimus (ar propagandą) ar, galiausiai, Lietuvos ir Lenkijos santykius. Sąmoningai painiojami keli diskursai reiškiant susirūpinimą „moters reprodukcinėmis teisėmis“.

Ką gi, nieko naujo. Skaitome toliau.

TSPMI profesorė tiksliai įvardija manipuliavimo sąvokomis svarbą tvirtindama, kad „pati sąvoka „krizinis nėštumas“ yra tų pačių konferencijoje dalyvaujančių organizacijų sąvokinės kūrybos vaisius“.

Nueita per toli: pasaulyje veikiantys Crisis pregnancy centrai vadinasi būtent taip, ką jau kalbėti apie medicinos žodyne (Segen’s Medical Dictionary 2012 Farlex, Inc) randamą aiškų apibrėžimą, kuriame teigiama, kad tai planuotas arba neplanuotas nėštumas, kuris dėl įvairių priežasčių tampa rimta problema moteriai.

Diana Nausėdienė. Roberto Dačkaus / Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotrauka

Beje, „sąvokų karai“ šiuo metu yra esminis faktorius kalbant apie kovą dėl žmonių protų. Tai atskiro straipsnio tema. Tiesą sakant, šį metodą naudoja patys „mirties kultūros“ adeptai. Tačiau svarbu kas kita: sąvokų pakeitimas yra pats tikriausias melavimas. O tai yra kliūtis reikštis laisvai valiai. Spaudimas moteriai rinktis abortą gali įgauti įvairiausių išraiškų, įskaitant ir neteisingą informaciją apie vaisiaus vystymąsi, melavimą apie galimas alternatyvas ar mokslinės tiesos iškraipymą, jog „embrionas yra moters kūno dalis“.

„Tokia Prezidentūros globa gali ir tikriausiai turi būti suvokiama kaip politinis gestas, o ne šiaip pirmosios ponios dalyvavimas jautrių problemų sprendime“, – tvirtina N. Arlauskaitė. Po tokio teiginio nusvyra rankos: kas galėtų paaiškinti, koks turėtų būti D. Nausėdienės veikimas įvairiose srityse (ne tik aptariamojoje), kad išliktų nepolitinis? Ir kuo blogas tas „politinis veikimas“? Regis, būtent dėl jo, politinio veikimo, ši ponia ir yra Pirmoji.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Abi „priglaustą konferenciją“ smerkiančios ir susirūpinimą reiškiančios pašnekovės it susitarusios tvirtina, kad valstybė šitaip rengiasi riboti saugaus aborto atlikimo galimybes. Bandymas surasti bent vieną argumentą, iš kur kyla šis ne kartą kartojamas teiginys, baigėsi nesėkme. Argumentų tiesiog nėra. Tačiau nesikuklinama tvirtinti, kad pati konferencija buvo nepakankamai mokslinga.

Įdomių dalykų kartais pripasakoja vadinamieji ekspertai. Su tuo ir sveikinu beprasidedančio karantino proga. Laiko analizei rasis dar daugiau…