2020 04 05

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo ir skaitymo laikas

56 min.

Kiaurai grotas. Kuo skiriasi Lietuvos, Olandijos ir Peru kalėjimai?

Rež. Martyno Starkaus dokumentinio filmo „Mulai“ (2018 m., 88 min.) kadras. Dešinėje – prelatas Edmundas Putrimas, kairėje – lietuvis Gintas.

Penktame tinklalaidžių „Kiaurai grotas“ epizode pokalbis apie įkalinimo įstaigas skirtingose šalyse. Kaip skiriasi kalinių gyvenimas Lietuvoje, Olandijoje ir Peru? Vedėjas Tomas Lukaševičius kalbasi su Pietų Amerikoje kalinčius lietuvius lankiusiu prelatu Edmundu Putrimu, kurį jau galėjote matyti Martyno Starkaus filme „Mulai“ (2018 m.). Taip pat šiame epizode savo išgyvenimais skirtinguose pasaulio kalėjimuose dalinasi ir Panevėžio moterų pataisos namų auklėtinė. Gyvenusi Švedijos ir Olandijos kalėjimuose, šiandien ji negaili kritikos Lietuvos įkalinimo sistemai.

„Nereikėjo nusikaltimo daryti. Išėjęs į laisvę galėsi daryti, ką nori“, – tokio atsakymo, anot epizode kalbančios moters, dažnai sulaukia kaliniai, kurie Lietuvoje prašo papildomų skambučių. Nors, kaip pati tvirtina, dabar administracijos požiūris į kalinčiuosius ir yra pradėjęs keistis, kelias iki įkalinimo sistemos, kurią turi Skandinavijos šalys – ilgas.

Kalinių žeminimas, atskirimas nuo laisvos visuomenės ir izoliacija – sovietmečio kalėjimo palikimas, su kuriuo vis dar susiduria daugelis kalinių Lietuvoje. Šiuolaikinės įkalinimo teorijos teigia, kad nuo pirmos dienos su kaliniu turi būti dirbama taip, kad jis, pasibaigus bausmei, galėtų grįžti į visuomenę kaip visavertis jos narys.

Kaip pasakoja dabar Panevežyje kalinti moteris, jos patirtis Švedijos ir Olandijos kalėjimuose jai parodė, kad gali būti kitaip: „Tu gali susinervinęs prižiūrėtoją kolioti visokiais žodžiais, ir jis vis tiek tave sodins ir sakys: tai ok, pašnekam, kas yra? Kodėl aš tau sukeliu pyktį?“

Antroje tinklalaidės dalyje iš Europos keliamės į Pietų Ameriką. Savo patirtimi lankant lietuvius, įkalintus Peru ir Brazilijos kalėjimuose, dalinasi prelatas Edmundas Putrimas. Prelato pasakojimuose atsiskleidžia dar kita kalėjimų pusė. Čia jau kalbama ne apie santykį su kaliniais, bet apie pačių elementariausių higienos sąlygų trūkumą.

Anot E. Putrimo, daugelis čia įkliuvusių lietuvių jaučiasi apgauti, vieniši ir apimti pykčio. Blogiausia, kad su šiais jausmais jie palikti dorotis patys. Iš arčiau su kunigo pasakojamomis gyvenimo istorijomis galite susipažinti dokumentiniame Martyno Starkaus fime „Mulai“, kuriame filmavosi ir šiame tinklalaidžių „Kiaurai grotas“ epizode kalbantis prelatas.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.