Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2022 02 25

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kijevo ortodoksų metropolitas Onufrijus Putinui: „Nekartokite Kaino nuodėmės“

2022 m. vasario 22 d. žuvusio ukrainiečių kario laidotuvių pamaldos Kijeve. EPA nuotrauka

Antrą dieną Ukrainoje vykstantis karas itin skaudus Ukrainos ortodoksams. Neabejotina, kad didžioji dalis Ukrainos tikinčiųjų, nepaisant jų konfesijos, smerkia Rusijos vykdomą agresiją.

Šią poziciją vakar išsakė kanoninius ryšius su Maskvos patriarchatu palaikančios Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios vadovas, Kijevo metropolitas Onufrijus, karą pavadinęs nelaime ir pakvietęs ukrainiečius ginti savo Tėvynę, o Putiną paraginęs nekartoti Kaino nuodėmės prieš brolišką ukrainiečių tautą:

„Didžiai apgailestaujame, kad Rusija pradėjo karo veiksmus prieš Ukrainą. Šią lemtingą valandą kreipiuosi į jus, kviesdamas nepasiduoti panikai, būti tvirtiems ir rodyti meilę savo Tėvynei ir vieno kitam. Gindami Ukrainos suverenitetą ir vientisumą kreipiamės ir į Rusijos prezidentą, prašydami nedelsiant sustabdyti brolžudišką karą. Ukrainiečių ir rusų tautos kilo iš to paties krikšto Dniepro upėje, todėl karas tarp šių tautų – tai Kaino, iš pavydo nužudžiusio savo brolį, nuodėmės pakartojimas. Toks karas neturi pateisinimo nei Dievo, nei žmonių akyse.“

Iki šiol nieko panašaus nėra girdėti iš paties Maskvos patriarcho Kirilo. Vakar jo vardu išplatintame pranešime agresorius taip ir liko neįvardytas, buvo apsiribota vien raginimu išvengti civilių gyventojų aukų, padėti nukentėjusiesiems ir atsidėti maldai už taiką, nepamirštant pridurti, kad būtent patriarcho vadovaujama Bažnyčia yra ukrainiečių ir rusų tautų vienybės pagrindas.

Prezidentas Putinas ir patriarchas Kirilas. EPA nuotrauka

Patriarcho pozicija gerokai aiškiau buvo išreikšta Rusijos įsiveržimo į Ukrainą išvakarėse. Vasario 23 d., dalyvaudamas Tėvynės gynėjo dienos (buvusios Sovietų armijos dienos) iškilmėse prie Kremliaus sienų, Kirilas kalbėjo:

„Gyvename taikos laikais, tačiau žinome, kad ir taikos laikotarpiu iškyla grėsmių. Deja, ir šiuo metu esama grėsmių – visi žinome, kas vyksta prie mūsų Tėvynės sienų. Todėl, manau, kad mūsų kariai negali turėti jokių abejonių dėl teisingo kelio pasirinkimo savo gyvenime. Nes eidami šiuo keliu jūs ginate žmones, net ir be jokių karinių veiksmų. Ginkluotųjų pajėgų galia, rusų karybos galybė – tai ginklas, saugantis mūsų žmones. Į šį ginklą rimtai turi atsižvelgti tie, kurie turi blogų ketinimų. Mūsų šalies ginkluotosios pajėgos visada privalo būti karinės parengties. O kadangi kalba eina apie aukštųjų technologijų sistemas, kuriomis naudotis reikia žinių, įgūdžių, gebėjimų, visų pirma linkiu jums ugdyti juos, perprasti sudėtingumą visų tų dalykų, su kuriais tenka susidurti šiuolaikiniam kariui, – tam, kad visada būtumėte pasirengę duoti atkirtį priešui.“

Ar Kirilas tuo metu jau žinojo, kad kitą dieną žodžiai apie taikos laikotarpį jau bus netinkami, nes Rusijos raketos jau kris ant Ukrainos miestų, o  kariuomenė veršis Kijevo link? Viena aišku, šių žodžių neįmanoma traktuoti kitaip, kaip tik imperinės, agresyvios Kremliaus politikos rėmimo išraišką, kone kaip palaiminimą Rusijos ginkluotosioms pajėgoms, pasirengusioms po kelių valandų užpulti Ukrainos valstybę. Lenkijos savaitraščio „Tygodnik powszechny“ komentatoriaus Piotro Sikoros teigimu, šis faktas nuostabos nekelia. Maskvos patriarchatas ir asmeniškai pats Kirilas jau daug metų remia Putiną. Ukrainos atžvilgiu tiek Kremliaus, tiek Maskvos patriarcho politiniai tikslai sutampa: kadangi Kremlius siekia politinės Ukrainos kontrolės, Maskvos patriarchatas siekia valdžios visiems Ukrainos ortodoksams, taip pat ir priklausantiems autokefalinei Ukrainos Ortodoksų Bažnyčiai.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite