Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 04 12

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo ir skaitymo laikas

49 min.

Kiaurai grotas. Ką sąmoningumo praktika reiškia kaliniams?

Pixabay.com nuotrauka

Šiame epizode kalbame apie emocijas ir jausmus: kas nutinka su žmogumi, kai jis pradeda atpažinti savo vidinį pasaulį ir juo dalintis? Emocinis intelektas, sąmoningumas, empatija sau ir kitiems – tai praktikos, apie kurias dažniausiai girdime įvairiose savęs lavinimo stovyklose, jogos studijose, gyvenimo būdo tinklalaidėse arba savipagalbos knygose. Šįkart kviečiame paklausyti, kaip šios praktikos veikia kalėjime ir kokį pokytį gali sukurti nusikaltusio pasaulyje.

Kaip pasakoja šio „Kiaurai grotas“ epizodo herojės, kai imi pažinti nusikaltusio ir laisvėje gyvenančio žmogaus pasaulį, supranti, kad jie kardinaliai skiriasi. Su kalinčiais jaunuoliais Kaune dirbusi psichologė Evelina Stepšytė pastebi, kad jie dažniausiai nesupranta, kaip veikia visuomenė: kokio atlyginimo užtenka baziniams poreikiams, kam reikalingi mokesčiai, kaip gauti darbą ir panašiai.

„Jų vaikystė dažniausiai būna sunki, ir joje tenka mokytis visų pirma, kaip išgyventi, o ne kitų socioemocinių įgūdžių“, – teigia E. Stepšytė.

Taigi jausmai ir emocijos, kurių, kaip ir kiekvienas iš mūsų, nusikaltusieji patiria begalę, lieka neatpažinti, o vidinis pasaulis pasislepia po agresijos, ironijos, sarkazmo ir pykčio siena. Galiausiai nusikaltusieji lieka įkalinti ne tik už grotų, bet ir savo pačių sukurtame kalėjime.

Apie tai, kaip išeiti iš savo vidinio kalėjimo, pasakoja Panevėžio moterų pataisos namų auklėtinė. Jos pasakojimas įkvėps ne vieną: „Keičiantis mąstymui, keičiasi ir fizinis pasaulis.“ Atradusi sąmoningumą – gebėjimą stebėti savo emocijas, mintis ir patyrimus tarsi per atstumą – ji teigia, kad kartu atrado ir kelią, vedantį iš kriminalinio pasaulio. Iš pradžių pradėjusi tyrinėti savo vidinį pasaulį, vėliau įkvėpė tai daryti ir kitas auklėtines. Šiandien jos turi savo jėgomis įkurtą sąmoningumo grupę, kurioje, kaip pačios sako, vyksta neįtikėtinų dalykų.

Per atvirus pokalbius kalinčios moterys ima atsiverti, analizuoti tai, kaip jaučiasi, ir dalintis svajonėmis: „Tu net negalvojai, kad tas žmogus išvis kažkokių svajonių turi. Pradeda kalbėti ir tos, kurios yra labiausiai užsidariusios.“

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.