Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2021 10 04

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kodėl jaučiame karštį, šaltį ir spaudimą? Už atsakymus – pirmoji šiemet Nobelio premija

Asociatyvi Unsplash.com nuotrauka

Spalio 4-ąją paskelbti 2021-ųjų Nobelio fiziologijos ir medicinos premijos laureatai. Jais tapo JAV fiziologas Davidas Juliusas ir libaniečių kilmės JAV molekulinės biologijos tyrėjas Ardemas Patapoutianas. Mokslininkai įvertinti „už temperatūros ir lytėjimo receptorių atradimus“.

Kaip teigia Nobelio komitetas, mūsų gebėjimai jausti karštį, šaltį ir lytėti yra gyvybiškai svarbūs, kad išliktume – ir sustiprina bendravimą su mus supančiu pasauliu. Kasdienybėje šiuos pojūčius laikome savaime suprantamais, tačiau kaip nerviniai impulsai veikia, kad galėtume pajusti temperatūrą ir spaudimą? Šį klausimą ir išsprendė šių metų laureatai.

D. Juliusas savo tyrimams panaudojo kapsaiciną – aitrų čili pipirų ekstraktą, sukeliantį deginimo pojūtį – kad surastų ir nustatytų odos nervų galūnėse esantį receptorių (jį pavadino TRPV1), kuris reaguoja į karštį. Vėliau mokslininkas su kolega A. Patapoutianu, panaudoję cheminį ekstraktą mentolį, atrado TRPM8 – receptorių, kurį aktyvuoja šaltis.

Davidas Juliusas. „iBiology Science Stories“ jutubo kanalo kadras

A. Patapoutianas užsiėmė ir kitais eksperimentais. Jis atliko tyrimus su jautriomis ląstelėmis ir nustatė receptorius, kurie reaguoja į mechaninius dirgiklius (juos sukelia fiziniai pokyčiai, tokie kaip kontaktas su kitais objektais ar spaudimas) odoje ir vidiniuose organuose. Buvo atrasti nauji ir iki šiol nežinoti spaudimui jautrūs jonų kanalai (grupė baltymų), pavadintas Piezo1 ir Piezo2; graikų kalboje πίεση (píesi̱) reiškia „spaudimą“.

Anot Nobelio komiteto, šie proveržį sukėlę atradimai davė pradžią intensyviems moksliniams tyrimams, todėl greitai sužinojome, kaip mūsų nervų sistema jaučia šilumą, šaltį ir mechaninius dirgiklius. Laureatai nustatė svarbias trūkstamas grandis, bandant suprasti sudėtingą mūsų pojūčių ir aplinkos sąveiką.

Ardemas Patapoutianas. „BBVA Foundation“ jutubo kanalo kadras

Nobelprize.org ir bernardinai.lt informacija

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu