2020 07 01

bernardinai.lt

Klausymo laikas:

50 min.

„Kiaurai grotas“. Kaip nenuteisti savęs, kai tave nuteisia visuomenė?

Nuotraukos autorius Šarūnas Mažeika/BFL © Baltijos fotografijos linija

Kaip mus keičia pasikeitusi aplinka ir kaip galime sau padėti, pasakoja gydytoja psichiatrė Ieva Viltrakytė. 

Laidoje kalbama apie tai, kaip įvairūs psichologiniai mechanizmai veikia žmogaus savęs suvokimą bendruomenėje ir visuomenėje: ypač tada, kai jis save suvokia arba yra suvokiamas kitų kaip „visuomenės priešas“.

„Kartais mes vis dėlto turime leisti žmonėms atsisakyti pagalbos. Jie turi teisę atsisakyti pagalbos. Jie turi teisę pasirinkti, jie turi teisę pasirinkti turėti savo požiūrį: savo požiūrį į tai, kas yra teisinga, o kas yra neteisinga. Žinoma, kol tai neperžengia kito žmogaus orumo, sveikatos ir gyvybės ribų“, – kalba psichiatrė.

„Kai žmogus prieš mus kilsteli antakį, ką mes galvojame? Ar jis kilstelėjo antakį, nes jis mane smerkia? Ar antakio kilstelėjimą interpretuosime kaip to žmogaus palaikymą. Tą patį galime interpretuoti visai kitaip“, – apie santykį su pasaulio reakcijomis į save pasakoja psichiatrė.

„Kiekvienas iš mūsų turi teisę pasitaisyti, kiekvienas turi gerų ir unikalių savybių“, – primena psichiatrė I. Viltrakytė.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius Tomas Lukaševičius. Iliustracijos autorius Tomas Karneckis. Projektą įgyvendina Všį „Integracijos centras“ Projekto informaciniai partneriai – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra Erasmus+ projekto „Second Chance“ dalis.