Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2022 05 09

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Klimato kaita nepaiso sienų: paveldo priežiūrai Lietuvoje praverčia norvegų patirtis

Øyvind Aase Fluge, Riksantikvaren nuotrauka

Lietuvoje jau treti metai veikia projektas „FIXUS Mobilis“, stebintis kultūros paveldo paminklų būklę. Jo specialistai rūpinasi pastatais: teikia statinių valdytojams praktinę pagalbą ir juos konsultuoja. Kovą grupė „FIXUS Mobilis“ darbuotojų lankėsi Norvegijoje: trejetą dienų jie skyrė perimti kolegų patirtį, susijusią su pastatų priežiūra, prisitaikant prie kintančio klimato.

 

Prisistatė konferencijoje

„FIXUS Mobilis“, įgyvendinamas Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro, bendradarbiauja su KA – Bažnyčios darbdavių asociacija ir „Riksantikvaren“ –  Kultūros paveldo direktoratu. Norvegijoje paveldo specialistai įkūrė panašų į FIXUS projektą, pavadintą „Kirkevakta“. Projektas, valdomas KA, taip pat prižiūri kultūros paveldo pastatus, o konkrečiau – bažnyčias.

Kovą „FIXUS Mobilis“ specialistai dalyvavo Norvegijos kolegų surengtoje klimato kaitos konferencijoje, kur projekto vadovė Viltė Janušauskaitė pristatė Lietuvoje atliekamus darbus. „Diegdami naują prevencijos sistemą, stebime ir prižiūrime kultūros paveldą, stengiamės padėti savininkams, informuodami apie dažniausias istorinių pastatų problemas, kad atkreiptų į jas dėmesį ir mokėtų tvarkytis praktiškai“, – pasakojo projekto vadovė.

„FIXUS Mobilis“ pristatymas apie klimato kaitą Lietuvoje. Šaltinio nuotrauka
FIXUS Mobilis, Riksantikvaren, KA (Bažnyčios darbdavių asociacijos) dalyviai klimato kaitos konferencijoje Norvegijoje. Šaltinio nuotrauka
FIXUS Mobilis, Riksantikvaren, KA (Bažnyčios darbdavių asociacijos) dalyviai klimato kaitos konferencijoje Norvegijoje. Šaltinio nuotrauka

Žinių mainai

Renginys vyko Osle įsikūrusiame Norvegijos liaudies muziejuje. Tai – didžiausias šalyje ir vienas didžiausių tokio pobūdžio muziejų Europoje. Jame stovi daugiau kaip 150 pastatų, atspindinčių norvegų buitį įvairiais laikotarpiais. Tai iš skirtingų vietovių atgabenti gyvenamieji namai, svirnai, sandėliai. Muziejaus bažnyčia mena net XIII a.

Daugelis šimtamečių pastatų atvežti iš šalies gilumos, kur klimatas sausesnis, o Oslo fjordas verčia muziejaus eksponatus taikytis su nuolatine drėgme. Muziejaus meistrai atidžiai seka pokyčius, turinčius įtakos pastatams ir iš arti mato klimato kaitos rezultatus. Tai tarsi laboratorija po atviru dangumi, kur stebima senų pastatų, perkeltų iš sausesnių šalies teritorijų, būklė. Pagrindinis konferencijos diskusijų klausimas ir buvo – kaip klimato pokyčiai veikia istorinius pastatus. Padaryta išvada, kad dėl klimato kaitos statiniai nusidėvi sparčiau, tad projekto partneriai vieni iš kitų mokėsi, kaip su tuo kovoti.

„Lietuvoje yra daug tų pačių problemų, kurios aktualios ir Norvegijoje. Vienas ryškiausių klimato kaitos ženklų mūsų šalyje – išaugęs kritulių kiekis, dažnai lyjant ir sningant pučia stiprus vėjas. Tokiomis sąlygomis net ir maži pastato pažeidimai gali sukelti didelių problemų. Pavyzdžiui, puvinys, grybelis ir lietaus vandens nuotėkis atsiranda daug greičiau, nei to būtų galima tikėtis. Bent truputį netvarkingi lietaus latakai gali sukelti pastatui didelę žalą“, – po renginio Norvegijoje sakė V. Janušauskaitė.

Institucijų partnerystė leidžia kolegoms vieniems iš kitų pasimokyti, kaip kovoti su abiem šalims aktualia problema. Kultūros paveldo darbuotojai gali sujungti tyrimų ir stebėsenos Lietuvoje bei Norvegijoje duomenis ir priimti sprendimus, kurie padės apsaugoti kultūros paveldo statinius nuo klimato kaitos sukeltų pažeidimų. „Naujos prevencinės priežiūros idėjos visada praverčia. Be to, dalindamiesi įvairiapusiška patirtimi, stipriname tarptautinę kultūros paveldo bendruomenę. Kolegų pavyzdžiai įkvepia mus nepasiduoti kovoje su klimato kaita“, – sako „FIXUS Mobilis“ projekto vadovė Erika Kielė.

 Apie „FIXUS“ ir Norvegijos partnerius

„FIXUS Mobilis“ teikia nemokamas priežiūros paslaugas Kultūros vertybių registro pastatų savininkams. Objektuose dirba mobiliosios komandos, sudarytos iš skirtingų sričių ekspertų. Tai – architektai, meistrai, konstruktoriai, kurie profesionaliai apžiūri pastatus, daro tyrimus, konsultuoja ir atlieka smulkius prevencinės priežiūros darbus. Vėliau komandos rašo ataskaitas ir kiekvienam projekto dalyviui asmeniškai sudaro pastato priežiūros planą.

„FIXUS“ finansuojamas iš 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšų. EEE lėšomis Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas prisideda mažindami socialinius ir ekonominius skirtumus Europoje. Fondas stiprina ryšius ir bendradarbiavimą tarp Norvegijos ir 15 Vidurio ir Pietų Europos šalių, kurios gauna finansavimą. Lėšos skiriamos aplinkos, klimato, sveikatos, mokslinių tyrimų ir kultūros paveldo projektams.

Daugiau informacijos: www.fixusmobilis.lt

„FIXUS Mobilis“ informacija

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite