Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 03 23

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo ir skaitymo laikas

49 min.

Kiaurai grotas. Ar kalėjime yra vietos žmogiškumui?

Trečiame „Kiaurai grotas“ epizode – pokalbis su Kęstučiu Dvarecku – kunigu, priklausomų asmenų reabilitacijos ir reintegracijos bendruomenės „Aš esu“ įkūrėju. Kęstutis lanko kalinius įvairiose įkalinimo įstaigose, tad yra puikiai susipažinęs su Lietuvos kalėjimų situacija. Panevėžio pataisos namai, kuriuose šiuo metu yra tinklalaidės pradžioje kalbėjusi nuteistoji, anot Kęstučio – vienas geresnių pavyzdžių.

Anot pašnekovo, kitose Lietuvos įkalinimo įstaigose situacija yra daug blogesnė: žmonės, turintys priklausomybių, nesulaukia kokybiškos pagalbos, o profesionalios psichologinės terapijos trūkumas tik dar labiau gilina jau esamas problemas, su kuriomis į kalėjimus patenka nuteistieji.

K. Dvarecko patirtis rodo, kad daugelis už grotų patekusių suaugusiųjų nori keistis ir supranta, kad kriminalinis gyvenimo būdas laimės neatneš. Sunkiau savo situaciją suvokia jaunieji nusikaltėliai, kurių akyse kriminalinis pasaulis dažnai romantizuojamas, o nuteisimas suvokiamas kaip nusikaltėlio garbės reikalas.

Ko reikia, kad nuteistieji norėtų keistis? Visų pirma, anot pašnekovo, jie turi objektyviai įvertinti savo veiksmus ir priimti save. 

„Tik pripažinęs save gali prisiimti atsakomybę už savo veiksmus“, – teigia kunigas. Pirmas žingsnis į pripažinimą – nustoti neigti esamas problemas. Paradoksalu, kad toks neigimas būdingas ne tik kaliniams, bet ir pačiai įkalinimo sistemai, kuri, bent jau šiandien, yra akla savo klaidoms. Tokia ydinga sistema kenkia ne tik joje atsidūrusiam žmogui, bet ir gyvenantiesiems laisvėje. Kaip? Apie tai šiame „Kiaurai grotas“ epizode.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite