Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2020 05 05

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo ir skaitymo laikas

61 min.

Kiaurai grotas. Kaip konfliktus sprendžia mediacija?

Unsplash.com nuotrauka

Šiame „Kiaurai grotas“ epizode kalbame su Lietuvos probacijos tarnybos mediatore Roberta Petkevičiūte. Mediacija Lietuvoje gyvuoja jau 15 metų, o nuo 2020 m. sausio mėn. jau yra ir privaloma taikyti civilinių santykių ir skyrybų bylose.

Tiems, kas apie mediaciją girdi pirmą kartą, trumpai pristatome, kad mediacija – tai tarpininkavimas sprendžiant konfliktus, ji papildo esamą teisinę sistemą.

Mediacijos metu konfliktuojančios šalys su mediatoriaus pagalba gali pačios bandyti išspręsti kilusį konfliktą. Šis procesas leidžia išvengti teismo ir dažnai, kaip sako R. Petkevičiūtė, teigiamai veikia konflikte dalyvaujančias šalis. Tiesiogiai spręsdami konfliktą žmonės patys gali taisyti savo tarpusavio santykius.

Tiesa, mediacija gali vykti tik tada, jei dalyviai savanoriškai nusprendžia dalyvauti šiame procese. Vadinasi, abi pusės turi būti pasirengusios tartis, diskutuoti ir aktyviai dalyvauti sprendimų paieškose. Aktyvus dalyvavimas ypač svarbus ir dėl to, kad mediacijoje sprendimus turi priimti patys dalyviai.

Mediatorius, kuris visą procesą privalo išlikti nešališkas, gali tik prižiūrėti pačią dialogo eigą. „Tam tikra prasme mediatorius yra kaip žaibolaidis, kuris sugeria ir sulygina įvairias emocijas“, – paaiškina R. Petkevičiūtė.

Mediatoriaus profesija skamba kaip darbas, kuri galėtumėte daryti? Šiandien Lietuvoje mediatoriais gali tapti visi, kurie jau turi aukštąjį išsilavinimą ir papildomai išklauso specialų kursą šiai profesijai įgyti. Kaip teigia R. Petkevičiūtė, Lietuvoje daugiausia mediatoriais tampa teisininkai, tačiau tai nereiškia, kad ši profesija yra skirta tik jiems.

„Dalyvaujant mokymuose Norvegijoje mums sakė, kad geriausios mediatorės yra kirpėjos“, – dalinasi R. Petkevičiūtė.

Taigi šiame „Kiaurai grotas“ epizode kalbame apie novatoriškus konfliktų sprendimo būdus. Skirtingai nei teisminiame procese, mediacijoje konfliktą valdo patys jo dalyviai – dialogo eiga ir sprendimai yra jų rankose. Toks dalyvavimas ir savarankiškumas leidžia pačioms šalis daugiau suprasti apie save ir kitus, rasti konflikto priežastis ir net pajausti palengvėjimą.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu