Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2020 04 26

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo laikas:

51 min.

Kiaurai grotas. Kaip nenuteisti savęs, kai tave nuteisia visuomenė?

Unsplash.com nuotrauka

Apie tai, kaip mus keičia pasikeitusi aplinka ir kaip galime sau padėti, šiame epizode pasakoja gydytoja psichiatrė Ieva Viltrakytė. Nors ir kalbame apie tai, kaip jaučiasi kaliniai atsidūrę už grotų, būsenas, apie kurias kalbės Ieva, manome, kad atpažinsite ir savyje. Juk visiems mums teko atsisveikinti su daugeliu laisvių, priimti naujas taisykles ir kiek įmanoma izoliuotis. Dabar visi savo kailiu jaučiame, ką reiškia izoliacija ir kokias būsenas ji mums sukelia.

Kaip teigia I. Viltrakytė, susidūrusi su sunkumais mūsų psichika imasi įvairių gynybos mechanizmų, kad apsaugotų save nuo traumos. Galimi gynybos mechanizmai yra realybės neigimas, persikėlimas į fantazijų pasaulį, perdėtas entuziazmas. Taigi, priklausomai nuo to, koks gynybos mechanizmas įsijungia atsidūrus kalėjime, nuteistieji dažnai pirmus mėnesius gyvena puoselėdami viltis greitai išeiti (fantazijų pasaulis), nepripažindami teismo nuosprendžio (realybės neigimas) ir pan. Galiausiai su laiku šie mechanizmai nustoja veikti, ir, kaip ir nustojus veikti vaistams nuo skausmo, žmogus pradeda matyti realybę tokią, kokia ji yra.

Be realybės priėmimo, nuteistieji susiduria ir su kitu psichologiniu iššūkiu – prisitaikyti prie naujų sąlygų ir kalėjimo bendruomenės. Apie asmenybės kaitos pokyčius savyje ankstesniame „Kiaurai grotas“ epizode pasakojusi Panevėžio moterų pataisos namų gyventoja pastebi, kad po poros metų kalėjime tapo labiau papykusi, labiau nervinga. Išmoko pastovėti už save. Ar galime sakyti, kad pasikeitusi aplinka keičia mūsų asmenybę?

Anot I. Viltrakytės, kiekvienas iš mūsų turime aibę savybių. Tai, kokios dominuoja ir labiausiai formuoja mūsų asmenybę, priklauso nuo daugelio faktorių, o aplinka yra vienas iš jų. Gyvenant kalėjime tenka akis į akį susipažinti su savo agresija, tačiau tai nereiškia, kad dažniau reikšdami pyktį tampame kažkuo kitu. Kaip teigia I. Viltrakytė, ši agresija – tai tos pačios asmenybės dalis, kuri tiesiog iki šiol neturėjo sąlygų pasireikšti.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite