Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

Skaitymo ir žiūrėjimo laikas:

48 min.

Kodėl politinė bendruomenė neįsivaizduojama be pasiaukojimo? Pokalbis su S. Čelutka

Filosofas Simas Čelutka. Kosto Kajėno / Bernardinai.lt nuotrauka

Seras Isaiah Berlinas savo žymiojoje esė „Dvi laisvės sampratos“ kadaise rašė apie tai, kad profesoriaus kabineto tyloje subrandintos idėjos gali sugriauti civilizaciją. Be abejo, mintyje jis visų pirma turėjo dvi totalitarines XX amžių paženklinusias ideologijas – nacizmą ir komunizmą. Tačiau ar šiandien, kai knygynų lentynose vis gausėja knygų, perspėjančių apie pavojus liberaliajai demokratijai, mes esame pakankamai dėmesingi politinę, ekonominę sistemą pagrindžiančioms idėjoms? Kaip šiandien apibrėžiame politiškumą, laisvę?

„Kas būtų, jeigu niekas nenorėtų pasiaukoti?“ – šiuo partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštyje užrašytu klausimu savo svarstymą apie tai, kodėl jokia politinė bendruomenė neįsivaizduojama be pasiaukojimo, pradeda Simas Čelutka. Kartu su Alvydu Jokubaičiu ir Aiste Noreikaite parašytoje kolektyvinėje monografijoje „Politika ir moralė. Ontologinė perspektyva“ S. Čelutka analizuoja, kaip pasiaukojimas tampa ontologine politikos ir moralės jungtimi.

Kaip apibrėžiame pasiaukojimą? Kuo pasiaukojimas skiriasi nuo paaukojimo? Kokie ryškiausi pasiaukojimo pavyzdžiai ateina iš mūsų istorijos? Kokius liberalios demokratijos esminius aspektus šiandien būtina permąstyti ir iš naujo įprasminti? Ko apie politinę tikrovę nepastebi į čiadabartiškumą ir antlaikiškumą paniręs liberalizmas? Kaip Vakarus veikia postherojinis mentalitetas? Ką Vakaruose įkūnija Don Žuano ir Don Kichoto figūros? Kada smurtas gali būti traktuojamas kaip politiškas, o kada – kaip antipolitiškas? Kaip mūsų laisvės samprata lemia santykį su viešąja erdve? Laisvė dalyvauti politikoje ar visų pirma laisvė nuo politikos?

Apie visus šiuos klausimus – „Bernardinai.lt“ „Pokalbis iš esmės“ su filosofu SIMU ČELUTKA.

Norite nepraleisti svarbiausių naujienų? Prenumeruokite naujienlaiškį:

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite