2022 12 14
Vidutinis skaitymo laikas:
Kodėl gyvūnas negali būti dovana?

Dovanojamos katės ir šunys daug dažniau patenka į prieglaudą, nes dovanos gavėjas nedalyvauja augintinio pasirinkimo procese, gauta dovana yra jam primesta ir neatitinka gyvenimo būdo, finansinių galimybių, gal jis net neturi noro rūpintis keturkoju.
Nepatikusį megztinį, nenaudingą suvenyrą ar dar vieną puodelį labai lengva grąžinti, padovanoti iš naujo arba numesti į palėpę ir pamiršti. Tačiau gyvūnai yra gyvos, kvėpuojančios, jaučiančios būtybės, kurių negalima iš naujo padovanoti ar grąžinti, jei jos neatitinka žmogaus noro.
Augintinių dovanojimo problema yra aktuali visus metus: juos dovanoja per gimtadienius, sukaktuvių metines, Kalėdas. Ypač ši problema iškyla prieš Kalėdas. Impulsyvus noras paimti gyvūną iš prieglaudos prieš šventes nėra geras sprendimas, nes gyvūnas nėra dovana ar gerumo akcijos pagrindas.
„Gyvūno priėmimas į šeimą turi būti labai gerai apgalvotas, tai turėtų būti atsakingas suaugusiųjų sprendimas, o ne šventinių jausmų vedamas spontaniškas poelgis. Deja, vis dar turime visuomenei priminti seną tiesą – gyvūnas ne daiktas ir ne dovana“, – sako Gyvūnų gerovės iniciatyvos vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė.
Vaikas dovanų per Kalėdas prašo šuniuko ar kačiuko?
Atsakingi tėvai pirmiausia vaikui išaiškins, kad gyvūnas – ne dovana, o įsipareigojimas, kurį prisiima visa šeima 10–20 metų laikotarpiui. Mes raginame nesivadovauti emocijomis, neskubėti ir tinkamai įvertinti savo galimybes. Jeigu sprendimas teigiamas, gyvūnėliui atkeliauti į namus reikia pasiruošti, o šventinė karštinė anaiptol ne pats tinkamiausias metas papildomiems rūpesčiams dėl gyvūno, kurių neišvengiamai bus.
Prieš priimant gyvūną į namus aptarkite su vaikais ir kitais šeimynykščiais būsimus rūpesčius:
Šuniuką reikia vedžioti, o kačiukui reikia keisti kraiko dėžutę.
Su gyvūnais reikia užsiimti, žaisti, dresuoti ir skirti dėmesio, nes jie, ypač šunys, yra socialūs gyvūnai.
Gyvūną reikia maitinti, duoti jam skanukų, palepinti mėsos gabaliuku.
Gyvūnas gali apsirgti, o jo gydymas tikrai nepigus. O kur dar nukirminimo, vaistų nuo erkių, skiepų ar profilaktikos išlaidos.
Gyvūną reikia šukuoti, prausti, kirpti plaukus ir nagus.
Pasitaiko, kad vaikams ar kitiems šeimos nariams atsiranda alergija gyvūnui, todėl labai patariame su gyvūnu susipažinti ir praleisti su juo šiek tiek laiko jo aplinkoje – aplankyti jį prieglaudoje ar pas veisėją, priklausomai nuo to, kokį gyvūną nusprendėte priimti į šeimą. Atsisakydami jo, po kurio laiko, praleisto šeimoje, jūs traumuosite gyvūną.
Įsitikinkite, ar gyvūnas sutars su kitais jūsų laikomais gyvūnais ar mažais vaikais. Įvertinkite, ar neplanuojate šeimos padidėjimo.
Pagalvokite, ar turėsite kur palikti gyvūną kelionių metu ir ar galėsite jį pasiimti su savimi, jei priimsite sprendimą emigruoti.
Gyvūnas – ne daiktas, ne žaislas, kurį atsibodusį galima nutrenkti į tvartą ar prirakinti prie būdos, ar atiduoti į prieglaudą. Gyvūnas – gyva ir sociali būtybė, kuriai reikės mažiausiai 10 metų Jūsų finansinio ir emocinio įsipareigojimo.
Kalėdiniu laikotarpiu skirkite laiko ir:
Pažiūrėkite su vaikais edukacinius filmukus apie tai, kokie iššūkiai laukia auginant gyvūnus.
Aplankykite gyvūnų prieglaudą, pavedžiokite ten šuniukus, padėkite sutvarkyti kačių namelius, pažiūrėkite, kaip į tai reaguoja vaikai, o ir patys jie supras, ar tikrai nori šuniuko ar kačiuko.
Praėjus švenčių šurmuliui, galėsite priimti teisingą sprendimą, nes gyvūnas – ne dovana, o atsakingas sprendimas jūsų šeimai.
Gyvūnų gerovės iniciatyvos informacija
Naujausi

Mirė poetė Stasė Lygutaitė-Bucevičienė

Tylos rekolekcijos su bibliodrama ir sakraliniais šokiais

Maskvos patriarchato atstovas aplankė katalikų arkivyskupą

Prof. R. Bilbokaitė: „Investicija į vaikų švietimą duoda didžiausius dividendus“

Lietuvos vyskupų konferencijos plenariniame posėdyje aptarta žinia apie K. Palikšos nusikaltimą – ganytojai labai apgailestauja ir visų atsiprašo

Pakistanas. Jaunas krikščionis nuteistas mirti už piktžodžiavimą

Vatikanas. Nauja iniciatyva šeimos gerovei: „Family Global Compact“

Į gatvę žengiantys vargonai

Knygoje „Vienuolynų sodai ir augalai“ – šv. Hildegardos, J. A. Pabrėžos išmintis

Kunigas R. Urbonavičius: Bažnyčiai reikia apsivalymo

Tikinčiųjų reakcija į Bažnyčios skandalą: būtinas nepriklausomas ir išsamus tyrimas
