Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2020 05 10

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo ir skaitymo laikas

54 min.

Kiaurai grotas. Įkalinti laike: informacijos stoka ir atsilikimas

Unsplash.com nuotrauka

Devintajame tinklalaidžių „Kiaurai grotas“ epizode kviečiame atkreipti dėmesį į izoliacijos sukuriamą technologinį atsilikimą. Jei po 10 metų bausmės šiandien išeitumėte iš kalėjimo, reikėtų susipažinti su daugeliu dalykų: išmaniaisiais telefonais, socialiniais tinklais, „Revolut“ ar net kaip užsisakyti maistą iš „McDonald’s“.

Epizodas prasideda nuo Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančios moters pasakojimo apie tai, kas yra prieinama už grotų, o su kuo tenka atsisveikinti. Galime sakyti, kad kalėjimas įkalina nuteistuosius laike, nes jie į visuomenę grįžta su tomis technologinėmis žiniomis, su kuriomis atėjo, o gal net ir prastesnėmis: „Reikės mokytis visko iš naujo, nes po tiek laiko jau nelabai kažką atsimeni.“

Jokio interneto ar telefono. Lieka tik parinkti puslapiai bendro naudojimo kompiuteryje (teisinė informacija) ir apribota televizija. Šiandien daugelis esame taip įpratę prie informacinio srauto ir jo suteikiamų galimybių, kad kalėjimo sukeliama informacinė atskirtis gali savaime tapti nauju iššūkiu. Apie tai, kaip su tokiais poreikių apribojimais susitaiko nuteistieji, pasakoja psichologė Rosita Pipirienė. Pasak jos, svarbiausia, kad žmogus tokiose sąlygose nepasiduotų apatijai ir pradėtų klausti: „Ką turiu? Kuo galiu pasinaudoti?“.

Šiuo epizodu norime aktreipti dėmesį į kompleksinius iššūkius, su kuriais susiduria į laisvę įšėję kaliniai. Technologinis atsilikimas yra vienas iš jų. Šiandien informacinis raštingumas apimas visas gyvenimo sritis, o spragos savaime gali sukelti sunkumų tiek asmeniniame, tiek profesiniame gyvenime.

Kalėjimas ar pataisos namai turėtų padėti nuteistiesiems grįžti į visuomenę, tačiau dabartinė situacija kalbant apie informacines technologijas tik dar labiau apriboja ir apsunkina reintegracijos (grįžimo į visuomenę) procesą.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu