2020 05 17
Integracijos centras
Klausymo ir skaitymo laikas
Kiaurai grotas. Ar nusikaltimas – vyrų reikalas?

Tinklalaidėje „Kiaurai grotas“ šįkart kalbame apie lyties konstravimą ir vaidmenį įkalinimo įstaigoje. Kas yra vyriška ir moteriška kalėjime? Kaip nuteistieji kuria savo vyriškumą / moteriškumą ir kodėl tai tampa svarbu? Į šiuos ir kitus klausimus epizode atsako dr. Rūta Vaičiūnienė, kuri šiuo metu savo mokslinę veiklą vykdo Lietuvos teisės institute.
Kriminologinė literatūra ir tyrimai rodo, kad nusikalstamas elgesys dažnai yra panaudojamas kaip tam tikras vyriškumo įprasminimo resursas, kai kitos priemonės yra neprieinamos. Jauni vaikinai, kurie užauga sunkiose socialinėse sąlygose ir neįgauna reikiamų socioemocinių įgūdžių, savo vyriškumą (galios įgavimą) gali pasirinkti konstruoti pasitelkdami nusikalstamą elgesį. Kriminalinis gyvenimo būdas leidžia jaunuoliams patenkinti tokius stereotipiško vyriškumo poreikius kaip finansų užsitikrinimas ir socialinis statusas.
Kalbėdama apie moteris dr. R. Vaičiūnienė pastebi, kad moteriškumas su nusikalstamu elgesiu nesiejamas. Atvirkščiai, atlikti pokalbiai su kalinčiomis moterimis rodo, kad jos jaučia didelį visuomenės spaudimą ir stigmatizaciją – susidaro įspūdis, kad visuomenėje moterims nusikaltimas atleidžiamas sunkiau nei vyrams. Vyrauja įsitikinimas, kad moteriškumas ir nusikalstamas elgesys – nedera.
Vyriškumo formavimas pasitelkiant nusikaltimą ir moteriškumo priešinimas su nusikalstamu elgesiu – tik keli lytiškumo ir krimalinio pasaulio dinamikos niuansai, kuriuos aptariame šiame epizode. Kaip įkalinimas priverčia kurti savo lytį iš naujo? Kodėl pastebima, kad bausmę atliekančios moterys ir vyrai dažnai ima sustiprintai išreikšti savo moteriškumą / vyriškumą? Apie viską išgirstite šioje tinklalaidėje „Kiaurai grotas“.
Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.
Naujausi

„Kostas tik vabalėlis po Didžiojo nelabojo kerziniais.“ Prof. V. Landsbergio pasvarstymai apie filmą „Poetas“

Naujas delegatas užsienio lietuvių katalikų sielovadai – arkivysk. Lionginas Virbalas

Prof. D. Budrytė: atminties karai yra labai matomi, kai susiduria partizaninio karo ir Holokausto atmintis

Tarp apdovanotųjų Vilniaus Šv. Kristoforo statulėlėmis – ir padedantieji Ukrainai

„Azovstalio“ karys: „Nenorėjau mirti apimtas baimės…“

Istorikas T. Snyderis: kodėl pasauliui reikia Ukrainos pergalės?

Pal. J. Matulaitis kunigams: rūpinkimės, kad žmonės, į mus pažvelgę, Kristų pamatytų

„Prašau vieno dalyko – laikykite mane Kristaus tarnu“

Okupuotas juokas: humoro fenomenas Holokausto kontekste

Kun. A. Ferrari OFM Conv.: „Bažnyčia keičiasi, apsivalo, vis labiau tampa savimi“

Įrašai nedega. Dega politinės karjeros
