2021 05 06
bernardinai.lt
Vidutinis skaitymo laikas:
Klausk „Bernardinų“: ar katalikams galima žiūrėti siaubo filmus?

Skaitytoja Dalia rašo: „Sveiki, ar gali katalikas žiūrėti siaubo filmus? Kai kuriose sąžinės sąskaitose radau klausimą: ‚Ar žiūrėjau žiaurus filmus?‘ Ką tai reiškia?“
Į klausimą atsako katalikų teologas, VDU doktorantas Gabrielius E. Klimenka
Apaštalas Paulius sakė, kad krikščioniui viskas galima, bet ne viskas naudinga (žr. 1 Kor 6, 12). Remdamiesi šia jo ištara, galėtume vertinti ir siaubo filmus.
Reikia suprasti, kad siaubo filmų esama įvairiausių. Vieni rodo mitologines pabaisas, tokias kaip vampyrai, vilkolakiai, vaiduokliai ar zombiai. Tokius filmus galėtume vertinti labiau kaip fantastinius, jie dažnai būna ne tokie jau ir baisūs, kartais – net juokingi.
Bet yra kitas žanras filmų, kuriuose rodomi tam tikri žiauraus smurto elementai – pvz., filmai apie maniakus, sadistus. Šitie man labiau keltų nerimą. Tuo labiau kad, kiek tenka paskaityti psichologų komentarų, žmonės, besimėgaujantys žiauriais vaizdais, dažnai patys turi vidinio ar išorinio žiaurumo. Tad čia mums derėtų būti labai atidiems.

Skaitant sąžinės sąskaitą, būtent reikėtų atkreipti dėmesį į žodį „žiaurus“. Mano minėti fantastiniai filmai apie išgalvotas pabaisas dažniausiai nėra žiaurūs. Jeigu koks vilkolakis vejasi žmogų, mes netgi galėtume įžvelgti mitologinių, archetipinių vaizdinių, susijusių su mūsų baimėmis – panašiai kaip skaitant senovines pasakas.
Taip pat turėtume įvertinti intenciją, dėl ko žiūrimas vienoks ar kitoks filmas. Pavyzdžiui, mes galime žiūrėti filmus apie karą, katastrofas ar patekimą pas kanibalus, norėdami tobulinti savo žinias išgyvenimo srityje ar domėdamiesi istorija. Čia viskas gerai. Bet jeigu žmogus žiūri filmą tam, kad mėgautųsi brutaliomis scenomis, jaustų malonumą, patenkintų savo žiaurumo geismą – tada jau blogai.
Pagal krikščionišką sampratą, geismas kaip toks nėra blogas: nuodėmė atsiranda tada, kai tą geismą patenkini. Tai gali būti susiję su bet kuo – žiaurumu, seksualumu, valgymo įpročiais, ir t. t. Bet jeigu savo geismą suvaldai – tada tau viskas gerai.
Dar verta paminėti, kad žiaurumas žiaurumui nelygu. Nereikėtų nuolatos vengti baisių vaizdų ar aprašymų. Štai ir Biblijoje yra žiaurių scenų, pavyzdžiui, Jėzaus nuplakimo ir nukryžiavimo istorija. Tačiau bibliniai pasakojimai iliustruoja įvairius žmonijos Išganymo momentus – tiek nuopuolį, tiek ir išsivadavimą iš jo. Biblija moko, kad Dievas net ir per žiaurus dalykus iš pražūties išveda žmoniją.
Turite klausimų apie religiją, kultūrą, visuomenę ar kitas temas, kuriomis domimės? Rašykite [email protected] – pasistengsime atsakyti.
Naujausi

Popiežius apie dirbtinio intelekto plėtrą: algoritmas neturi pašalinti atjautos

Po dvidešimties metų. Kaip invazija į Iraką pakeitė pasaulį?

Mokyklos „Agora“ vadovė A. Jurolaitė-Mažeikienė: vaikų ugdymas – ir mokslas, ir menas

Išbandymus atlaikysime su Dievu!

Iš gyvojo pavasario

Naujai mąstyti apie karą

Išgyvenusieji ir neišdavusieji. „Vaikų akcija“ Kauno gete 1944 m. kovo 27–28 d.

Meno istorikė dr. R. Janonienė: „Man asmeniškai ypač svarbūs buvo Bernardinų ansamblio restauravimo darbai“

Gydytojas dietologas: daugeliui omega-3 riebalų rūgščių trūksta, nors to nė nejaučiame

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas papildytas septyniais naujais reiškiniais

Velykų misterijos uždangą praskleidus. Pokalbis su dr. A. Giniūniene
