2023 05 22
Vidutinis skaitymo laikas:
Kyjive ir Maskvoje – Pasaulio bažnyčių tarybos delegacija

Popiežiaus Pranciškaus svajonė nuvykti į dviejų kariaujančių šalių sostines – Kyjivą ir Maskvą. Šiomis dienomis ten lankosi Pasaulio bažnyčių tarybos (PBT) generalinis sekretorius. Prezbiterionas iš Pietų Afrikos Respublikos Jerry Pillay vadovauja organizacijai, vienijančiai daugiau nei tris šimtus krikščioniškų konfesijų, įskaitant pagrindines stačiatikių ir protestantų bendruomenes.
Kelionė vyksta praėjus dviem mėnesiams po popiežiaus ir J. Pillay susitikimo. Popiežius visada sakydavo, kad pirmiausia norėtų vykti į Maskvą, o vėliau – į Kyjivą, generalinis sekretorius ir jį lydinti nedidelė delegacija pasirinko atvirkštinę chronologiją: praėjusią savaitę jie lankėsi Ukrainos sostinėje, o šiuo metu vyksta vizitas Maskvoje.
PBT darbotvarkėje pagrindinis dėmesys skiriamas bažnytinėms deryboms, nenumatant susitikimų su abiejų valstybių lyderiais Vladimiru Putinu ir Volodymyru Zelenskiu. Tai – religinė misija, kurios tikslas – suartinti bombų suskaldytas bažnyčias, kurių gyvenimas susipina su Maskvos patriarcho Kirilo „palaiminimu“ ir parama Rusijos agresijai, įtampa tarp Kyjivo valdžios ir Maskvos patriarchato Ukrainos Stačiatikių Bažnyčios, kaltinamos kolaboravimu.
„Aptarėme Rusijos Stačiatikių Bažnyčios įsitraukimą siekiant dialogo dėl karo nutraukimo, taip pat ir dėl gilaus stačiatikių šeimos susiskaldymo“, – po susitikimo su patriarchu Kirilu teigė J. Pillay. Jis atkreipė pastarojo dėmesį į būtinybę užbaigti konfliktą ir pasiūlė apskritojo stalo diskusiją tarp bažnyčių.
Ši idėja pernelyg nesudomino Kirilo dėl pernelyg stipraus išorinio poveikio. Beje, patriarchas pridūrė, kad „mūsų Bažnyčia nedelsdama įsitraukė į šalių sutaikinimo darbą“ ir kad „nuolat palaikome ryšį ir su Romos Katalikų Bažnyčia“.
Maskvos patriarchas griežtai pasisakė dėl Ukrainos Stačiatikių Bažnyčios, susijusios su Maskvos patriarchatu, padėties, kuri, anot Kirilo, patiria labai stiprių represijų ir apribojimų. O atskilusios grupės gavo Konstantinopolio patriarcho paramą. Patriarchas turėjo omenyje Ukrainos Stačiatikių Bažnyčią, kuri atsiskyrė nuo „motinos“ ir kurią 2018 m. pripažino Visuotinis Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus.
Dvi Ortodoksų Bažnyčios Ukrainoje yra atsidūrusios pačiame politinių batalijų centre. Su Maskvos patriarchatu siejama bendruomenė yra atidžiai sekama, netgi siekiama ją uždrausti, o Konstantinopoliui pavaldžioji bendruomenė, kuri, beje, paprašė galimybės prisijungti prie Ekumeninės tarybos, yra vertinama kaip nacionalinės Bažnyčios pavyzdys.
PBT atstovai Kyjive susitiko su abiejų bendruomenių vadovais, ir jie, reikia pažymėti, išreiškė norą užmegzti dialogą. Bažnytinės įtampos simbolis yra Kyjivo Pečorų laura, slavų ortodoksijos šerdis, iš kurio vyriausybė nusprendė išvaryti su Maskvos patriarchatu susijusius Bažnyčios vienuolius. „Kultūros ministras mus patikino, kad jokių priverstinių pašalinimų nebus“, – teigia delegacijos narys, Vokietijos evangelikų vyskupas Heinrichas Bedfordas-Strohmas. Delegacijai buvo pranešta, kad Bažnyčia pasmerkė agresiją ir yra nepriklausoma nuo Maskvos.
Religinės bendruomenės labai skaudžiai patiria karo pasekmes. Maskvoje bažnytinis teismas ištrėmė Liublino apygardos kunigą, tėvą Ioaną Kovalį, kuris rugsėjį Kirilo surašytoje maldoje už Šventąją Rusiją žodį „pergalė“ pakeitė žodžiu „taika“.
Tomis pačiomis dienomis Ukrainoje Maskvos Ortodoksų Bažnyčios metropolitas Joasafas buvo nuteistas trejiems metams kalėti kaip kolaborantas: tarp kaltinimų – nuolatinis bendravimas su Kirilu ir Rusijos invazijos pateisinimas. Beje, kaltinimus pakurstė ir faktas, kad Zaporižės regiono vyskupijos dvasininkai paprašė prisijungti prie Maskvos patriarchato. Prašymas buvo patenkintas, ir tai ne pirmas kartas nuo karo pradžios, kai Maskva tokiu būdu pasisavina Ukrainos vyskupijas.
Parengta pagal „Avvenire.it“.
Naujausi

Vysk. A. Poniškaitis: „Aiškinamės, kodėl informacija dėl kun. K. Palikšos teistumo nepasiekė vyskupų“

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus? Psichoterapijos praktiko patarimai

Po trejų metų pertraukos į Klaipėdą sugrįžta Šv. Pranciškaus vargonų muzikos festivalis

Popiežius prašė melstis už dėl karų ir stichinių nelaimių kenčiančius žmones

Popiežius: Šventoji Dvasia – darnos pasaulyje, Bažnyčioje ir mūsų širdyse kūrėja

Politologas N. Maliukevičius: „Pagrindinis Rusijos propagandos taikinys yra Vakarų valia remti Ukrainos kovą“

Ir kunigas gali padaryti sunkių nuodėmių

Patarimai prieš egzaminus: kaip pasitikti ramiai?

Dievo ginklai – ne haubicos, ne tankai ir ne siekis žudyti

Sekmadienio meditacija. Ar tikrai mums trūksta tikėjimo?

Artėja naujosios Sekminės
