2020 06 18

bernardinai.lt

Klausymo laikas:

55 min.

„Kiaurai grotas“. Kaip skiriasi kalinių gyvenimas Lietuvoje, Olandijoje ir Peru?

Nuotraukos autorius Tomas Urbelionis/BFL© Baltijos fotografijos linija

Laidoje kalbamasi su Panevėžio pataisos namuose gyvenančia moterimi. Ji apibūdina, kuo skiriasi lietuviškos ir švediškos įkalinimo įstaigos. Abiejų šalių įkalinimo įstaigoje jai teko pabūti. 

„Lietuvoje žiūrima kaip į „žulikus. Jeigu padarai nusikaltimą ir nori paskambinti, tai niekas rimtai nežiūri. „O tai kam čia prisidirbai? Nereikėjo padaryti nusikaltimo, nereiktų ir skambinti, – kalba moteris.

Pataisos namų kolonijoje kalinti moteris pasakoja apie kelis mėnesius, kuriuos teko praleisti įkalinimo įstaigoje Švedijoje. Ją taip pat nustebino tai, kad net ir kalinio laikinas buvimas įstaigoje nebuvo „nurašytas“ kaip nesvarbus. Ji tikėjosi, kad niekas su ja nebendraus, nesistengs padėti, o buvo atvirkščiai: kiekvieną dieną vykdavo susitikimai su psichologu, socialiniu darbuotoju. Nepaisant to, kad ji įstaigoje buvo laikinai ir visi tai žinojo, į ją nebuvo pažiūrėta „pro pirštus. Ji nebuvo „kažkieno kito problema, „pereisianti kitiems, ji buvo žmogus, kuriam reikia padėti.

Moteris apibūdina, kas svarbu žmogui, kuris nori keistis: „[Reikia keisti] požiūrį į žmogų ir į galimybę žmogui keistis tuo būdu, koks jam yra tinkamas, o ne priverstinai. Priverstinai žmogaus nepakeisi. Galėtų būti daugiau individualumo. Kad žiūrėtų į žmogų kaip į individą, o ne kaip į kažkokią sugedusią masę, kuriai yra išrašytas receptas, kaip čia dabar pataisyti, – pasakoja laidos pašnekovė. 

„Man nepatinka tas žodis „pataisyti. Ne pasitaisyti turi, o žmogus turi pasikeisti pats. Niekas iš išorės negali jo paimti ir „pataisyti. Pats didžiausias skirtumas [kuo Lietuva skiriasi nuo Švedijos – red. past.], kad neperša, o klausia tavęs. Čia nėra dialogo, tavęs negirdi, turi šabloną, kuriuo vadovaujasi. Dabar jau yra tie pokyčiai, bet norėtųsi, kad jie būtų dar stipresni“, – teigia ji.

Penktame podkasto „Kiaurai grotas“ epizode taip pat kalbamasi apie įkalinimo įstaigas skirtingose šalyse. Kaip skiriasi kalinių gyvenimas Lietuvoje, Olandijoje ir Peru? Tomas kalbasi su Pietų Amerikoje kalinčius lietuvius lankiusiu prelatu Edmundu Putrimu, kurio istorijas galite išvysti 2018 m. Martyno Starkaus filme „Mulai.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius Tomas Lukaševičius. Iliustracijos autorius Tomas Karneckis. Projektą įgyvendina Všį „Integracijos centras“ Projekto informaciniai partneriai – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra Erasmus+ projekto „Second Chance“ dalis.