Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2020 05 24

Tomas Lukaševičius

Integracijos centras

Klausymo ir skaitymo laikas

31 min.

Kiaurai grotas. Paskutinis epizodas: ko išmokome?

Cathopic.com nuotrauka

Paskutiniame tinklalaidžių „Kiaurai grotas“ epizode kūrybinė komanda dalinasi savo asmenine patirtimi ir pamokomis, kurias įgavo dirbdami su įkalinimo tema. Viena ryškiausių pamokų ir išvadų, kuri viena ar kita forma atsiskleidžia kiekviename „Kiaurai grotas“ epizode yra ta, kad Lietuvoje į laisvę išėję nuteistieji patiria stigmatizaciją ir diskriminaciją, kuri itin apsunkina reintegracijos (grįžimo į visuomenę) procesą.

Epizodo pašnekovai – kūrybinė komanda: Beatričė Umbrasaitė, Rūta Kaminskaitė ir Tomas Lukaševičius. Visi jie važiavo į Panevėžio pataisos namus, kuriame susipažino su ten kalinčiomis moterimis. Jas galėjo išgirsti ir šių tinklalaidžių klausytojai – pokalbiai su nuteistosiomis tapo „Kiaurai grotas“ dalimi.

Žinia, Lietuvoje net 62 proc. nuteistųjų įkalinimo įstaigose bausmę atlieka pakartotinai – daugiausia tarp ES šalių. Remiantis Lietuvos teisės instituto tyrimo duomenimis, 57,1 proc. pakartotinai bausmę atliekančių kalinių nurodo, kad išėjus į laisvę sunkiausia buvo susirasti darbą.

Mokslininkų teigimu, situacija nesikeis, jei nesiaiškinsime, kodėl laisvėje neatsiranda vietos buvusiems kaliniams. Tyrimai rodo, kad sėkmingai integracijai trukdo ne tik buvusių nuteistųjų įgūdžių ir kompetencijų trūkumas, bet ir pati visuomenė, o tiksliau – joje paplitę stereotipai.

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ buvo kuriama tikint, kad sėkminga resocializacija neįmanoma be draugiškesnės nuteistajam visuomenės. Tam, kad pasiektume reikšmingą pokytį, vienos tinklalaidės neužteks, tačiau norime, kad šios tinklalaidės taptų gerosios praktikos pavyzdžiu. Kaip dar galime atverti kalėjimo grotas ir supažindinti visuomenę su ten sėdinčiu žmogumi?

Tinklalaidė „Kiaurai grotas“ – pokalbiai su teisėsaugos specialistais, kalėjimo darbuotojais, savanoriais ir nuteistaisiais. Vedėjas ir garso režisierius – Tomas Lukaševičius. Projektą įgyvendina Všį Integracijos centras. Projekto informacinis partneris – asociacija „Aktyvus jaunimas“. Ši tinklalaidė yra „Erasmus+“ projekto „Second Chance“ dalis.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien