2022 08 31
bernardinai.lt
Klausymosi ir skaitymo laikas:
Ko (ne)laukti iš TV serialo „Žiedų valdovas: galios žiedai“

Jau šį penktadienį, rugsėjo 2 d. „Amazon Prime“ platformoje startuoja fantastinis TV serialas „Žiedų valdovas: Galios žiedai“ („The Lord of the Rings: The Rings of Power“). Jau dabar aišku, kad tai yra vienas laukiamiausių ir... nelaukiamiausių serialų.
Priežastis paprasta: anglų rašytojo J. R. R. Tolkieno kūryba taip stipriai mus užbūrusi, kad ištikimiems gerbėjams neramu, ar tas prasmingasis, stebuklingasis pasaulis nebus subanalintas ir suvulgarintas.
Apie tai „Bernardinai.lt“ tinklalaidėje išsamiau kalba draugijos „Tolkien Lietuva“ nariai Kastytis Zubovas ir Eglė Jasevičiūtė.
Serialo kūrėjai atskleidė, kad veiksmas suksis apie Viduržemės pasaulio Antrąjį amžių, t. y. laikus prieš „Žiedų valdovo“ įvykius. Kaip sufleruoja serialo pavadinimas, jame turėtume pamatyti blogiuko Saurono istoriją – kaip jis iškyla po savo valdovo Morgoto ištrėmimo iš šio pasaulio, kaip nukala galios žiedus ir naudodamasis slaptu pagrindiniu Žiedu, bando užvaldyti žmones, elfus ir nykštukus (taip, tą patį Žiedą kiek vėliau, jau Trečiajame amžiuje, turės sunaikinti hobitukai).
Kita siužeto linija turėtų suktis apie Nūmenorą – salą-karalystę, kurioje gyvena kilnūs, didingi, ilgaamžiai be galo išradingi ir galingi žmonės. Bent jau iš pradžių. Kai į salą pateks Sauronas (kuris Antrajame amžiuje dar turi gražaus vyro išvaizdą ir labai jau lipšnų liežuvį), viskas kryps blogyn. Blogio valdovas meistriškai nuodys žmonių protus bei širdis – ir bandys juos įkalbėti atlikti patį baisiausią, šventvagiškiausią (ir, tiesą sakant, kvailiausią) žygį istorijoje…
Na, bent jau taip rašoma paties Tolkieno kūryboje, pavyzdžiui, neseniai Lietuvoje vėl išleistame „Silmariljone“. O kas bus seriale – neaišku. Kaip iki šiol neskelbiama apie aktorių, kuriam atiteko Saurono vaidmuo.

Kas dar turėtų būti įdomu?
„Antrojo amžiaus istorijose dažnai žaidžia motyvas, kaip žmonės bando įveikti savo prigimtį. Ir kaip tai atsisuka prieš juos pačius, – pasakoja Kastytis Zubovas. – Tai yra žmonių negebėjimas susitaikyti su tuo, kokia jiems skirta lemtis, t. y. neamžinas gyvenimas ir galimybė pasenti, numirti ir palikti šį pasaulį. O tai yra Eru – Dievo Kūrėjo – duota dovana žmonėms. Dovana, kurios neturi elfai. Tos dovanos paniekinimas ir bandymas įgyti amžinąjį gyvenimą sukelia daug kančių. Dėl šito motyvo vėliau žlunga Nūmenoro karalystė.“
Iš serialo anonsų ir kelių straipsnių užsienio spaudoje matome, kad kai kuriuos „Žiedų valdove“ sutiktus veikėjus matysime ir „Galios žieduose“. Pavyzdžiui, elfų valdovė Galadrielė – tik, jei „Žiedų valdove“ ji yra kažkas panašaus į paslaptingą, kiek bauginančią dievybę, tai TV serialo anonsuose ji tampa kone karingąja princese Ksena.
„Pagal tai, ką Tolkienas rašė, nepasakytum kad Galadrielė Antrajame amžiuje turėjo super išskirtinį vaidmenį, apie ką susidarom įspūdį iš serialo anonsų. Tačiau ji vis tiek buvo svarbi, galima sakyti, politinė veikėja. Taip pat Elrondas anais laikais kurį laiką buvo karvedys, ir tik vėliau tapo išminčiumi ir Rivendeilo prižiūrėtoju. Kirdanas Laivininkas, kuris „Žiedų valdove“ minimas, buvo svarbus elfų karalystėje Lindone“, – sako K. Zubovas.
Taigi tiek temos, tiek veikėjai, atrodytų, gali tapti tvirtu pamatu geram serialui. Tačiau mano pašnekovai, kaip ir gausus būrys Tolkieno kūrybos mylėtojų visame pasaulyje, į tai žiūri labai labai atsargiai. Kas blogo gali nutikti brangiausiame visų laikų seriale, į kurį „Amazon Prime“ jau sudėjo 715 milijonų dolerių?

„Dėl gero reginio gali būti pamestos esminės temos – [P. Jacksono filmų trilogijai] „Hobitui“ taip ir nutiko“, – pastebi E. Jasevičiūtė.
„Labiausiai mums reiktų kalbėti paties Tolkieno žodžiais. Jis iš esmės yra beveik davęs teisę kitiems kūrėjams tęsti jo darbus. Jis kalbėjo, kad turi viziją, jog šita jo sukurta mitologija bus papildyta kitų rankų, valdančių muziką, dramą, tapybą. Jis tartum kviečia: imkit ir kurkit ką nors iš to toliau.
Tačiau Tolkienas yra sakęs, kad jam svarbu, jog jo kūrinys būtų high – kilnus, aukštų idealų siekiantis, be šlykštybių, išvalytas nuo vulgarumo. Pavyzdžiui, jo knygose yra daug mūšių scenų. Bet mes niekada nematome jų grubiai pavaizduotų. Tolkienas parodo, kad mūšis yra baisus, traumuojantis, bet neatskleidžia tos vulgarios, šlykščios pusės. P. Jacksono „Žiedų valdovo“ filmai tai išlaiko, tad labai norėtųsi, kad ir serialas šito nepamestų“, – tikisi Eglė.
Tinklalaidėje išgirsite:
0:00 – Ar serialas įkvėps, ar labiau iškvėps?
3:11 – Geriausia – nedėti didelių vilčių;
7:41 – Daug žadėjusi pradžia, virtusi nusivylimu;
15:57 – Kas yra tas Antrasis amžius – ir kas jame dedasi;
23:46 – Ekologija Tolkieno kūryboje;
25:50 – (Galimos) problemos dėl laiko pateikimo seriale;
29:12 – Ką jau žinome apie serialo veikėjus ir siužetą;
40:24 – Kodėl serialas gali būti blogas;
50:00 – Rekomendacijos prieš serialo žiūrėjimą;
Naudingos nuorodos:
Draugijos „Tolkien Lietuva“ interneto svetainė: https://www.tolkien.lt/.
„Tolkien Lietuva“ tinklalaidė „Fantastiškai beprotiška“; apie Antrąjį amžių kalbama 3 ir 8–14 epizoduose: https://www.youtube.com/watch?v=IPBhtde1rBE&list=PLViZu9PwHdz6wSHYYQSO93xcJ104eUXc4.
„Bernardinai.lt“ pokalbis apie lietuvių kalba naujai išleistą J. R. R. Tolkieno knygą „Silmariljonas“ (kuriame aprašomas ir Antrasis amžius): https://www.bernardinai.lt/j-r-r-tolkieno-silmariljonas-uzburiantis-ir-turtingas-pasaulis/.
Serialo „The Lord of the Rings: The Rings of Power“ naujausias anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=x8UAUAuKNcU.
Nuotraukoje jutubo įrašo viršelyje – Kastytis Zubovas ir Eglė Jasevičiūtė. „Amazon Prime“ (https://twitter.com/LOTRonPrime/header_photo), VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto, E. Jasevičiūtės asmeninio archyvo ir Flaticon.com montažas.
Naujausi

T. Daugirdo margučių iš buvusių Ukrainos gubernijų piešiniai

Popiežius: liudijimas – pagrindinis evangelizavimo būdas

Prof. B. Gruževskis: „Reikia laužyti modelį apie vyresnio amžiaus žmogų kaip išlaikytinį“

Pristatyta mokesčių reforma: kas keistųsi šalies gyventojams

Gyventi ir būti su žmonėmis

Pasimatymas

Vakarų susiskaldymo tikėjęsis Kremlius prašovė. Europiečiai vieningesni nei prieš metus

D. Alekna: šv. Bonaventūros „Brevilokvijas“ – didelis, bet iki smulkmenų apgalvotas statinys

Juozapo pamokos skaičiuojantiesiems svetimus pelnus

Paramos koncertas „UNITED for Ukraine“ kviečia klausytis gospelo ir džiazo

Rašytoja U. Kaunaitė: „Man rūpi šiandienė realybė ir socialinės problemos. Tik iš ateities perspektyvos“
