2020 11 17

Rasa Baškienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

„Knyga mažutėliams“ – svarbi talkininkė leidžiantiesiems laiką su mažais vaikais

S. Viktorija Voidogaitė ir Angelė Pempienė. Linos Macevičienės nuotrauka.

Kaip atrodo grybas? O kaip galima kalbėtis gestais? Kas yra urvas? Ką reiškia žodis migracija? Tokie ir kitokie klausimai nuolat kyla mūsų vaikams, tad lapkričio pradžioje Lietuvos knygynus pasiekusi „Knyga mažutėliams“, išleista su specialiu priedų segtuvu, taps rimta talkininkė visiems tėveliams, auklėms, seneliams, leidžiantiems laiką kartu su ikimokyklinio amžiaus vaikučiais ir norintiems juos sudominti įdomia veikla. Pasak knygelės autorių – ses. Viktorijos Voidogaitės, CC ir pedagogės Angelės Pempienės, ši knyga tiks ir darželiams.

„Knyga mažutėliams“ yra padalinta į 36 savaites, o kiekviena savaitė turi po tris linijas ir katechezę. Paklausta, kodėl pasirinko būtent tokią struktūrą, s. Viktorija sako, kad knygelę padalino į savaites, kurias vaikai leidžia darželyje, o vasarai, kuomet vaikai daug laiko praleidžia lauke, parengs kitą knygą. „Pirmoji linija yra pirmadienis, kai vaikai, pilni įspūdžių, grįžta po savaitgalio į darželį, ir mes negalime į tą įspūdžių kupiną stiklinę nieko daugiau įpilti. Jie turi išpasakoti, ką patys išgyveno: gal brolis ar sesė gimė, gal vaikas kažko neteko ir nori pasiguosti. O antradienis, trečiadienis ir ketvirtadienis yra antroji linija, kai užsiimama konkrečia temine veikla, pratybomis, žaidimais. Penktadienį turime katechezę, draugystės su Dievu laiką. Reikia palikti laiko ir muzikai, teatrui, šokiams…“ – sako s. Viktorija.

„Knyga mažutėliams“. Autorės s.V. Voidogaitė ir A.Pempienė. Nuotrauka Linos Macevičienės.

Kiekvieną savaitę vaikučiai supažindinami su nauja tema: metų laikais, mokslininkais, kalnais, žmonių santykiais ir t. t. Tos temos nuolat keičiasi: vieną savaitę pasimokius skaičiuoti, kitą jau studijuojamos kerpės, trečią – kepami meduoliai, o ketvirtą vaikai diskutuoja apie lyderystę. „Mes esame pripratę prie mokymosi, kai temos išdėstomos nuosekliai, tuo tarpu jau kone penkiolika metų mokslininkai mums lyg užsisukę kartoja, kad vaikai taip nesimoko, nors mes to norėtume, – pasakoja s. Viktorija. – Vaikai mokosi iš visur ir apie viską. Mes gvildenome temą ir apie dinozaurus, nes ši tema vaikams labai patinka, jie išmoksta nelengvus visų dinozaurų pavadinimus, išmoksta tarti tą sunkiąją „r“ raidę. Mes tiesiog juos panardiname į tą temą, o kitą savaitę jau galime kalbėtis apie sveiką mitybą. Paliekame staigmeną, sudominimo akimirką, kai nežinai, kuo tai baigsis.“

Kiekviena linija pradedama sudominimu, kurį vėliau seka pokalbis, žaidimas, o katechezė pabaigiama malda. Pasak s. Viktorijos, ši struktūra atsirado iš dialogo su vaiku: „Vaikas sudominamas, pakviečiamas į dialogą, o vėliau mokytojas klauso, ką kalba vaikai. Ir kai vaikai pasikalba, mes paneriame juos į temą. Tai gali būti eksperimentas, žaidimas, o jei tai katechezė, tuomet aptariame konkrečią Šv. Rašto vietą, kreipiamės į Dievą, kuris kartu su vaikais buvo katechezės metu ir pabaigiame malda. Svarbus momentas katechezėje – pokalbis su Dievu.“

Knygelėje gausu QR kodų, kurie atveria vartus į temos plėtinį: giesmę, eksperimentą ar darbą su kortelėmis. Kažin ar daug Lietuvoje yra tokių „išmanių“ knygų, kurių kodus nuskaityti galima su QR kodų nuskaitymo programėle? Tačiau knyga pasidarytų nepakeliamai sunki, jei joje būtų sudėta viskas, kas nufotografuota ir surašyta plėtiniuose. Su programėlės pagalba atidarius plėtinį randamas filmukas, giesmė, eksperimentas, apie kuriuos viskas palaipsniui paaiškinama. Kaip naudotis priedų segtuvu, paaiškina 46 knygelės puslapyje nurodytas QR kodas.

Pirmieji knygos puslapiai skiriami adaptacijai darželyje, paskutinieji paliečia jautrias temas – tokias kaip tėvų skyrybos, vaikų, turinčių autistiškų bruožų ar elgesio problemų, auklėjimas.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

„Ši knygelė skirta visiems, kas neturi specialaus pedagoginio išsilavinimo, bet ja naudotis gali ir darželiai, – sako s. Viktorija. – Ji persmelkta krikščioniška dvasia, jos pamatas yra krikščioniškoji antropologija ir filosofija. Ji tinkama ir žmonėms, kurie gyvena vadovaudamiesi krikščioniškais principais, bet nenori su vaiku kalbėtis apie Dievą. Tačiau programa, pasiūlyta pokalbiui su vaiku apie Dievą, yra verta dėmesio, nes vaikai tikrai paklaus apie Jį. Norint sužinoti, kas jiems svarbu, verta perskaityti šią dalį. Net ir išėmus ją turėsime visuminio ugdymo programą, kurioje jausis dvasia, nes tai, apie ką kalbame su vaikais, yra krikščioniškais principais paremti dalykai. Mes nesibaidome „Knygą mažutėliams“ pasiūlyti ir netikintiems žmonėms, nes daug žmonių mums sako, kad savo vaikams nori pačių geriausių dalykų, kurie yra subrandinti krikščionybės kultūros. Tad visi gali naudotis šia knyga.“

Apie autores:

Sesuo Viktorija Voidogaitė, CC – edukologė, darželio Mažutėliams bendraįkūrėja ir direktorė, mažutėlių ugdymo programos bei naujo vaikų katechezės modelio kūrėja. Jaunųjų pedagogų rengimo darbui programų sudarytoja ir koordinatorė.

Angelė Pempienė – trijų vaikų mama, darželio Mažutėliams pedagogė, geriausia vaikų draugė, jaunųjų mokytojų mentorė ir palydėtoja. 

Knygą įsigyti galima: https://knygynas.mazuteliams.lt