Patinka tai, ką skaitai? Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2020 07 17

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Klausk „Bernardinų“: kaip nutraukti bažnytinę santuoką?

Pixabay.com nuotrauka

Skaitytoja Rasa klausia: „Noriu panaikinti bažnytinę santuoką, nuo ko reikia pradėti?“ Į klausimą atsako Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio teismo teisėjas kun. Vytautas Brilius.

Skaitytojai pirmiausia reikėtų kreiptis į savo vyskupijos Bažnytinį teismą (tribunolą). Viskas prasideda nuo konsultacijos, paskui užpildomas klausimynas, surašomas prašymas pradėti bylą, ir tada teismas jau nagrinėja, ar galima santuoką pripažinti negaliojančia.

Nebūtina, kad į teismą kreiptųsi abu sutuoktiniai, užtenka vieno asmens, kuris yra suinteresuotas šiuo reikalu. Vėliau jau bus apklausiamas tiek kitas sutuoktinis, tiek liudininkai.

Reikia pabrėžti, jog bažnytinė santuoka negali būti panaikinama, anuliuojama ar atšaukiama. Bažnytinis teismas gali tik pripažinti, kad santuoka buvo negaliojanti nuo pat jos sudarymo. Tam sąlygų gali būti įvairių. Dažniausia priežastis – kai kuris nors iš sutuoktinių nesuvokia esminių santuokos reikalavimų arba nepajėgia jų įvykdyti. Tarkime, priklausomas nuo alkoholio ar narkotikų žmogus net su geriausiais norais nėra įgalus įvykdyti santuokos reikalavimų. Tik šios problemos turi būti dar santuokos sudarymo metu – jei alkoholizmas ar narkomanija atsiranda jau susituokus, santuoka išlieka galiojanti.

Kun. Vytautas Brilius. Asmeninio archyvo nuotrauka

Yra ir kitų priežasčių, kodėl santuokos anuliuojamos. Kartais būna atitinkamos psichikos ar net auklėjimo žmonių, kurie tiesiog patologiškai neturi empatijos, atsakomybės, ir todėl jie negali sudaryti santuokos.

Būna ir santuokų, sudarytų iš prievartos (išorinės arba vidinės) bei baimės. Taip pat nutinka, kad žmogus sudaro bažnytinę santuoką, tačiau atmeta jos esmines savybes – pavyzdžiui, nepripažįsta, jog santuokoje būtina laikytis ištikimybės, arba atsisako turėti vaikų. Čia tik keletas variantų.

Kiek gali trukti Bažnytinio teismo procesas? Priklauso nuo to, kuri vyskupija nagrinėja bylą. Vilniaus arkivyskupijos tribunole, kuriame dirbu, bylos paprastai išnagrinėjamos per 4–5 mėnesius. Prašoma auka už šią paslaugą yra 200 eurų (abiem sutuoktiniams), kas, palyginti su įprastų teisininkų paslaugomis, yra arti nulio – į procesą įeina teisėjų darbas, notarų paslaugos, apklausos, telefoniniai skambučiai, ir t. t.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Sunku skaityti smulkų tekstą?

Padidink raides, spausdamas ant aA raidžių ikonėlės straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Paremk!

Paremsiu